HTC Exodus 1 Early Access już oficjalnie. Kupisz go płacąc kryptowalutami!

2

Pierwszy smartfon dedykowany obsłudze portfeli kryptowalutowych – HTC Exodus 1 Early Access – właśnie doczekał się swojego rynkowego debiutu. Można go kupić za 0,15 BTC lub 4,78 ETH, co w przeliczeniu na dolary daje nam kwotę około 1000 dol. Tanio nie jest, ale i produkt jeszcze nie jest skończony – czas na społeczność!

Tak naprawdę wypuszczając dziś w świat HTC Exodus 1 Early Access producent chce, aby to społeczność wzięła sprawy w swoje ręce. Jak czytamy w oficjalnym komunikacje:

HTC zaprasza kryptografów i programistów z całego świata do przyłączenia się do społeczności HTC Exodus i wspólnego działania na rzecz udoskonalenia enklawy. W ramach wczesnego dostępu HTC zaprasza społeczność do dzielenia się uwagami, które mogłyby jeszcze ulepszyć działanie portfela i bezpiecznego przechowywania danych przez kanał “HTC EXODUS (OFFICIAL)” w serwisie Telegram.

No, a bezpieczeństwo jest tutaj kluczowe. HTC zapewnia, że Exodus 1 posiada specjalnie wydzielony obszar w telefonie, który nazywa się enklawą.

Miejsce to, jest również chronione przed-, jak i zarazem całkowicie niezależne od systemu Android. W enklawie przechowywane są klucze kryptograficzne walut typu Bitcoin i tokenów NFT, a niebawem mają być nią objęte również pozostałe cyfrowe dane.

HTC Exodus 1 Early Access

HTC Exodus 1 Early Access

A co, jeśli Twój HTC Exodus 1 Early Access gdzieś przepadnie lub zostanie skradziony?

HTC zapewnia, że nie przechowuje nigdzie danych użytkowników związanych z tokenami i walutami, więc nie będzie można ich odzyskiwać z serwerów firmy. Ma na to inny sposób – specjalnie zakodowany system, który pozwoli nam wytypować kilka zaufanych kontaktów, którym powierzymy szczątkowe elementy kluczy – oczywiście odpowiednio zakodowane. W razie utraty, zniszczenia, zgubienia lub innego zdarzenia, które sprawi, że nie będziemy mieli dostępu do naszego portfela i kluczy z poziomu Exodusa 1 – możliwe będzie ich odzyskanie poprzez te wytypowane kontakty w ramach mechanizmu Social Key Recovery. Jak dla mnie – najsłabsze ogniwo całego projektu, bo nie bardzo potrafię sobie wyobrazić taką zależność od innych osób w przypadku tak delikatnej sprawy, ale zakładam, że nie wszystko jeszcze wiemy o tych mechanizmach, więc pewnie te wątpliwości zostaną niebawem rozwiane.

Jeśli chodzi o specyfikację, to HTC Exodus 1 Early Access, jest naprawdę mocnym smartfonem, niczym nie odbiegającym od innych flagowców.

Pracuje na Androidzie Oreo, posiada Snapdragonie 845, posiada 6GB RAM, 128GB pamięci wewnętrznej, wyświetlacz o przekątnej 6-cali i rozdzielczości Quad HD+, baterię o pojemności 3500mAh, podwójny układ optyczny na tyle, jak i z przodu (12MP + 16MP oraz 8MP + 8MP) oraz obsługę poprzez ściskanie ramek w ramach technologii Edge Sense 2.  Exodus 1 jest również wodoszczelny, co gwarantuje norma IP68. Jego obudowa za to jest na pleckach w dużej mierze przezroczysta, co ujawnia silną inspirację HTC U12+, na co też wskazuje wzornictwo telefonu, chociaż brakuje bardziej szczegółowych zdjęć telefonu w oficjalnych kanałach.

HTC Exodus 1 Early Access

HTC Exodus 1 Early Access

W sumie HTC Exodus 1 Early Access jawi się dzisiaj, jak ciekawy eksperyment.

Rynek kryptowalut jest silny, ale mi osobiście dość obojętny. A przynajmniej na obecnym etapie. Zupełnie mu nie ufam z uwagi na brak jakiejkolwiek stabilności oraz ciągłą presję albo sporych zysków, albo wielkich strat z uwagi na wahania kursów. Nie czuję też pociągu do tej tematyki. W kwestiach związanych z pieniądzmi bardziej preferuję stabilniejsze formy obrotu środkami. Stąd nie umiem sobie wyobrazić przyszłości tego projektu, w który HTC idzie dość odważnie i do tego, jako jedyny producent smartfonów na świecie.

Ale przyglądał się temu będę. Może to jest właśnie ta nisza, którą dla siebie zagospodarują Tajwańczycy?

Share.

About Author

Niedźwiedź - ROAR! Redaktor Naczelny https://90sekund.pl. Pasjonat humanistyki cyfrowej oraz literatury Myśliwskiego, Pamuka, Cabrea i biegania.