Image default
Bezpieczeństwo

Właśnie zatrzymano jednego z dyrektorów Huawei w Polsce pod zarzutem szpiegostwa.

Jak informuje TVP Info – wczoraj wieczorem (czwartek 10 stycznia br.) przez Sąd Rejonowy w Warszawie wydano postanowienie aresztowania dyrektora sprzedaży Huawei na Polskę, którym jest Weijing W. oraz Piotr D., który jest byłym funkcjonariuszem ABW, a ostatnio miał pracować w Orange. Obydwaj zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i otrzymal zarzut szpiegostwa na rzecz chińskiego rządu.

Sprawa, jest bardzo gęsta, jak wynika z informacji TVP Info:

Zatrzymanym postawiono zarzuty z art. 130 ust. 1 dotyczącego szpiegostwa przeciwko RP. Z materiałów ABW wynika, że obaj działali na rzecz chińskich służb specjalnych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

We wtorek rano funkcjonariusze ABW wkroczyli do domów obydwu podejrzanych, zabezpieczono też dokumenty oraz dokonano przeszukań w Orange i Huawei.

Dla polskich mediów Huawei wystosował następujące oświadczenie:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Nie da się ukryć, że teraz Huawei będzie miał potężny problem ze swoją wiarygodnością.

Szczególnie, że w ostatnim czasie sporo mówiło się i pisało o tym, jak to USA trzymają różne chińskie firmy na cenzurowanym (w tym Huawei) oraz jak zalecają swoim sojusznikom, aby z nimi nie współpracować. Co więcej – tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia 2018 wybuchła afera wokół Huawei, któremu rekomendacji na stosowanie jego sprzętu sieciowego nie wydali Czesi (pisałem o tym TUTAJ i TUTAJ).

Szczerze pisząc – jakkolwiek sam byłem mocno zdystansowany do wcześniejszych doniesień, tak teraz nie kryję swojej rezerwy do Huawei.

Problem w tym, że jak donosi TVP Info Weijing W. zajmował się przede wszystkim sprzedażą produktów Huawei w sektorze publicznym. Natomiast Piotr D. był funkcjonariuszem ABW do 2011 roku i pracował tam, jako wiceszef Departamentu ds. Bezpieczeństwa Teleinformatycznego. Wg TVP Info w czasie pracy w Agencji – Piotr D. miał mieć dostęp do tajnego wewnętrznego systemu przekazywania informacji – czyli Sieci Łączności Rządowej. Po odejściu z ABW pracował na rzecz bezpieczeństwa teleinformatycznego m.in. w Orange.

Trudno też udawać, że nic się nie stało. Problem w tym, że zarzuty pod adresem Huawei, jako firmy szpiegującej na rzecz własnego, chińskiego rządu – to najczęściej podejmowany argument przeciwko tej korporacji.

Obecna sytuacja mocno podkopuje jej wiarygodność. Oczywiście musimy poczekać na rozwój sytuacji, ale nie da się ukryć, że tego bałaganu pod dywan zamieść się nie da…

19 komentarzy

Jerzy Jabłoński Styczeń 11, 2019 at 2:35 pm

Trochę to dziwnie wygląda, bo Polak od 7 lat nie pracuje w ABW, a chińczyka prawie na pewno 7 lat temu w Polsce nie było… to albo Polak po odejściu z ABW miał nadal dostęp do tajnych danych, albo ktoś kręci. Tak czy tak – śmierdzi.

Co do zaufania do Huawei – biorąc pod uwagę, że sprzęt z USA ma domyślnie backdoory w oprogramowaniu hardware i systemie, a ichni przedstawiciele pewnie chętnie współpracują ze służbami swoich krajów to takie mocno naciągane to zaufanie. Jak już gdzieś pisałem – wolę Chińczyka który szpieguje i się z tym nie kryje, niż Amerykanina który zagląda przez ramie udając przyjaciela.

Michał Brożyński Styczeń 11, 2019 at 6:44 pm

A jednak wizerunkowo i pod względem wiarygodności będzie ciężkie do odrobienia. Przeciwnicy mają teraz argument trudny do zbicia.

Jerzy Jabłoński Styczeń 17, 2019 at 2:34 pm

Przecież mniej lub bardziej oczywiste jest, że to kwestia wojny handlowej między Chinami i USA. W sumie żaden kraj spoza NATO, czy generalnie sfery wpływów USA nie ma problemu z Huawei.

To, że odbije się czkawką zwykłemu użytkownikowi to oczywiste. W końcu Huawei złe i szpieguje, hurr, durr. O tym jak wielki dziury bezpieczeństwa mają procesory oparte o amerykańska architekturę i oprogramowanie (rzecz jasna dla dobra użytkownika) to jakoś nikt nie mówi. O permanentnej inwigilacji przez amerykańskie systemy operacyjne też nie – w końcu to “nasi”, więc robią to dla naszego dobra.

Ech.

LinekPark Styczeń 11, 2019 at 6:44 pm

Pani ambasador właśnie zapracowała na premie. Ameryka znów ma nas pod butem i sobie rządzą. To tylko kolejny akt.
Przypomina się Toyota. Zdobyła rynek USA, to nagle w największym (!) modelu ludzie nie odróżniali gazu od hamulca. Tylko wszystkie przypadki były wyłudzeniem. USA ma manie wielkości większą, niż aryjskie Niemcy. Huawei rani ich podwójnie, bo większe od Apple i nie działa w Five Eyes.

Michał Brożyński Styczeń 11, 2019 at 9:09 pm

Sytuacja jest dość złożona. Bo w kontrze są te wszystkie kraje, które jednak przed Huawei ostrzegają i same biorą ich na dystans. A teraz taka “wpadka” u nas. To nie jest prosta sprawa – zwłaszcza, że w tle są zamówienia publiczne.

LinekPark Styczeń 11, 2019 at 9:09 pm

Akurat wszyscy są za USA i w Five Eyes… Dla mnie przypadek. ;)

Jerzy Jabłoński Styczeń 17, 2019 at 2:34 pm

Wpadka? Jaka wpadka? Mało to szpiegów po całym świecie łapią? W Polsce też? Pół roku temu capnięto jakiegoś rosyjskiego szpiega. Ktokolwiek się zająknął o tym z jakiej firmy był? Nie pamiętam. Ciekawe, dlaczego w wypadku Huawei to takie istotne, żeby wytknąć że to akurat Huawei, a nie po prostu chiński szpieg?

Peter Zetski Styczeń 17, 2019 at 2:34 pm

chinczycy jacy sa to wszyscy wiedza. mnie tylko dziwi to ze w stosunku do usancow czy innego eu stosowane sa inne normy. to co sie dzieje, to jest typowa obrona raz interesow amerykanskich firm i kapitalu, dwa, zrodel informacji cia i innych nsa. a pani ambasador usa w PL za to co wyprawia, powinna zostac uznana za persona non grata i natychmiast wydalona

Peter Zetski Styczeń 17, 2019 at 2:34 pm

tekst z 11-go, dzis jest 16-ty a zadnych nowych wpisow. czyzby Michal tez zostal zatrzymany?

Michał Brożyński Styczeń 17, 2019 at 2:34 pm

Tak, zatrzymały mnie… obowiązki taty ;). W Wielkkpolsce ferie. Wyjechaliśmy z Rodziną w góry. W miejsce, gdzie nie ma ani jednej kreski zasięgu. Internet jest w ośrodku, ale bardzo, bardzo, bardzo słaby. Dla przykładu – na Hangouts wysyłałem jedno zdjęcie siostrze przez 20min. No i po drodze mieliśmy tutaj pewne zdrowotne komplikacje ze starszym Synem. Pomimo więc szczerych chęci, silnego świeżbienia opuszków palców i wielu tematów wymagających opisania – utknąłem w miejscu. Coś na pewno się pojawi, ale z opóźnieniem. Niestety – pewnych rzeczy nie przeskoczę. Ale cieszy ciee, że jest ktoś, kto na nowe teksty czeka :). 👍👍👍

Peter Zetski Styczeń 18, 2019 at 8:52 am

milego wypoczynku zatem zycze :)

Michał Brożyński Styczeń 18, 2019 at 8:52 am

Dzięki :).

LinekPark Styczeń 18, 2019 at 8:52 am

Miłego wypoczynku i bezpiecznego powrotu.
Jak prace nad reckami Motki One i Poco F1? Szansa na Honora 8X jest? Miałbym duże pole do znów komentarza na ‘milion’ znaków. :P

Michał Brożyński Styczeń 18, 2019 at 8:52 am

Obydwie recenzje są tekstowo całkowicie skończone. Teraz tylko zdjęcia. Równolegle kręcę jeszcze wideo. Po urlopie będę się starał o tego 8X. Wtedy też opublikuję recenzje Motoroli One i Poco F1 :).

luk_morphos Styczeń 20, 2019 at 10:06 pm

O będzie recka Motoroli one? Super! To jeden z kandydatów na mojego firmowego smartfona, bo za parę miesięcy kończy się umowa na abonament i myślę, że będzie wtedy w dobrej cenie. Z tego co na razie gdzieś tam wyczytałem, to podobno ma świetną baterię.

Michał Brożyński Styczeń 20, 2019 at 10:07 pm

Tak, będzie. A właściwie już jest :). Tekst czeka na ostatnie czytanie i muszę dorzucić zdjęcia, ale z uwagi na panujące na urlopie złe warunki sieciowe nie mogłem tego zrobić. To samo z Poco F1. Co do baterii – potwierdzam, jest bardzo dobra.

LinekPark Styczeń 22, 2019 at 10:57 am

Bateria i jakość rozmów, ogólna najciekawsze. Obok Mate 10 Lite główny kandydat na fona dla mamy, więc czekam.

Marcin Styczeń 20, 2019 at 10:06 pm

Michale wypoczywaj, i wszystkiego dobrego dla ciebie. Czekam na kolejne artykuły ;)

Michał Brożyński Styczeń 20, 2019 at 10:07 pm

Dzięki serdeczne :). Również życzę wszystkiego dobrego :).

Komentowanie zamknięte