Image default
Android

Android O w poniedziałek, w czasie zaćmienia słońca!

No proszę, jaka niespodzianka! Nowego Androida O poznamy już w najbliższy poniedziałek – 21 sierpnia. System ten zadebiutuje w niecodziennych okolicznościach. Google przygotowuje bowiem event w czasie, kiedy dojdzie do pełnego zaćmienia słońca! Wówczas księżyc przykryje tarczę naszej najbliższej gwiazdy. Nie muszę chyba tłumaczyć, że dzięki temu na czas dwóch minut i czterdziestu sekund słońce widoczne będzie, jako obwoluta wyglądająca, jak literka O! Pomysł doskonały, bowiem to właśnie z terenu Stanów Zjednoczonych ów pełne zaćmienie będzie widoczne. I jest to zdarzenie bez precedensu, gdyż będzie miało miejsce po raz pierwszy od roku 1979!

Lepszej pory na premierę systemu operacyjnego Google sobie nie wyobrażam! Genialny pomysł, mam też nadzieję, że i sama platforma taka będzie! Aaa, oczywiście my w Polsce nie będziemy mogli zobaczyć tego widowiska. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić YouTube’a i śledzić wydarzenie na żywo razem z kilkoma różnymi kanałami – będzie ono transmitowane w Sieci m.in. przez NASAThe Weather Channel, ExploratoriumDiscovery’s Science Channel, czy Univision :). Oprócz tego na stronie Google Earth razem z NASA przygotowano bardzo fajną symulację oraz materiał edukacyjny na temat zaćmienia. Polecam kliknąć!

fot. Google

Google też chce dołożyć nieco więcej od siebie i szykuje razem z Uniwersytetem Berkeley z Kalifornii materiał pod nazwą Eclipse Megamovie, który ma być filmem z zaćmienia, złożonym z wykonanych w wysokiej rozdzielczości fotografii, przez wszystkich fanów tego wydarzenia, którzy będą je obserwować na całej linii, wzdłuż której po terenie Ameryki będzie przebiegała trajektoria pełnego zakrycia słońca przez księżyc. Tak duży rozmach, ma pomóc w zebraniu ostatecznego materiału do badań naukowych nad tymże zjawiskiem. Na pewno w przedsięwzięciu weźmie udział 1000 fotografów-wolontariuszy i amatorskich astrofotografów – szykują się więc przepiękne kadry nieba! I tak – tych nie mogę się doczekać najbardziej!

Na koniec może dodam, że kolejne pełne zaćmienie słońca będzie widoczne ponownie z terenu USA 14 października 2023 roku. To również będzie bardzo dobra okazja, do pokazania nowego systemu, bowiem Google zazwyczaj w okresie przełomu letnio-jesiennego prezentuje najnowsze, oficjalne odsłony kolejnych Androidów.

Źródło: google