Image default
Huawei

Huawei na premierze serii Mate 10 zrobił piękną reklamę Apple i Samsunga!

Huawei Mate 10, Mate 10 Pro oraz Porsche Design – to smartfony napakowane technologiami, które będą urywały tyłek. Ale dziś tego jeszcze nie robią, bo to co jest ich siłą napędową, tak naprawdę zacznie żyć swoim życiem… No właśnie – kiedy? Nie jest to dla mnie bezpodstawne pytanie. Brakuje mi w wielu komentarzach, jakiejś sensownej oceny tego, co Huawei zaprezentował w czasie swojej konferencji. Tak, jak przed rokiem, tak też i teraz – gratuluję świetnej kooperatywy z Porsche, kontynuacji współpracy z Leicą. Ale czy Kirin 970 rzeczywiście bije na głowę konkurencję? I jeśli tak, to jak to sprawdzić?

Każdy, kto oglądał wczorajszą konferencję, mógł się przekonać, że Huawei wyznaczył sobie dwóch chłopców do bicia. Pierwszym jest oczywiście Apple – zarówno pod postacią iPhone’a 8, jak i oczekującego na sklepową premierę iPhone’a X. Drugim, dość niespodziewanie – okazał się… Samsung. I wcale nie chodzi mi o to, że jestem zaskoczony decyzją Huawei w tym sensie, że Samsung to taki przeciętniak, że można było złoić mu skórę. Decyzja Huawei potwierdziła tylko, z jak potężnym producentem mamy do czynienia. Oczywiście jasne jest, że Koreańczycy w świecie Androida nie mają sobie równych pod kątem sprzedaży, ale Chińczycy upatrzyli ich sobie, jako danie główne.

Kadr z keynote Huawei – 90sekund.pl

Tak – rechot płynący z sali, na której kontrowano Galaxy Note’a8 pokazując jak długo będzie przetwarzał obrazki, szczególnie gdy zestawiono go z iPhone’m i Mate 10 Pro – wcale nie spowodował malującego się na mojej twarzy uśmiechu pogardy. Wręcz przeciwnie – poczułem do Samsunga ogromny szacunek. Bo, jakby nie spojrzeć na to, co właśnie zostało pokazane, to jednak Note8 jest potężnym produktem. Tak potężnym, że jedyne, co można zrobić, to spróbować go wyśmiać… Cóż… jakkolwiek rozumiem ironię z ulokowania czytnika linii papilarnych i można się było tutaj spodziewać ze strony Huawei uszczypnięć, tak już kolejne przycinki nie były dla mnie takie celne. Tym bardziej, że uważnie obserwowałem ostatnią konferencję Google’a, który sam cholernie się biedzi nad tym, by jego Asystent, który ze wszystkich jest najbliżej pojęciu tej prawdziwej Sztucznej Inteligencji, był w stanie rozpoznawać ze zdjęć… kotki, pieski i inne domowe stworki bez mylenia ich z muffinkami… Inna rzecz, że nie do takich aktywności Note8 został zaprojektowany…

Kadr z keynote Huawei – 90sekund.pl

Natomiast pokazały mi te docinki, że oprócz Apple, liczy się dla Huawei również Samsung. I to liczy naprawdę ogromnie, skoro nawet warta wyakcentowania była dla Chińczyków grubość Note’a8, która jest o 0,6mm większa od Mate 10 Pro i o 0,3mm od Mate 10. Jestem w trakcie pisania recenzji SGN8 i gwarantuję Ci, że ta grubość to doskonała decyzja po stronie producenta z Korei Południowej, tak samo jaką okazała się przy SGS8, którego względem SGS7 i SGS7 Egde również minimalnie – w celach stricte ergonomicznych – pogrubiono. Pamiętam, jak swego czasu rosnącą popularność Chromebooków próbował obśmiać Microsoft. Była cała seria reklam porównawczych, które uwydatniały wady tego sprzętu. Dziś Chrome OS w Stanach ma połowę rynku edukacyjnego, a kolejne Chromebooki są integrowane ze Sklepem Play, aby stworzone środowisko było jeszcze bardziej multi- za nadal relatywnie małe pieniądze.

Kadr z keynote Huawei – 90sekund.pl

Co dość zaskakujące dla mnie – Huawei – wprawdzie nie wprost – próbował dyskredytować Samsunga również pod kątem stacji dokującej. Że niby bezpośrednie podłączenie kablem do monitora jest lepsze od DeX-a. I już Cię zapewniam, że nie jest i nie będzie. Rozwiązanie Samsunga nie tylko jest wygodną podstawką do ładowania telefonu oraz lokowania go na sensownym oparciu przy korzysatniu z funkcji PC. Stacja DeX ma liczne porty, dzięki którym podłączysz do niej peryferia. W przypadku serii Mate 10 trzeba mieć bezprzewodowe klawiatury i myszy, które korzystają z bezpośredniej łączności bluetooth, bez żadnych dondli. A takie akcesoria są bardzo kosztowne. Poza tym DeX – jeśli nie masz WiFi w pobliżu – pozwala podłączyć doń kabel LAN. Naprawdę nie mam pojęcia, jak można coś takiego marginalizować?

Żeby było jasne – te wzajemne docinki na kolejnych konferencjach, to nic nowego. Ale tym razem widać było ich znacznie więcej niż zwykle. Często zaczynają się i kończą w ustach konferansjerów, jako dwuznaczny, ironiczny komentarz. Wczoraj Huawei szedł na wojnę z liczbami, wymiarami, czasami przetworzeń, szybkością etc. I wg mnie – paradoksalnie – wskazał na kogo, jeśli nie na nowe Mate’y, należy postawić. Oprócz kolejnych smartfonów Apple, jest to też bezapelacyjnie Samsung Galaxy Note8!

8 komentarzy

Pietro Październik 17, 2017 at 7:33 am

Kilka literówek: …współpracy z Leicą a nie “Lecią” oraz Kirin a nie “Kinin”.

Michał Brożyński Październik 17, 2017 at 9:10 am

Dzięki serdeczne. Nie wyłapałem przy ponownej redakcji. Zaraz to poprawię.

Jerzy Jabłoński Październik 17, 2017 at 7:58 am

Zastanawiałem się jak to skomentować i w sumie najodpowiedniejsze będzie pytanie: czy wy macie jakąś umowę z Samsungiem na szeptaną reklamę jego produktów? Bo w sumie tym jest ten wpis.

gros1k Październik 17, 2017 at 8:50 am

No trochę autor za bardzo broni tutaj samsunga, nie twierdze że nie bez powodu, ale kole w oczy.

Nie do końca zgodzę się przede wszystkim z “A takie akcesoria są bardzo kosztowne.” Komplet mysz i klawiatura na bluetooth to od 150zł za komplet. Dex to wydatek 400zł, daje może parę fajnych portów dodatkowo (USB i LAN). Jedyną dla mnie przewagą Dexa jest to że możesz ładować telefon i używać jako desktopa jednocześnie.

Nie ma co na razie szaleć, czekamy na recenzję Mate 10 Pro, potem można dopiero porównywać z konkurencją

Michał Brożyński Październik 17, 2017 at 9:21 am

Jasne, że nie ma co. Recenzja pokaże wszystko jak na dłoni. I już teraz widać, że Mate10 Pro, jak i Mate10 to świetne smartfony. Ja Huawei tutaj przecież nie krytykuję, tylko odnoszę się do tej waleczno-porównawczej retoryki, którą sami wczoraj mocno narzucili. I to ustami samego CEO.

Michał Brożyński Październik 17, 2017 at 9:18 am

A z Apple nie mamy? O iPhone ten wpis też jest. iPhone nie ma DeX-a, więc nie mogłem się do tego odnieść. Ale jak oglądałeś wczorajszą konfę, to chyba sam zauważyłeś, że na co trzecim slajdzie jak nie SGS8 to SGN8 lub oczywiście iP8 lub iPX. Nie, nie mamy żadnej “szeptanej” umowy z Samsungiem. Oczywiście masz prawo ten wpis odebrać stronniczo, ale ja odniosłem się po prostu do tego co Huawei robił wczoraj na scenie. To oni tak to walecznie ustawili – nie ja. I skoro tak obficie odnosili się do wspomnianych wyżej urządzeń, to nie mam złudzeń, kto stoi im w gardle prawdziwą kością. Huawei też bardzo cenię i peany o nich na tym blogu mojego autorstwa również były. Zresztą powyższy wpis nie krytykuje Huawei ;). Mate10 Pro będzie świetny. Juz poprzedni nas zachwycił po wielokroć.

Jerzy Jabłoński Październik 17, 2017 at 10:17 am

Po prostu wtręty o SG w różnych postaciach można znaleźć wszędzie, a tutaj to już bardzo widoczne i nie tylko jak, jak widać, zauważyłem. Generalnie Samsung ma u was ewidentne fory i to baaaaardzo widać. Wszędzie. Co nie znaczy, że jesteście nieobiektywni wobec innych marek – tego nie piszę, wprost przeciwnie. Jak zawsze pisałem uważam że jesteście najlepszym blogiem o smart-technologiach w polskim necie.

No ale wygląda to jak wygląda. Może przypadek, może lubicie Samsungi i jakoś tak wychodzi, może diabeł w tle ogonem miesza. Ale odebrałem ten tekst jak odebrałem.

Michał Brożyński Październik 17, 2017 at 12:12 pm

Możesz mi wierzyć na słowo – nie siedzę u nikogo w kieszeni ;). Poza tym i tak bardzo się cieszę, że tak wytrwale śledzisz to, co piszemy. Ja się nie obrażam za Twoją opinię. Ale jak mam uczciwie przyznać, to rzeczywiście Samsung jest przynajmniej u mnie bardziej na plus, bo ostatnie rozwiązania, które serwuje są faktycznie porywające. Aż się boję Twoich komentarzy pod recenzjami Note’8 i DeX-a, bo są już w przygotowaniu ;). Ale co zrobić, jak sprzęt wpisuje się pięknie w potrzeby i doskonale je realizuje? Kurczę, czasy naprawdę się zmieniły. Nawet Huawei, którego kiedyś nikt nie traktował poważnie sypie takimi rzeczami, że głowa mała! Samsung najlepiej wypłynął w moich oczach od czasu drugiej edycji Galaxy A5 i A3 z 2016 roku. Od SGS6 i tych słuchawek widzę ogromny przeskok jakościowy u tego producenta. I ciągłą kreatywność. Wady też są – to jasne, ale jednak zalety przeważają. Z drugiej strony ogromnym oczkiem w głowie jest u mnie też Lenovo ze swoimi Motkami. Właśnie testuję dwie – dosłownie – perełki. Jedna to Moto G5s i druga to Moto G5s Plus. WOW! W cenie około 1000-1299zł, a takie wykonanie, płynność pracy, przyjemność z korzystania, że szok.

Komentowanie zamknięte