Image default
Android Wear

Android Wear wreszcie po polsku i z nowymi gestami! Już go mam!

Oj czekałem na tę aktualizację – czekałem! Nie tylko ja, ale i wszyscy fani inteligentnych zegarków z systemem Google, mieszkający nad Wisłą. Ale co było – minęło. Od dzisiaj, od tej chwili – Google udostępnia najnowszą odsłonę swojego OS-a na smart zegarki w języku polskim! Tak – wreszcie spolszczone jest już całe menu smartwatcha!

Android Wear wreszcie mówi po polsku! - 90sekund.pl
Android Wear wreszcie mówi po polsku! – 90sekund.pl

Oczywiście działają też polskie komendy głosowe, chociaż te były dostępne już dużo wcześniej. Niemniej teraz zaczyna mieć to ręce i nogi! W zegarku również podpowiedzi, jak należy poprawnie formułować swoje polecenia, są w języku polskim. Co więcej – coś, co od dawna już chwaliłem w Google Now, jak i na anglojęzycznej wersji Androida Wear – nie musisz mówić np. OK Google, zadzwoń do Janusz. Możesz odmieniać końcówki, a zatem: OK Google, zadzwoń do Janusza. Spokojnie można odmieniać również końcówki w nazwiskach, a zatem: OK Google, zadzwoń do Krzysztofa Bojarczuka.

Android Wear wreszcie mówi po polsku! - 90sekund.pl
Android Wear wreszcie mówi po polsku! – 90sekund.pl

Niezmiernie cieszy mnie ten krok. Oznacza to, że Google jest już niemal w pełni spolszczone. Brakuje może jeszcze oficjalnego sklepu z Nexusami, ale oczekiwanie na te małe-duże kroki ma sens. Kiedy wreszcie pojawia się update, trudno ukryć radość! Brawo – cieszy mnie to bardzo, bo wreszcie oporni będą mogli przekonać się, jak dobrze mieć na nadgarstku smartwatcha!

Ale oczywiście to nie wszystko. Razem z tą aktualizacją, trafił na Androida Wear zestaw nowych gestów, które ułatwiają znacznie obsługę inteligentnego zegarka, właściwie bez konieczności używania palca drugiej dłoni. Jeśli nie miałeś/aś wcześniej do czynienia ze smartwatchami z systemem od Google, to musisz wiedzieć, że komunikuje się z nimi gł. poprzez polecenia głosowe. Uzupełniają je bardzo rozbudowane gesty. Można już bowiem nie tylko przewijać poszczególne karty, ale też pozycje w menu poruszając odpowiednio nadgarstkiem. Co więcej – jeśli chcesz przejrzeć dokładniej określoną kartę, wystarczy, że uniesiesz rękę nieco w górę. Jeżeli chcesz się wycofać z tej akcji, energicznie rękę opuść. Proste, szybkie, skuteczne!

Android Wear wreszcie mówi po polsku! - 90sekund.pl
Android Wear wreszcie mówi po polsku! – 90sekund.pl

Myślę, że na koniec powinienem wspomnieć o jeszcze jednej istotnej rzeczy z mojego punktu widzenia. Otóż jestem właścicielem LG G Watcha, czyli pierwszego smartwatcha z Androidem Wear w historii. Nie jest on może wyposażony po królewsku, ale zauważ, że możesz go już kupić za około 400zł, a wciąż otrzymuje wsparcie i daje niemal te same możliwości, co najbardziej zaawansowane zegarki z AW na pokładzie. Oczywiście tutaj właściciele najnowszego Zenwatcha 2 od Asusa (49mm) oraz Huawei Watcha będą mogli od teraz prowadzić rozmowy telefoniczne. Niemniej i tak cieszę się, że Google wciąż o mnie nie zapomina.

PRZECZYTAJ O WSZYSTKICH NOWOŚCIACH W TEJ WERSJI AKTUALIZACJI ANDROIDA WEAR

PS.
z drugiej strony dość żenująca to sytuacja, w której tylko dwa zegarki (póki co) mają wbudowany głośnik, aby przez nie deliberować…

27 komentarzy

Dominik Śniegucki Luty 20, 2016 at 12:00 pm

Szczerze? Jak na wersję 6.0 to szału nie ma. Równie dobrze mogła by być oznaczona 5.1.1. Myślałem że zmiany będą bardziej zauważalne.

A w ogóle to myślę czy by nie kupić sobie Zenwatch 2

pol Luty 20, 2016 at 12:47 pm

Na Zenwatch 2 jeszcze nie ma aktualizacji

Dominik Śniegucki Luty 20, 2016 at 3:17 pm

Prędzej czy później będzie. Na G Watch R przyszła wczoraj wieczorem.

Gdzie kupiłeś swój egzemplarz? Bo ten co mi się podoba to w USA jest. Za 169 baksów.

Mariusz Straub Luty 20, 2016 at 3:26 pm

Amazon de

pol Luty 20, 2016 at 5:51 pm

Smartnext

kofa77 Luty 20, 2016 at 2:37 pm

No właśnie na moim Zenwatch2 także nie ma aktualizacji do pianki. Ktoś już dostał ota? A może to trzeba jakoś inaczej aktualizować?

Mariusz Straub Luty 20, 2016 at 3:15 pm

Na Xda developers piszą , że będzie aktualizacja na Zenwatch 2 pod koniec marca :(
Źródło biuro obsługi klienta Asus.

Michał Brożyński Luty 22, 2016 at 6:17 am

Nawet jeśli trzeba poczekać, to warto, bo Asus akurat do oprogramowania – w kooperacji z Google – do swoich smartwatchy naprawdę się przykłada.

Michał Brożyński Luty 22, 2016 at 6:21 am

Z tym oznaczaniem wersji, to pewnie tak, ale ja zauważyłem ogromny progres. System działa żwawiej, komendy głosowe są znacznie lepiej interpretowane (chociaż dotychczas też było ekstra), a do tego świetnie zaczął trzymać na baterii. Wczoraj, wylatując do Barcelony odłączyłem LG G Watcha od ładowarki o 4 rano. Był wyłączony tylko przez około 3h lotu. Potem mega intensywny dzień, łącznie z pracującą nawigacją, dziesiątkami powiadomień etc. Efekt? Dzisiaj rano o 06:00 jeszcze 39 proc. zapasu energii.

Robert Kofin Luty 21, 2016 at 10:22 am

Może szału nie ma ale ja jestem mega zadowolony :) Mój LG Watch Urbane wreszcie odżył. Wreszcie komendy działają poprawnie i to w naszym ojczystym języku. Bez wyciągania mojego nexusa z kieszeni wysyłam wiadomość sms do żony :) Nowe “gesty” również bardzo się mi podobają. Na co dzień żyję fit więc dostępna funkcja kroków po ręką jest dla mnie bardzo pomocna. Szybkie notatki :) genialne. Pada śnieg z deszczem a ja nie muszę wyciągać telefonu z kieszeni ani ściągać rękawiczek tylko podnoszę rękę i zapisuję szybko to co chcę. Z moim Nexusem działa idealnie :) Pozdrawiam wszystkich czytelników :) tych którym się aktualizacja podoba oraz tych którym nie przypadła do gustu.

Michał Brożyński Luty 22, 2016 at 6:15 am

Dzięki za komentarz, ja też jestem MEGA zadowolony, a co więcej – okazało się, że bateria trzyma znacznie lepiej niż dotychczas! Jedynie widzę, że zniknęła opcja restartu zegarka z menu, co czasem się przydaje, a z powodu dość niefortunnego przycisku włączania daje się teraz sporadycznie w znaki.

Karol4lo Luty 21, 2016 at 9:34 pm

Na moim LG G Watch R nowa wersja zdecydowanie lepiej przyjmuje komunikaty w naszym pięknym języku. Ważne jest też to, że nie spełniły się obawy braku informacji o stanie naładowania baterii w zegarku. Jest i działa!!! Nowe gesty całkiem fajne, Szczególnie przyda się to podczas prowadzenia samochodu.

Michał Brożyński Luty 22, 2016 at 6:16 am

U mnie wydajność na baterii też znacznie się poprawiła. Super! Na to czekałem I też widzę, że lepiej komendy po polsku przechodzą niż wcześniej. Poza tym odnoszę wrażenie lepszej płynności działania systemu.

Bibik Luty 22, 2016 at 8:24 pm

Czyli jak teraz restart zrobić?

Bibik Luty 22, 2016 at 8:28 pm

Oraz reset?

Michał Brożyński Luty 23, 2016 at 9:36 am

Reset do ustawień fabrycznych normalnie, ale restartu (czyli ponownego uruchomienia bez dotykania włącznika) nie ma. Trzeba wyłączyć smartwatcha, a potem go zdjąć i na odwrocie jakimś spinaczem wcisnąć maleńki włącznik, tuż pod pinami którymi styka się zegarek ze stacją dokująca przy ładowaniu. Tak, takie rozwiązanie konstrukcyjne to największa wada LG G Watcha. Na szczęście nie trzeba tam sięgać za często ;).

bibik Luty 23, 2016 at 8:33 pm

jeśli to prawda że google lepiej rozumie polecenia po polsku to znaczy że musieli kupę kasy włożyć we wzorce języka polskiego,jest fajny artykuł w wiedzy i życiu dlaczego do tej pory google translator tak słabo chodził po polsku a w innych językach działa rewelwcyjnie,google olewał Polskę,gdy tłumaczyliśmy coś z polskiego na włoski najpierw przykładał na angielski a później na włoski,było mało ludzi zatrudnionych aby opracować wzorce,aby program rozumiał dobrze polski potrzeba ileś milionów fraz jako wzorce,a ktoś to musi opracować,widać z tego że Polska ma coraz większe znaczenie na rynku globalnym wbrew pani szydło.podobno niedługo google dojdzie do perfekcji,ten artykuł to był wywiad z twórca English translatora z techlandu obecnie

Michał Brożyński Luty 23, 2016 at 10:47 pm

Zasadniczo ten sam problem trawi Microsoft z Cortaną w PL, tyle że Google ma chociaż zapytania z wyszukiwarki, więc materiał do obróbki jest, a MS…? Cóż…

Michał Brożyński Luty 23, 2016 at 10:48 pm

PS. i w sumie szkoda tej Cortany, bo w wersji anglojęzycznej jest genialna :)

bibik Luty 29, 2016 at 5:39 pm

Niestety po aktualizacji nie pokazuje zdjęć dzwoniących osób

Michał Brożyński Luty 29, 2016 at 11:19 pm

U mnie wszystko działa aż miło. Polecam przywrócenie zegarka do ustawień fabrycznych, po ponownej konfiguracji z aplikacją Android Wear na smartfonie sam zaciągnie wszystkie apki, które były wcześniej zainstalowane.

Michał S Marzec 8, 2016 at 11:49 pm

Witajcie, a czy ktoś wie coś o aktualizacji dla Sony SWR50 (smartwatch3)?
Na smartfonie już od dawna mam AW 1.4, robiłem twardy reset zegarka, ale nie zaciągnął aktualizacji :(

Michał Brożyński Marzec 9, 2016 at 7:12 am

Czyli musisz czekać. Ten smartwatch miał najbogatszy hardware swego czasu, więc może przygotowanie aktualizacji zajmuje im więcej czasu?

Michał S Marzec 9, 2016 at 8:49 am

Dziękuję za odpowiedź, nota bene jestem z tego zegarka bardzo zadowolony.
No i ma dobrą cenę do jakości :)

Michał Brożyński Marzec 9, 2016 at 10:06 am

Jest genialny – sam go miałem przez dłuższy czas. Sprawdzał się świetnie. Jedynie przeszkadzało mi łapanie wszelkich zabrudzeń na sylikonowych paskach.

Karol4lo Kwiecień 24, 2016 at 4:18 pm

Po tych kilku miesiącach funkcjonowania spolszczonej wersji 6.0 mam kilka uwag krytycznych. Jeżeli ktoś dzwoni, a jestem na spotkaniu i chcę odrzucić rozmowę wysyłając sms z zegarka (LG G Watch R), to wybór ogranicza się do kilku wersji, które są żywcem przetłumaczone z j.angielskiego. Praktycznie wszystkie mają formę “per ty”, co w naszych realiach często nie uchodzi. Ostatnia wersja mogłaby być, ale brzmi: ” Na spotkaniu. Oddzwonię za 5 min” Brakuje jednego słowa na początku – Jestem i wszystko byłoby OK.
Druga rzecz, to brak możliwości wyłączenia “ożywiania” tarczy zegarka za pomocą gestów. Mogłoby to wtedy działać tylko po dotknięciu tarczy palcem. Czasami częste gestykulowanie rękoma doprowadza do “dyskoteki” na zegarku.
Pozdro

Michał Brożyński Kwiecień 24, 2016 at 6:01 pm

Dzięki za ten głos, mają więc nad czym pracować do kolejnego update.

Komentowanie zamknięte