• Home
  • Chmura
  • Jeden, by wszystkimi rządzić… Oto Google One, które wywróci cenowe warianty chmurowe do góry nogami!
Chmura Cloud Google Google Drive News

Jeden, by wszystkimi rządzić… Oto Google One, które wywróci cenowe warianty chmurowe do góry nogami!

A już myślałem, że mnie Google niczym nowym po swoim I/O 2018 nie zaskoczy, że wszystkie karty zostały odkryte, a teraz będziemy czekać na konfrontującą konferencję Apple, która już na początku czerwca. Ale nic z tych rzeczy – Amerykanie z Mountain View nie pozwalają nam na odpoczynek! Najciekawsze jest jednak to, że nowe rozwiązanie, które oferują – będzie dotyczyło wszystkich osób, które korzystają z usług Google, bez względu na szerokość geograficzną oraz to, jakiej platformy – czy to mobilnie czy to stacjonarnie – używają.

Android… – tfu! – Google One, to całkowicie świeża inicjatywa. Zasadza się na założeniu łączenia różnych doświadczeń i oferowanych już rozwiązań, w bardziej spójnym systemie. Gigant póki co nie zdradza za wiele, ale możemy się już domyślać, jak szeroko będzie chciał, aby Google One był dystrybuowany. Przede wszystkim chodzi tutaj o Chmurę i skojarzone z nią usługi. Co więcej – pojawią się też nowe ceny. Tych polskich jeszcze nie ma, ale zainteresowanych na specjalnie przygotowanej stronie, firma informuje, że pakiety w ramach Google One zaczynać się będą od 1,99 USD za przestrzeń 100GB w ramach Dysku Google. Druga opcja – 200GB wyceniona została na 2,99 USD, a ta dająca 2TB na sumę 9,99 USD. Te opcje droższe pozostaną na tym samym poziomie cenowym.

W luźnym przeliczeniu na złotówki wygląda to odpowiednio tak: ok. 7,20zł/mc, ok. 11zł/mc, ok. 36zł/mc. Oznacza to sensowną rewolucję w świadczeniu usług chmurowych, bo najtańsze 100GB dzisiaj kosztuje w Polsce 8,99zł. Oszczędność blisko dwóch złotych byłaby tutaj dużym plusem. Ale działa to też w drugą stronę, bo za dwukrotnie więcej pamięci (czyli 200GB) przyjdzie zapłacić również mniej więcej dwa złote, więc może się okazać, że Google przeciągnie na swoją stronę takich, jak ja – którzy od kilku lat płacą za wariant podstawowy i chętnie wskoczyliby na plan wyższy, ale póki co nie jest on tak konkurencyjny, o czym zresztą pisałem TUTAJ kilka dni temu.

Dysk Google Drive od Google to bardzo dobra Chmura do przechowywania naszych plików – 90sekund.pl

Ale nowe ceny to nie wszystko. Google zdaje sobie sprawę, że musi czymś przyciągnąć nowych klientów i przytrzymać obecnych. Skoro wszystkie narzędzia daje za darmo oraz i tak integruje je z Chmurą, niekoniecznie przeciętny Kowalski musi czuć, że dostaje w płatnym pakiecie od Google coś ekstra. I tymi wabikami mają być m.in. support dla klienta konsumenckiego obejmujący usługi i produkty Google, rabaty na noclegi w wybranych hotelach, czy do zgromadzenia punkty – wymienialne na konkretne płatne aplikacje i gry w Sklepie Play! Jak zapewnia gigant – z czasem oferta znacznie się rozszerzy.

Co ciekawe – niedostępny zwykle z zewnątrz Google, twierdzi że w odpowiedzi na liczne prośby swoich użytkowników, umożliwi dodanie w ramach jednego konta – do pięciu członków ze swojej rodziny. Jak na moje oko – będzie można się gromadnie zrzucić i wykupić np. większy pakiet przestrzeni, który będzie później dzielony w grupie najbliższych sobie osób. Szczerze pisząc – nigdy o Chmurze nie myślałem w ten sposób, tym bardziej, że każda osoba będzie miała wydzieloną własną, prywatna i niewspółdzieloną przestrzeń. Pomysł wygląda na bardzo atrakcyjny!

Google One wystartuje w ciągu najbliższych miesięcy. W pierwszej kolejności zostaną nim objęci klienci z USA już teraz opłacający jakąś subskrypcję na Dysk i oni też, jako pierwsi wskoczą na nowe plany automatycznie. W dalszym ciągu usługa rozszerzana będzie globalnie. Nie powiem – witam pomysł giganta z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że ostatnio zacząłem zacieśniać relacje z Microsoftem w zakresie Chmury i usług współtowarzyszących. Cieszy więc, że pojawia się przeciwwaga. Zobaczymy – jak bardzo opłacalna!

Czytelniku Bloga Technologicznego 90sekund.pl, bardzo dziękuję, że jesteś ze mną. W związku z tym, że od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, aby móc dalej korzystać z Bloga 90sekund.pl musisz wyrazić zgodę na przechowywanie w urządzeniu, z którego odwiedzasz moją witrynę tzw. plików cookies oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych i innych danych pozostawianych w czasie wizyty na Blogu 90sekund.pl zapisywanych w plikach cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych przez Administratora Bloga 90sekund.pl, którym jest firma Grupa Niedźwiedź Michał Brożyński. Twoje dane mogą też być przetwarzane przez zaufane podmioty, których listę znajdziesz w Polityce Prywatności, a są to podmioty odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie Bloga 90sekund.pl i oferowanie spersonalizowanych treści oraz reklam. Zgadzam się Polityka Prywatności