Image default
Aplikacje

I co, ładne robię zdjęcia z kosmosu? Ty też takie wykonasz!

Uwielbiam kosmos! Od zawsze. Odkąd tylko pamiętam fascynowałem się niebem. I mam tak do dzisiaj. Śledzę wszelkie newsy na temat tego, co się dzieje nad naszymi głowami. Jeszcze zanim urodziły się moje dzieci, spędzałem każdy weekendowy poranek na oglądaniu niezliczonych programów dokumentalnych o Ziemi, wszechświecie, przyrodzie, nauce. A kiedy tylko pojawiły się pierwsze aplikacje na smartfony i tablety do obserwacji nieba, miałem je u siebie i szczególnie w długie letnie wieczory unosiłem nad głowę i korzystając z geolokalizacji oraz kamerki w urządzeniu mobilnym czytałem niebo. Dziś mogę z nieba patrzeć na nasza planetę i robić jej zdjęcia!

Zdjęcie wykonane przy użyciu aplikacji ISS HD Live – 90sekund.pl

Poleciałem w kosmos? Oczywiście, że nie! Trafiłem – nie ukrywam – przypadkiem na rewelacyjną aplikację – ISS Live (TUTAJ do pobrania). Dzięki niej możliwe jest odbieranie obrazu przekazywanego z kamer zainstalowanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station), która okrąża Ziemię raz na 90 minut.

Wygląd aplikacji ISS HD Live – 90sekund.pl

Oprócz tego, że można zobaczyć, jak wygląda w danym momencie obszar, nad którym przelatuje, to dodatkowo jest opcja wykonania zdjęcia (tak naprawdę to screenshot)! Obraz transmitowany jest w rozdzielczości HD 720p, zatem jego jakość jest na prawdę dobra i płynna. Same zdjęcia/screeny też są bardzo udane, aczkolwiek trochę im do ideału brakuje. No, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je nieco podkręcić ;).

Wygląd aplikacji ISS HD Live – 90sekund.pl

ISS Live ma też szereg innych zalet. Potrafi informować, kiedy satelita doleci do kolejnego wschodu słońca, a na współdzielonym ekranie pokazuje w jednym okienku obraz z kamery, a w drugim Mapy Google, na których zaznaczona jest obecna pozycja Stacji Kosmicznej. Dzięki temu widzimy, że ISS leci aktualnie na wysokości 408 km, z prędkością pond 27,5tys. km/h! Tak, jest to po prostu niesamowite!

Wygląd aplikacji ISS HD Live – 90sekund.pl

Widok jest zależny od tego, którą kamerę wybierzemy. Jedna z nich stale jest skierowana na Ziemię, a druga rejestruje naszą planetę z uwzględnieniem w kadrze samej stacji. Widać chmury nad lądami, wyspy, góry, oceany, morza, a nawet cienie, jakie – wspomniane chmury – rzucają na ziemię. Dodatkowo na mapę Google naniesiona jest siatka czerwonych linii pokazująca trajektorię lotu Stacji oraz kiedy trafi w noc, więc obraz z niej nie będzie widoczny. Tak – nad Polską też przelatuje :).

Zdjęcie wykonane przy użyciu aplikacji ISS HD Live – 90sekund.pl

Oczywiście raz na jakiś czas zmieniają się ustawienia kamer. Ta, która jest najczęściej przełączana to – jak wynika z moich pobieżnych obserwacji – filmująca samą Stację Kosmiczną na tle Ziemi. Wg mnie – dla kogoś, kto amatorsko lubuje się w takich klimatach – istny raj!

To co, gotowy/gotowa na sesję zdjęciową naszej planety? :D

5 komentarzy

MarqoBiker za-miedza Luty 20, 2017 at 4:16 pm

Ciekawa ta aplikacja . Chyba sobie zainstaluję na Nexusie 7 . Dzięki za jej pokazanie .

Michał Brożyński Luty 20, 2017 at 4:43 pm

Do usług :). Ja korzystam z niej kilka razy dziennie. ;)

Dave Marzec 2, 2017 at 8:51 am

Witam! Co kilka tygodni/miesięcy można na żywo odbierać kolorowe obrazy nadawane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Wystarczy tylko odbiornik radiowy na pasmo 2 metrów (freq 145,800 MHz WFM), zewnętrzna antena (najlepiej Yagi kilkuelementowa) oraz komputer z darmowym programem typu MMSSTV.

Jak to zrobić? Wyjście audio odbiornika radiowego połączyć z wejściem liniowym/mikrofonowym komputera/laptopa i czekamy na transmisję (jest ona dostępna dla wszystkich). W czasie przelotu ISS-a nad naszą pozycją (trwa to zawsze ok. 10 minut) – program MMSSTV automatycznie rozpocznie dekodowanie transmisji z ISS-a.

Oto co można odebrać z ISS-a: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/

Polecam!

Michał Brożyński Marzec 8, 2017 at 12:34 pm

Hej, dzięki za ten komentarz. Jesteś pewien, że link jest poprawny? Mi się pojawiają jakieś rosyjskie cuda.

Dave Marzec 14, 2017 at 12:21 pm

Cześć. Tak, ten link jest poprawny. Warto wiedzieć, że transmisje SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS są nadawane przez rosyjskich astronautów, więc kolorowe obrazy mają zazwyczaj opisy w tym języku.

Szczegóły odnośnie SSTV w języku angielskim można znaleźć tutaj: https://amsat-uk.org/beginners/iss-sstv/

Ponadto mając już ten odbiornik na pasmo 2 metrów (freq 145,800 MHz WFM) można też co kilka tygodni posłuchać niekodowanej transmisji radiowej w ramach programu edukacyjnego ARISS pomiędzy szkołami z całego świata a astronautami będącymi na ISS-ie.

O ARISS w pigułce (news-y, relacje, planowane transmisje): http://www.ariss.org/news.html

Transmisje ARISS słyszalne są bez problemu w całej Polsce i to nawet na krótkiej antence jaką mają zazwyczaj przenośne skanery radiowe a których używają bardzo często np. osoby słuchające transmisji radiowych z samolotów pasażerskich.

Komentowanie zamknięte