Image default
Android

Już go mamy – Android 5.0 Lollipop – pierwsze wrażenia na 90sekund.pl

Mam już najnowszego Androida 5.0 Lollipop na swoim LG Nexusie 5. Pobranie paczki z systemem, proces instalacji i pierwszego uruchomienia, to jakieś 20 minut, z czego ok. 10 minut to pierwszy rozruch systemu, który trwa i trwa i trwa. Ale było tak przy wersji deweloperskiej, jest i przy finalnej. Dalej jest już tylko lepiej!

Po swojej przygodzie z Androidem L napisałem, że ten system będzie się podobał. Ale teraz muszę przyznać, że będzie on zachwycał! Pracuje szokująco płynnie i wydajnie! Jest niesamowicie sprawny no i oczywiście wygląda kapitalnie! To, co widzieliśmy w wersji deweloperskiej, to pikuś. Dopiero tutaj Google postawił na wszystkie prawdziwe szlify.

Wygląd mojego pulpitu w Androidzie Lollipop - 90sekund.pl
Wygląd mojego pulpitu w Androidzie Lollipop – 90sekund.pl

 

Interfejs jest płaski do bólu. W każdym oknie, każdej funkcji, każdej opcji. I to jest piękne! Jest tak prosto, jak tylko potraficie sobie wyobrazić, ale nie jest banalnie! Android Lollipop pod względem wizualnym, to najlepsza rzecz napisana na urządzenia mobilne, jaką widzę od naprawdę dawna. Wszystko ma tutaj swoje miejsce i swoją przestrzeń. I szczerze – nie wyobrażam sobie, że miałbym pracować na Lizaku zmodyfikowanym przez któregokolwiek z producentów.

Ten system rzuca im wyzwanie. Naprawdę muszą albo całkowicie przeprojektować swoje nakładki i wykazać się spora kreatywnością, albo pozostać przy swoim, tyle tylko, że to co najfajniejsze w Lollipopie od strony wizualnej, od razu im umknie. W każdym razie na te rozważania przyjdzie jeszcze czas.

Android Lollipop - ostatnio używane aplikacje - 90sekund.pl
Android Lollipop – ostatnio używane aplikacje – 90sekund.pl

Natomiast Android 5.0 od pierwszego uruchomienia sporo różni się od pierwowzoru L. Witają nas miłe dla oka, pastelowe kolory, zupełnie inaczej wygląda logowanie. Mamy możliwość przywrócenia ustawień z dowolnego innego urządzenia z Androidem, które akurat posiadamy, albo zaciągnięcia instalacji z kopii zapasowej dostępnej na jednym z telefonów lub tabletów, które aktualnie (lub wcześniej) używamy lub używaliśmy. Efekt?

Android Lollipop - przywracanie ustawień z poprzednich urządzeń - 90sekund.pl
Android Lollipop – przywracanie ustawień z poprzednich urządzeń – 90sekund.pl

Po wybraniu odpowiedniego sprzętu możemy przejrzeć listę aplikacji, która tam jest dostępna, a następnie odznaczyć te, których nie chcemy już widzieć w nowym systemie. Bardzo przydatna opcja! Lepiej się też przechodzi weryfikację dwuetapową. Wcześniej, jeśli nie miało się z tym do czynienia, to pierwsze logowanie mogło być naprawdę mordęgą.

Ciekawą nowością jest też pojawienie się ikon na pulpicie, w układzie, który zostawiliśmy przed reinstalacją! Co więcej – te z aplikacji, które jeszcze się nie zainstalowały są wyszarzone oraz ujęte w kółko. Po instalacji pojawiają się oczywiście kolory.

Android Lollipop odtwarza układ ikon na pulpitach - 90sekund.pl
Android Lollipop odtwarza układ ikon na pulpitach – 90sekund.pl

Jest też zauważalnie inna czcionka (zdaje się, że teraz jest to Roboto). Przyciski ekranowe (trójkąt, koło i kwadrat) są zdecydowanie mniejsze niż w Developer Preview, podobnie widziane na górnym pasku zasobnika ikony aplikacji czy nieodebranych akcji. Tło w menu głównym dla zainstalowanych apek jest białe.

Reasumując – system robi naprawdę niezłe wrażenie. Ma w sobie nowatorski wygląd, świetne podejście do obsługi gestami, przy czym jest również niezwykle ergonomiczny i przyjemny w użytku. Cieszę się, że wreszcie trafił na mojego Nexusa. Mam nadzieję, że będzie oszczędniej gospodarował energią i pokaże się z jak najlepszej strony. Póki co jestem bardzo zadowolony, czego i Wam życzę :)

A to... niespodzianka od Google, o której nieco więcej w Post Scriptum pod tekstem... ;)
A to… niespodzianka od Google, o której nieco więcej w Post Scriptum poniżej… ;)

PS.

Google ukrył grę w Androidzie 5.0 Lollipop. Po wejściu do Ustawień, należy przewinąć je na sam dół, wybrać Informacje o telefonie, a następnie kilkukrotnie, dość energicznie, tapnąć w Wersję systemu Android. Wówczas pojawi się na ekranie lizak i wyświetli się nazwa systemu. Jeśli przytrzymacie dłużej palcem lizaka uruchomi się gra. Flappy Bird, ale z Androidem w roli głównej. Polecam – można rwać włosy z głowy ;)

49 komentarzy

ko_sz Listopad 13, 2014 at 7:13 am

Na miłość boską! Jak to? Skąd? :) u mnie jeszcze brak…

Michał Brożyński Listopad 13, 2014 at 7:18 am

Tylko manual ;) Że tak powiem “tymi ryncami” ;)

ko_sz Listopad 13, 2014 at 7:39 am

aaaa i wszystko jasne:) Dobrze wiedzieć, że system sprawuje się świetnie i robi tak dobre wrażenie. Czekam z duuuużą niecierpliwością…

Michał Brożyński Listopad 13, 2014 at 7:40 am

Mi cierpliwości jak widać brak, stąd i efekty ;)

ko_sz Listopad 13, 2014 at 7:41 am

No widzę, widzę. Też miałem takie zapały, jednak postanowiłem się wstrzymać. Choć gdyby nie iPad, to pewnie bym pękł, bo tak to mam co robić;)

Michał Brożyński Listopad 13, 2014 at 8:25 am

No właśnie, skoro przy iPadzie jesteśmy, jak wydajność na jednym ładowaniu i ile trwa ładowanie baterii?

ko_sz Listopad 13, 2014 at 8:29 am

Co do długości ładowania, to trudno mi określić. Dotychczas ładowałem go dwa razy. Jeden raz od ok. 30%. Jak ładowałem to w nocy. Sam czas baterii jest świetny. Przykładowo, przy ok. 1 godzinie ciągłego używania, tzn. ekran przez godzinę podświetlony, na połowie jasności, z włączonym LTE i czytaniem gazety batriała pozostała przy 100%. Pod dwóch dniach użytku, głównie czytanie, lub przeglądanie neta, sporadyczni video na youtube mam obecnie jeszcze 84% baterii.

Michał Brożyński Listopad 13, 2014 at 9:39 am

U mnie po 3 latach nie ma już aż takiej wydajności, ale też nie mogę narzekać. Bardzo cenię baterię w moim iPadzie 2. No nic, życzę udanej przygody :)

ko_sz Listopad 13, 2014 at 9:40 am

A dziękować, dziękować :)

Rafal Listopad 13, 2014 at 5:19 pm

A jak z wydajnością baterii na Android Lollipop 5.0 – można już coś powiedzieć w tym temacie?

Michał Brożyński Listopad 13, 2014 at 5:30 pm

Jeszcze nie za bardzo. Póki co moim głównym smartfonem jest Note 4, którego aktualnie testuję: https://90sekund.pl/testujemy-notea-4-ten-smartfon-to-cholernie-dobrze-wykonana-robota/ ale w przyszłym tygodniu będę mógł więcej na ten temat napisać.

Nazir Listopad 13, 2014 at 5:26 pm

Ja czekam na oficjalną aktualizację w OTA od Google dla mojego Nexus5 (32GB)

ko_sz Listopad 15, 2014 at 1:15 pm

Hmm, rozumiem że wgrywa się tak samo jak to się robiło z Developer Preview? Jednak nie wytrzymam. Ile można czekać. Potem system działa tak samo jakby było przez OTA? Mam na myśli np. kolejne aktualizacje.

Michał Brożyński Listopad 15, 2014 at 1:22 pm

Tak, korzystając z tego mojego poradnika również wgrasz Androida Lollipop do swojego Nexusa: https://90sekund.pl/jak-zainstalowac-androida-l-developer-preview-instrukcja-krok-po-kroku/ Co do aktualizacji to oczywiście wszystko przy wgrywaniu systemu zostanie z niego usunięte. Instaluje się świeża wersja, a przy pierwszym uruchomieniu możesz zdecydować, które aplikacje zainstalować. Wszystko aktualizuje się potem normalnie. Jeśli jakaś apka nie działa, to wina raczej programisty, który jej nie zoptymalizował do Lollipopa.

ko_sz Listopad 15, 2014 at 1:26 pm

Swietnie, dzięki za info. Wieczorem albo jutro wezmę się do pracy. Ile można czekać…

Michał Brożyński Listopad 15, 2014 at 1:28 pm

Pamiętaj tylko, że pierwsze uruchomienie trwa bardzo długo. Cały proces rootowania zajmuje w sumie jakieś 20 minut.

ko_sz Listopad 15, 2014 at 1:30 pm

Dzięki, będę miał to na uwadze. Jeszcze bym pomyślał, że coś mi się zawiesiło…

ko_sz Listopad 15, 2014 at 10:56 pm

Jak już jesteśmy przy lollipop… Zastanawia mnie jedna sprawa a propo Nexusa 6. Dziwi mnie fakt, ze skoro Google zdecydowało się na tak duży smartfon to dlaczego nie pomyśleli o przystosowania do niego oprogramowania, aplikacji. Np. taki Chrome jakby miał możliwość ustawienia paski adresu na dole. Łatwiej byłoby wpisywać, przechodzić między kartami, itp. Albo te 3 kropki które śluza do obsługi opcji w aplikacjach. Nie byłoby łatwiej?

Michał Brożyński Listopad 15, 2014 at 11:01 pm

Pewnie by było i być może jeszcze na to wpadną. Osobiście od jakieś czasu używam Chrome beta, więc tutaj jest tak, że przy nowej karcie wpisywać można już adres od połowy strony. Dotykasz pola wyszukiwania, pasek adresowy ucieka do góry, ale jednocześnie wyjeżdża klawiatura. Poza tym może chcą ludzi mobilizować, żeby korzystali z polecenia “OK Google”? Jak ustawisz sobie język angielski, to można właściwie bezdotykowo obsługiwać Nexusa. Uzależniające, ale nie do wszystkiego się nadaje, bo trzeba mówić wyłącznie po angielsku.

ko_sz Listopad 15, 2014 at 11:12 pm

Tez używam Beta ale to mnie przekonuje. Jak się jakaś stronę już przegląda to aby otworzyć ta o której piszesz i tak trzeba sięgać do góry. O przechodzeniu miedzy kartami nie wspominając. IE na WP jakoś to ma. “OK Google” może jest ok ale jakoś nie czuje tego używać na mieście, w pociągu, tramwaju, autobusie. Tyle się mówi o użyteczności, tyle osób to testuje i naprawdę tak cieżko na to wpaść? Wiem, gadam trochę do siebie. Jednak tworząc coraz to większe tel można by się pochylić nad funkcjonalnością ich obsługi. W końcu to telefon i nie zawsze można użyć dwóch rak… Gdzieś musiałem się wygadać ;)

Michał Brożyński Listopad 15, 2014 at 11:27 pm

W gruncie rzeczy masz 100 proc. racji. W WP8 tak dokładnie w IE jest. I jest to wygodne podejście do sprawy. Co do Chrome to w Lollipopie jest już chyba tak, że otwarte karty traktuje oddzielnie, tak jakby aplikacje i przełączać się można pomiędzy nimi przyciskiem ostatnich aplikacji.

ko_sz Listopad 15, 2014 at 11:31 pm

No tak, co do tego masz racje. Faktycznie jest to sposób na przełączanie się. Mam mimo wszystko nadzieje, że ktoś pójdzie po rozum od głowy…bo cienkie ramki i ergonomia obudowy to niestety jednak nie wszystko. Nie przy tej wielkości. Ale i tak pewnie kupię… ;)

Michał Brożyński Listopad 15, 2014 at 11:34 pm

Ja pewnie poczekam na Nexusa 7, chociaż nie powiem – N6 też mi się gdzieś tam po głowie krąży ;) Ale teraz priorytet to tak naprawdę smartwatch! Gear S byłby idealny. Testuję teraz razem z Note’m 4, ale niestety – potrzebuje do działania aplikacji Samsung Gear. Są jakieś porty tego na Nexusa, ale i tak połowa rzeczy nie działa :/ Zostanie więc coś z Android Wear do wyboru. Myślę o ZenWatchu od Asusa, ewentualnie Moto 360. Ale to jeszcze muszę dobrze przemyśleć.

ko_sz Listopad 15, 2014 at 11:44 pm

Nadzieja może w Microsoft ze stworzą cos na wzór Gear S z pełnym uposażeniem i dostępnym na każda platformę jak to z ta opaska zrobili. Samsung niestety zamyka się na siebie. Wymienione prze Ciebie Androidwatche kusza, w szczególności 360. Tylko ta bateria. Plus za QI. Ciekawe jak będzie lollipop prezentował się na Watchu. Z uwaga śledzę rozwój tej platformy. Może z czasem w coś się zaopatrze. Na razie spokojnie czekam.

mario Listopad 24, 2014 at 5:06 pm

witam . jestem już szczęśliwcem i posiadam zaktualizowanego N5. I mam pewne pytanie czy da się wyłaczyć blokade ekranu ( wzór) do przejścia do ekranu głównego. po aktualizacji mam tak że musze przesunąć palcem ,pokazują mi się kropki do wykonania wzoru i wchodzę. tak samo jak z blokady ekranu chce zadzwonic po przesunieciu słuchawki musze podać wzór.. czy wiecie jak to wszystko ustawić bo w necie mało o tym

Michał Brożyński Listopad 24, 2014 at 11:49 pm

Witam, żeby zlikwidować tego typu zabezpieczenie należy wejść w “Ustawienia” (ikona zębatki w menu aplikacji), tam wybrać pozycję “Zabezpieczenia”, a następnie wybrać pierwszą od góry opcję “Blokada ekranu” i tutaj zaznaczyć “Przesuń palcem”. I to wszystko :) PS. no i życzę udanej przygody z Lollipopem :)

mario Listopad 25, 2014 at 3:46 pm

dzieki za info ale właśnie tak nie mogę zrobić. Gdy wchodzę tak jak piszesz mam do wyboru tylko wzór-kod pin-hasło / przesuń palcem jest na bladym podświetleniu i nie mogę nic zmienić jeszcze jest” Brak wyłączone przez administratora lub ze względu na zasady szyfrowania albo magazyn danych logowania” . A chciałbym z ekranu blokady po przesunięciem palcem po blokadzie wejść już do ekranu głównego , a teraz mam tak że przesuwam i muszę jeszcze narysować wzór. tak miałem ustawione przed aktualizacja tylko kod wzór na ekranie blokady. jak wspomniałem wcześniej z ekranu blokady mogę wejść do dialera ale tez muszę podać kod wzór i do aparatu bez podawania kodu.. chciałbym się dowiedzieć czy można tym zarządzać

Michał Brożyński Listopad 25, 2014 at 3:53 pm

To sprawdź proszę, czy nie jesteś zalogowany jako Gość. W prawym górnym narożniku, po ściągnięciu belki powiadomień masz okrągłe kółko ze swoim zdjęciem/awatarem. Jak je dotkniesz, to Ci się wyświetlą opcje przełączenia użytkowników. Nie mam przy sobie w tej chwili Nexusa 5 z Lollipopem, bo testuję właśnie Honor 6, ale jak sobie nie poradzisz daj znać – wieczorem sprawdzę co jeszcze można zrobić.

mario Listopad 25, 2014 at 3:59 pm

jestem zalogowany na swoim profilu, jak zmieniam na gościa to mam dostęp do wszystkiego bez podawania kodu “wzór” czyli z ekranu blokady do wszystkiego mam dostęp po przesunięciem palcem.. jak zmieniam na swój mam blokady.

Michał Brożyński Listopad 25, 2014 at 4:11 pm

Czyli wychodzi na to, że to nie Ty jesteś administratorem, tylko gość. Z poziomu gościa musiałbyś to w takim razie zmienić. Z głowy nie pamiętam gdzie, ale sprawdzę w wieczorem, no chyba że sam wyszukasz gdzieś w ustawieniach zabezpieczeń lub profilu.

mario Listopad 25, 2014 at 4:40 pm

nie wiem jak to zrobic nie chce namieszac.. jak jestem na swoim profilu nie moge wyłączyć tej blokady wzoru . jak przechodze na gość. to mam nowy ekran bez moich aplikacji i dostęp jak juz wspomniałem wyżej

Michał Brożyński Listopad 25, 2014 at 7:48 pm

Szczerze pisząc nie mam pojęcia, jak Panu pomóc. Sprawdzam wszystkie opcje w każdą ze stron i nie widzę żadnej opcji, która mogłaby to zmienić? Może od początku, jak to się zaczęło, że ma Pan te problem? Wcześniej Pan ustawił odblokowywanie poprzez rysowanie wzoru, czy pojawiło się to samoistnie po aktualizacji? No i czy jest Pan jedynym użytkownikiem tego smartfona?

mario Listopad 25, 2014 at 8:10 pm

ok. od początku.
miałem androida 4.4.4kitkat. blokadę ekranu miałem wzór palcem. Po aktualizacji do lollipopa mam -ekran blokady widzę powiadomienia i inne (dialer po lewej i aparat po prawej stronie w dolnych rogach) aby przejść do ekranu głównego muszę przesunąć palcem od dołu ( środek ekranu z ikonką kłódki w kole) w górę i ukazują się kropki do wpisania wzoru-wprowadzam i jestem w ekranie głównym. To samo muszę zrobić gdy z ekranu blokady chcę bezpośrednio wejść do dialera -przesuwam palcem w bok i ukazuje się pole do wprowadzenia wzoru i przechodzi do dialera. jeżeli chodzi o aparat to wchodzę bez kodu ale nie mogę przejść z aparatu do ekranu głównego. tak jestem jedynym użytkownikiem . ja widnieje jako właściciel i jest jeszcze gość . na moim profilu mam wszystkie stare apki z kitkata i kontakty. na profilu gość mam podstawowe apki a ekran blokady to tylko przesunięcie palcem i w przypadku dialera i aparatu z ekranu blokady bez podawania wzoru. na moim profilu nie mam możliwości przełączenia na przesunięcie palcem. mam do wyboru wzór, kod pin, hasło.
opcka przesuń palcem jest blado podswietlona i jest informacja wyłączone przes administratora lub ze względu na zasady szyfrowania albo magazyn danych logowania

mario Listopad 25, 2014 at 9:03 pm

hej udało się jestem już szcześliwym posiadaczem tego pięknego systemu jupiiiiii jeeee

pozdr. dzięki za pomoc

Michał Brożyński Listopad 25, 2014 at 9:17 pm

WOW! A co zrobiłeś, że się udało???

mario Listopad 25, 2014 at 9:48 pm

pogrzebałem trochę n astronach zagr. i znalazłem ten sam problem.
należało:
zabezpieczenia-administratorzy urządzenia-dezaktywować
wyjsć do zabezpieczeń-wyczyść dane o certyfikatach

i teraz mogę aktywować(lub nie muszę) menadżer urządzeń i w zabezpieczeniach mam wybór blokady -przesuniecie -wzór-hasło-kod czyli wszystko jest odblokowane

widziałem że dużo osób miało ten problem po aktualizacji, nie wiem czemu tak się stało.

ważne że się udało :)

pozdr.

jari Luty 6, 2015 at 10:13 am

Dzięki wielkie! dzisiaj sam się z tym mordowałęm w Galaxy S5 po aktualizacji na Lolipopa i gdyby nie Twój post pewnie bym się męczył dalej ;)

Karolina Luty 18, 2015 at 6:01 pm

DZIĘKI !!! Bardzo mi pomogłeś, bo już miałam przywracać ustawienia fabryczne -czyli wszystko by mi znikło w telefonie. Dzięki Twojej informacji mam wszystko tak jak chciałam :)

Szymon Czerwiec 24, 2015 at 8:27 am

dzięki wielkie pomogłeś mi :)

Michał Brożyński Listopad 25, 2014 at 9:51 pm

Super, dzięki za wyjaśnienie, może ktoś z niego też skorzysta! No i dobrej zabawy życzę ;)

Najderek Styczeń 12, 2015 at 8:34 am

Skorzystał. Dzięki wielkie bo nie mogłem za nic pozbyć sie tego shitu w nexusie 5. Pozdro

Michał Brożyński Styczeń 12, 2015 at 8:38 am

Cieszę się, że udało się znaleźć u nas rozwiązanie :)

Pixa Czerwiec 7, 2015 at 10:47 pm

Uważajcie, ja straciłem bardzo dużo czasu na wyłaczenie tego. Robiłem wszystko tak jak pisaliście, wcześniej robiłem po swojemu i nic. Przyczyna?
Mam HTC ONE i DOT VIEW i dopiero po jego ściągnięciu można pozbyć sie tych pinów,znaczków i haseł:)

Michał Brożyński Czerwiec 7, 2015 at 11:48 pm

Dzięki za informację! To pozornie prosta rzecz, ale jak ktoś ma Dot View, to może być w kłopocie, tak jak Ty, przed zdjęciem tej osłony.

Szerszen Grudzień 14, 2014 at 11:56 am

Czesc
Po zakupie LG G3 z androidem 4,4,2 KitKet zainstalowalem
android 5,0.Mam pytanie dlaczego jezeli chce sprawdzic Stump Root i po
nacisnieciu “Grind”nizej w pasku wyskakuje mi inf.”Device is
patched,sorry.To sam dzieje sie jezeli chce zrobic to przez USB,w
polowie instalacj ucina.Prosze o porade

Michał Brożyński Grudzień 15, 2014 at 1:18 pm

Witaj, niestety nie znam tej aplikacji i nigdy z nią nie pracowałem. Ale znalazłem taką informację, być może będzie dla Ciebie pomocna: http://forum.android.com.pl/f1414/root-stump-root-apk-458791/

Grzesiek Klęczar Marzec 23, 2015 at 11:03 am

mam podobny problem co mario tylko jego wskazówki nie rozwiązały mojego problemu dalej jest nie aktywna funkcja przeciągnij palcem i funkcja BRAK jak mam te funkcje w moim sgs5 przywrócić

Michał Brożyński Marzec 23, 2015 at 11:25 pm

Witaj, niestety nie mamy teraz w redakcji żadnego SGS5, a te które mają moi znajomi nie mają żadnych problemów. Osobiście polecałbym zrobić przywracanie do ustawień fabrycznych, jeśli sposób od Mario u Pana nie działa. Traci się wszystkie dane, ale z kontem Google odtwarzanie kontaktów oraz listy aplikacji przebiega w SGS5 bardzo sprawnie. Proszę spróbować i dać znać, czy się udało. Wcześniej oczywiście proszę zrobić kopię danych ze smartfona, jak zdjęcia, czy muzyka.

kamil Kwiecień 14, 2015 at 1:41 am

ustawienia-bezpieczenstwo-wyczyść poświadczenia i funkcja wroci pozdrawiam

Komentowanie zamknięte