Image default
Felieton

Dzień dobry – przyjmij te (trudne) życzenia świąteczne

Jest 25 grudnia – szósta rano. Dzień dobry. Wstałem, żeby napisać tych kilka słów. Przez prawie cały ten tydzień zastanawiałem się, jak rozpocząć bożonarodzeniowy wpis. I właśnie przyszło olśnienie. Zrozumiałem, że nie byłoby tego tekstu, gdyby nie urodził się Jezus Chrystus. To, co właśnie świętujemy, to wejście w rzeczywistość sacrum, która pomimo że coraz bardziej racjonalizowana, jeszcze bardziej komercjalizowana i jeszcze mocniej trywializowana przez liczne promocje, zakupy i super-, hiper-, mega niskie ceny, to jednak rzeczywistość, która ma swoje korzenie w Bogu ze śmierdzącej i zimnej stajni. Gdyby nie On i gdyby nie ta stajnia, żadne cudnie oświetlone centrum handlowe nie miałoby dziś swoich żniw.

Jezus jest światłem. Ożywczym. Stąd ubieramy choinkę, która symbolizuje nowe życie. Stąd ją rozświetlamy, żeby przy mrokach najkrótszego dnia i najdłuższej nocy utrzymywać nadzieję przy życiu. I ma to dzisiaj ogromny sens, kiedy ulicami Aleppo płynie krew, ulicami Berlina płynie krew, kiedy ulicami Zachodniego i cywilizowanego świata płynie nacjonalistyczny strumień nieakceptacji, nietolerancji, całkowitego wykluczenia Innych, którzy nie mają naszych oczu, naszego koloru skóry i naszych twarzy, przeciw którym chce się budować mury. Tych Innych, którzy kochają inaczej, bo kochają nie płeć przeciwną, a płeć własną. Tych Innych, którzy nie wierzą w nic, a usiłuje się ich regulacjami prawnymi tej wierze podporządkować.

Boże Narodzenie 2016 – 90sekund.pl

Nie lubię Świąt Bożego Narodzenia. Tak naprawdę przestałem je lubić, kiedy dojrzałem emocjonalnie. Okazało się, że kiedy muszę tłumaczyć swojemu Synkowi skąd ta stajenka, to muszę spotykać się z własną niewiarą. Że nagle historia, którą znam od trzech dekad, przywdziewa w moich oczach szaty banalnej opowiastki, która jest wręcz nieprawdopodobna. Okazuje się, że rozum zaczyna mówić głośniej niż Duch, więc łatwiej odnaleźć pogańskie tradycje i astronomiczno-przyrodnicze wątki w bożonarodzeniowej schedzie. A to rodzi wątpliwości. Z jednej strony wiara, z drugiej podpierana tradycją, a z trzeciej – bombardowana myśleniem i racjonalizowaniem.

Nie tylko ja dorastam. Wokół mnie jest sporo ludzi, którzy przekroczyli już pewien pułap wiekowy i coraz śmielej w najróżniejszych rozmowach przyznają mi się, że im są starsi, tym mniej wierzą. Nie wiem, kiedy zaczyna się moment zdewociałego chodzenia do kościoła i czy kiedyś i te osoby w tę rutynę wpadną, ale szczerość ich dzisiejszych wyznań, bardzo mnie dotyka. Bo pomimo swoich wątpliwości – otrzymałem tę łaskę, że wierzę, chociaż wierzyć powinienem coraz mniej. Posiano we mnie maleńkie ziarenko, które nie daje za wygraną.

Stąd u mnie żywy kult maryjny. Nie wyobrażam sobie niedzieli bez mszy świętej. Przystępuję do sakramentów, modlę się codziennie. Coraz dojrzalej. Coraz bardziej z dala od dziecięcych naiwnych historii, a coraz bliżej ryzykownych granic, poza którymi są nieznane rubieże, na których nigdy nie wiesz, co Cię może spotkać. Tam panuje mrok. I do wejścia w taką noc potrzebne jest mi światło Chrystusa. Tego, którego pamiątkę narodzin świętujemy właśnie dziś.

Boże Narodzenie 2016 – 90sekund.pl

Droga Czytelniczko i Drogi Czytelniku bloga 90sekund.pl – jeśli jesteś tutaj i czytasz te słowa, to przyjmij ode mnie najszczersze życzenia. Żeby Twoje serce było otwarte na: Uchodźców, Kobiety Wciśnięte w Nierówne Mechanizmy Męskiego Świata, Osoby Homoseksualne, Osoby Niepełnosprawne Psychicznie i Fizycznie, Ludzi o Odmiennych Poglądach Niż Twoje, Ludzi Niewierzących, Ateistów i Agnostyków, a także na Muzułmanów i Żydów. I nie – nie oczekuję od Ciebie, że zmienisz swój światopogląd o 360 stopni. Że nagle wyzbędziesz się swoich obaw, swoich lęków, czy bliżej nieokreślonej rezerwy. Wiem, że masz do tego prawo. I ja z niego korzystam – chociaż wstyd się do tego przyznać…

Otwarte serce na Innych, to takie serce, które jest gotowe do zmiany. Małej, niewielkiej, niekoniecznie manifestowanej. Ale zmiany. To serce gotowe zatrzymać język za zębami, nieopowiadające seksistowskich i rasistowskich dowcipów, nie przeklinające ciapatych, nie rzucające wyzwiskami na ludzi, którzy urodzili się, jako osoby homoseksualne, etc.

Sam święty nie jestem. Trudne to wszystko. Ale też dobre to wszystko. Jeśli Słowo ma się stać ciałem, to tylko w moim i Twoim ciele. Inaczej się tego już dzisiaj zrobić nie da.

Wszystkiego dobrego.

12 komentarzy

Marcin Kołejda Grudzień 25, 2016 at 7:48 am

Mocny, dojrzały wpis. Wesołych Świąt!

Michał Brożyński Grudzień 25, 2016 at 9:52 am

Bardzo dziękuję, raz jeszcze wszystkiego dobrego!

Jakub Jabłoński Grudzień 25, 2016 at 9:48 am

Mocne, ale prawdziwe. Wesołych Świąt ?

Michał Brożyński Grudzień 25, 2016 at 9:53 am

Serdeczne dziękuję! Również – wszystkiego dobrego!

Patryk Grudzień 25, 2016 at 11:17 am

Przyznam, że dobry wpis, który daje do myślenia. Osobiście nie zgodzę się jedynie z przyjmowaniem “uchodźców” mieszanie na siłę religii jest wyrazem skrajnej nieodpowiedzialności. Wesołych i spokojnych Świąt.

Michał Brożyński Grudzień 25, 2016 at 11:32 am

Dziękuję za Twój komentarz. Także z mojej strony udanych Świąt.

Marek Fronc Grudzień 25, 2016 at 4:36 pm

Średnio mi się widzi wykłucać w Święta, ale rzucę tylko krótką myślą – uchodźcy to sprawa bardziej skomplikowana niż “mieszanie religii na siłę.”

Wesołych Świąt.

Michał Brożyński Grudzień 25, 2016 at 4:38 pm

Dziękuję – dobrych Świąt!

LinekPark Grudzień 25, 2016 at 2:48 pm

Ja już wam wcześniej pisałem, więc teraz tylko klasyka:
Nawzajem, nawzajem!

Michał Brożyński Grudzień 25, 2016 at 4:38 pm

Szacunek!

PolacyCebulacy Grudzień 31, 2016 at 11:00 am

“nagle historia, którą znam od trzech dekad, przywdziewa w moich oczach szaty banalnej opowiastki”

Sam specjalnie nie wyznaję, ale taki tekst świadczy tylko o tym, że nie umiesz dziecku opowiedzieć historii. A jak czytasz bajkę dziecku, to zakończenie: ” i żyli długo i szczęśliwie” nie jest banalne? Jakbyś miał swojej pociesze opowiedzieć o wojnie, to też byś narzekał na słabe przekazy historyczne lub ustne od pradziadków? A może byś serwował krwawe wersety lub suche dane statystyczne?

Właśnie dlatego umierają wartości na tym świecie. To w co kto wierzy jest sprawą ważną i nie chodzi tu o tego czy tamtego boga, ale właśnie wartości, które wyznajemy i sobą przedstawiamy. Przypuszczam, że ludziom się nie chce. Nie chce się podjąć wysiłku. I Tobie nie chce się podjąć wysiłku stworzenia historii, która zrobi na dziecku wrażenie i przekaże ją swojemu dziecku. Historie takie są jak bajki, to nośnik wartości, które sobie przekazujemy od najmłodszych lat. Tak tworzy się tradycja i kultura.

Polecam też podumać nad konsumpcyjną stroną naszego życia w Sylwestrową Noc, drodzy Polacy malkontenci.

Michał Brożyński Grudzień 31, 2016 at 11:32 am

Dziękuję za ten komentarz.

Komentowanie zamknięte