Image default
Analizy

Android N, czyli rewolucja na miarę odświeżonego menu. Zieeeew…

Wyjątkowo w tym roku czekam na nowego Nexusa. Krzysztof Bojarczuk trzyma rękę na pulsie, wynika więc z ostatnich przecieków, że szykuje się wyjątkowy smartfon, niemniej moje myśli krążą wokół innego zagadnienia, czyli równolegle pojawiających się plotek na temat najnowszej odsłony systemu Android. Dzisiaj, kiedy korzystam z Marshmallowa widzę duży progres względem Lollipopa, ale tak naprawdę – mógłby on być większą aktualizacją Lizaka. Wygląda na to, że Android N również…

Serwis Android Police, to nie byle jakie źródło informacji, więc zakładam, że możliwie wiarygodne. A ten od jakiegoś czasu dozuje newsy na temat najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego od Google. Ja też czekam na debiut Androida N i z wielką przyjemnością zainstaluję go na swoim Nexusie 6, nawet w wersji całkowicie nieużywalnej (jak będzie trzeba), niemniej już teraz czuję, że jeśli te przecieki mają sugerować, że to wszystko na co stać Google, to nie bardzo czuję się usatysfakcjonowany.

Google Android 6.0 Marshmallow - fot. Google
Google Android 6.0 Marshmallow – fot. Google

Czym ma się wyróżniać nowy system? Będziesz mieć możliwość zmienienia tła interfejsu w menu ustawień (z jasnego na ciemne i w drugą stronę), zlikwidowane zostanie menu z wszystkimi aplikacjami, które teraz będą lądować, jak w smartfonach chińskich Xiaomi, Huawei etc. na pulpicie, a Ustawienia otrzymają nieco odświeżony wygląd, w którym zostaną zmniejszone odstępy pomiędzy poszczególnymi sekcjami, belką powiadomień itp.

WOW – czuję, jak mi serce mocniej bije… Albo nie bije wcale? Silenie się na likwidowanie menu głównego jest dla mnie głupim pomysłem, bo nie znoszę rozpiżdżaju, jaki jest na pulpitach testowanych przeze mnie Chińczyków. No nie znoszę tego z całego serca. Nawet bardziej, aniżeli przesuwanego w pionie menu z apkami wprowadzonego w Androidzie 6. Mam ponad setkę aplikacji i jestem CHORY, kiedy muszę je za każdym razem porządkować na poszczególnych pulpitach i tworzyć dla nich osobne foldery, a potem jeszcze pamiętać, czy Google Plus dodałem do tego ze społecznościówkami, czy do tego opisanego, jako Google… Bleeehhh…

Google Android M Developer Preview - 90sekund.pl
Google Android M Developer Preview – 90sekund.pl

Zresztą – tak naprawdę do rozwiązania jest więcej palących problemów, jeśli idzie o stockowego Androida. Pierwszy to fragmentacja i tak już chyba zostanie na zawsze. Drugi, to brak multitaskingu z prawdziwego zdarzenia. Trzeci to oczywiście gorące życzenia użytkowników, aby pojawiło się dzielenie ekranu. O ile na 5-calowych smartfonach nie będzie to wielkim hiciorem, to już na tabletach tak. I to są nowości, które powinny być już od co najmniej dwóch edycji systemu od Google. Zewnętrzni producenci, jak Samsung, czy LG sami częściowo rozwiązują problem chociażby wielookienkowej pracy, ale to wyjątki.

Głośno – ale zastanawiam się, czy system Android – poza odświeżaniem interfejsu – ma nam jeszcze coś sensownego do zaoferowania? Czy naprawdę rok rocznie potrzeba zmieniać OS na zupełnie nowy? Czy konieczne jest wypalanie jednej wielkiej dziury fragmentacyjnej? Załóżmy, że od czasu świetnego KitaKata dopiero dzisiaj wprowadzono by Lollipopa, a do tego czasu aktualizowano by go gł. w warstwie bezpieczeństwa i rozwoju niektórych funkcji. Czy byłoby źle(?), skoro to był pierwszy system, z którym od ręki producenci wypuszczali nie tylko flagowce, ale i najbardziej podstawowe smartfony?

Poniższa grafika pokazuje aktualny stan podziału tortu z zielonym robotem na rynku, czyli urządzeń, które pracują pod kontrolą różnych edycji Androida. Co z niej wynika? Pomimo swojej wiekowości, to Jelly Bean (od 2012 roku) siedzi na 24 proc. sprzętów. Lollipop (2014 rok), to właściwie 10 proc. więcej niż JB, a KitKat (rok 2013), to w tej chwili nr 1 z udziałem na poziomie 35,5 proc! Android Marshmallow, który debiutował na jesieni 2015 roku, ma “szałowe”… 1,2 proc. urządzeń pod swoją kontrolą, czyli pół roku od udostępnienia obejmuje zaledwie promil sprzętów…

Fragmentacja systemu Google Android aktualna na początek lutego 2016 roku - za Google
Fragmentacja systemu Google Android aktualna na początek lutego 2016 roku – za Google

Ale co tam fragmentacja – tak naprawdę wielu użytkowników systemu Android nie ma po prostu nowych funkcji w swoich smartfonach, ich urządzenia nie są bezpieczne, a producenci ani operatorzy nie silą się na aktualizacje, bo po co(?), skoro droga do ich wdrożenia prowadzi przez mękę (jest czasochłonna, kosztowna i przechodzi długą drogę weryfikacyjną w Google), a więc nikomu się to zupełnie nie opłaca. Sądzę, że jakiś konsensus dałoby się wypracować, gdyby kosmetyczne nowości, nie oznaczały co roku nowej wersji systemu operacyjnego. I warto zdać sobie z tego sprawę, bo w praktyce, te procenty, to setki milionów smartfonów i tabletów.

W całym 2015 roku sprzedano 1,4 mld smartfonów na świecie (dane za IDC). Od tej liczby trzeba odjąć 231 mln iPhone’ów oraz kawałek, który zajmuje Windows Phone/10 Mobile. Założyć można, że 1 mld smartfonów z Androidem rozeszło się w ubiegłym roku. A to oznacza, że niemal jedna czwarta z tej liczby (czyli ok. 240 mln telefonów), to urządzenia działające z czteroletnim Jelly Beanem! Jeśli przyjąć, że iPhone cieszy się ogromną popularnością, bo znalazł aż 231 mln kupców, to przecież na tym tle JB wypada wręcz rewelacyjnie… chociaż jest już mocno zacofanym systemem.

Reasumując – oznacza to, że od kilku lat właściciele swoich smartfonów nie mogą poznawać nowości wprowadzanych przez Google z kolejnymi edycjami jego OS-a. Wracam więc do punktu wyjścia – po co w takim razie pompować sztuczny balon o nazwie Android N, skoro Marshmallow istnieje w tych statystykach czysto teoretycznie…?

5 komentarzy

Jerzy Jabłoński Marzec 8, 2016 at 1:10 am

Czy pisanie o fragmentacji Androida to jakiś wymóg wśród blogerów technologicznych? Macie jakąś normę do wyrobienia czy jak? Co rusz jak nie to to na SW czy AW pojawiają się teksty o różnych tytułach i założeniach, ale koncentrujących się na tym jaki to Android jest podzielony, jak to źle i dlaczego Google nic z tym nie robi. Weźcie Wy wszyscy na wstrzymanie.

Michał Brożyński Marzec 8, 2016 at 8:01 am

Kurczę, nie to żaden wymóg. Zauważyłem, że nawet blogosfera technologiczna zaczyna dzielić się na tych, którzy o fragmentacji piszą i na tych, którzy wyśmiewają tych pierwszych. A figa z makiem! Bo jeśli taki to bezsensowny temat, to proszę odpowiedz mi na pytanie – aktualizujesz aplikacje w swoim smartfonie? Aktualizujesz Windowsa? Aktualizujesz gry, w które grasz, kiedy wychodzą nowe paczki i rozwijają historię o dodatkowe motywy? Zakładam, że tak. I robi tak większość świata. To dlaczego problem fragmentacji Androida jest tak marginalizowany? Przecież większość ludzi nie ma pojęcia, jakie funkcje są w nowych smartfonach z Marshmallow na pokładzie, a jadą na Jelly Beanie, a mogliby mieć zupełnie inną jakość pracy. I prosty przykład – od wczoraj media trąbią, że jest nowy wirus, którego atakiem zagrożone są smartfony od Androida Froyo 2.2 aż do KitKata 4.4. Jak masz Lollipopa i Marshmallowa, to masz spokój. Razem szacuje się, że problem dotyczy 500 mln. urządzeń. Ale pewnie, przecież problemu z fragmentacją nie ma, a blogerzy technologiczni wyrabiają sobie na tym temacie wierszówkę…

Jerzy Jabłoński Marzec 8, 2016 at 8:20 pm

Problemu z fragmentacją nie ma. A raczej – jest taki sam jak z fragmentacją innych systemów. Wystarczy spojrzeć na Windowsa i na to które jego wersje są najbardziej popularne. Brak fragmentacji na iOS – nie tak, bo jak masz zbyt stary smartfon to po aktualizacji fon pada na twarz i pełznie.

Pojawiają się wirusy – oczywiście, że tak. I podejrzewam, że dziury które wykorzystują są szybko łatane. Tak samo, jak dziury w Windowsie, Ubuntu, OSX.

Fragmentacja Androida istnieje, ale problem jako taki jest rozdmuchany. Ot, jest kogo kopać na pokaz. Większości ludzi g…o obchodzi jakie możliwości daje który Android. Ich obchodzi to, żeby aparat działał, FB śmigał i dało się pogadać z psiapsiółką. System… co to jest system?

Michał Brożyński Marzec 9, 2016 at 7:09 am

Niestety, ale nie jest tak do końca, jak to prezentujesz. Bo przecież, jak chcesz mieć smartwatcha z Androidem Wear i sparowanego ze swoim smartfonem, to MUSISZ mieć co najmniej Androida Jelly Bean 4.3 w telefonie, a ten jest na 3,4 proc. urządzeń… Praktycznie 1/4 smartfonów na Androidzie nigdy nie będzie mogła być sparowana ze smartwatchami z Androidem Wear. Czy to nie jest poważne ograniczenie? Otóż jest i to jedno z wielu. Skąd ta pewność? Bo sprzedawałem przez ostatnie półtora roku kilka swoich smartwatchy z AW i pytania o kompatybilność kilkukrotnie unieważniły niemal sfinalizowane zakupy.Bagatelizowanie fragmentacji, to takie właśnie dokładanie kolejnej cegiełki do bylejakości Androida, który wcale byle jaki nie jest. Niby nikogo system i nowe funkcje nie interesują, ale jak się ludziom system krzaczy, laguje, restartuje lub wysypuje, to jednak wiedzą kogo trzeba obarczyć za to winą. A ile jest sprzętu porzuconego przez producentów, z softem może i nie najgorszym, ale po którejś poprawce wydanej przez Google, której owy sprzęt nigdy nie ujrzał, zatem stwarza wciąż problemy. Sęk w tym, że przykład z Windowsem też nie jest najfortunniejszy, bo pomimo sporadycznych wypadków, że komuś coś nie działa, to jednak większość maszyn spokojnie radzi sobie na nowej platformie Microsoftu. Sam aktualizowałem nawet 6-7 letnie komputery do W10 i żaden nie miał problemów z nawet jednym sterownikiem. Więcej – wszystkie zyskiwały na wydajności, więc dziwią mnie wpisy w sieci, które hiperbolizują pojedyncze wpadki. Różnorodność sprzętu jest tak ogromna, że trudno aby wszystkim wszystko równo działało. Ale nie można też przekreślać całości dorobku, na przykładzie kilku wyjątków. Reasumując – fragmentacja Androida stanowi problem, tylko wysyp elektrośmieci kieruje problem gdzie indziej – łatwiej uogólnić, że system ten jest kiepski niż zadbać o jego lepszą adaptację.

Jerzy Jabłoński Marzec 10, 2016 at 4:44 pm

Pozwólmy się sobie ze sobą nie zgodzić.

Tak w ogóle to winą za taką fragmentację można po części obarczyć blogerów i redaktorów pism technologicznych. Bo jeszcze nigdy, nigdy nie widziałem recenzji sprzętu w którym ktoś ostrzegałby przed kiepskimi aktualizacjami producenta i odradzał wprost zakup zwłaszcza np. klientom biznesowym ze względu na możliwe braki aktualizacji bezpieczeństwa i związane z tym zagrożenia.

Zawsze jest marudzenie na Androida i Google w jakichś ogólnych artykułach, ale nigdy nic na ten temat w recenzjach telefonów. Że o tekstach wprost piętnujących praktyki producentów sprzętu (bo to oni są winni fragmentacji) i wytykających którzy są pod tym względem najgorsi i najniebezpieczniejsi dla użytkowników nie wspomnę.

Komentowanie zamknięte