Image default
Android Pay

My name is Pay, Google Pay! Dzień dobry!

Google unifikuje swoje systemy płatności i zarządzania cyfrowym portfelem w jeden organizm. Korporacja ogłosiła właśnie, że jej usługa Wallet oraz Android Pay, będzie od teraz funkcjonować pod jednym szyldem – Google Pay. Jaka jest między nimi różnica? Z portfelem można było przekazywać pieniądze chociażby w ramach konta Gmail lub numeru telefonu do drugiej osoby, a ta nie musiała posiadać aplikacji Wallet w swoim urządzeniu, aby je odbierać. Android Pay służy za to do dokonywania płatności – tak w Internecie za zakupy, jak i w realu, w ulubionych sklepach – czy po prawdzie – wszędzie tam, gdzie terminale płatnicze obsługują płatności bezstykowe.

Szczególnie ta druga metoda stała się bardzo popularna, coraz częściej spotykam osoby, które tak, jak i ja sięgają wyłącznie po telefon przy kasie. Dzięki Android Pay rzeczywiście przestałem używać karty płatniczej i od wielu, wielu miesięcy płacę wyłącznie smartfonem. Jeśli jakiś telefon, który akurat testuję tej funkcjonalności nie wspiera (jak np. Mate10 Lite – recenzja lada dzień), to cierpię strasznie. Wygoda i prostota użycia są tutaj bezapelacyjnie najlepsze w praktyce. No dobrze, ale co ta fuzja oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba?

fot. Google

Właściwie przeciętny Kowalski nie odczuje tutaj wielkiej zmiany. Sam z opcji Google Wallet nie korzystałem. Nie wiem nawet, czy usługa była dostępna w Polsce. Ale, jeśli teraz Android Pay, już jako Google Pay otrzyma funkcjonalności z Portfela, to będzie to oczywiście sporą nowością i przyjemnym dodatkiem w kontekście operowania pieniędzmi. Nie oszukujmy się – przelewy na numer telefonu lub e-mail to raczej przepływy w zakresie mikropłatności, a nie typowych dużych opłat czy pożyczek w ramach relacji z najbliższymi. Teraz pożyczyć komuś 100pln powinno być łatwiej. Zakładam, że również bezpiecznie.

Zmiany wejdą w życie w najbliższych tygodniach.

5 komentarzy

booz Styczeń 9, 2018 at 10:33 am

Z ciekawości – jak ta druga osoba otrzyma pieniądze? Czy z jej kontem gmail musi być związany jakis rachunek / karta czy dostanie jpega ze zdjęciem banknotu? :)

Michał Brożyński Styczeń 9, 2018 at 10:36 am

Z tego co wiem, trzeba zrobić powiązanie konta bankowego z kontem Gmail i numerem telefonu – ale sam nie korzystałem z takiej opcji nigdy wcześniej, więc nie umiem powiedzieć, jak to będzie wyglądać w szczegółach. Musimy poczekać, aż Google to wprowadzi.

booz Styczeń 9, 2018 at 11:04 am

dziekuję

Marx2 Styczeń 9, 2018 at 12:43 pm

a kiedy integracja komunikatorow?

Michał Brożyński Styczeń 9, 2018 at 1:23 pm

Doskonałe pytanie! Oj tak, tam by się przydało porządne sprzątanie!

Komentowanie zamknięte