Już jest nowy iOS 8.0! Oto, jakie przynosi nowości!

8

Najnowszy system iOS 8.0 na urządzenia mobilne firmy Apple już jest! Nie da się też ukryć, że jak zwykle – producent i tym razem ogromnie plusuje. Aktualizacja jest już od ręki gotowa do pobrania i w chwili, kiedy piszę ten tekst właśnie ląduje na moim iPadzie 2. W związku z tym zachęcam Was do wspólnego przeglądu najważniejszych funkcji i nowości, którymi Apple nas postanowił uraczyć. Oto one:

Pasek powiadomień

Nowość, za którą zdecydowanie pokocham nowego iOS-a 8.0, to oczywiście lepsze powiadomienia. A właściwie zarządzanie nimi. Teraz, kiedy przyjdzie do Was SMS, ktoś znajomy napisze coś na Facebooku lub pojawi się inne zdarzenie, bezpośrednio z paska powiadomień odpowiecie na daną akcję, odpisując np. na wiadomość. Genialne rozwiązanie – znane od dawna z Androida. Ale dobrze, że i tutaj się pojawia, bowiem trochę też urozmaica i wnosi swoje nowości, jak zaakceptowanie przypomnienia z kalendarza, czy polubienie lub skomentowanie posta z FB.

apple-ios8-powiadomienia

Wiadomości

Do każdej wiadomości można w systemie iOS 8 dodać oprócz tekstu, w trakcie prowadzonej konwersacji efekty dźwiękowe, np. nagrywając swój głos. Co przykuło moją największą uwagę, to fajnie opracowane gesty. Żeby utrwalić dźwięk wystarczy przytrzymać w odpowiednim miejscu palec, a po zarejestrowaniu nagrania tylko machnięcie palcem w górę wystarczy do jego wysłania. To właśnie za takie pomysły pokochaliśmy wszyscy Apple. P.S. podobnie zrobicie z wideo :) Prostymi stuknięciami możliwe jest też dodanie kolejnych załączników do wiadomości, a nawet swojej lokalizacji.

apple-ios8-wiadomosci

Zdjęcia

Od teraz wszystkie zdjęcia wykonane iPadem czy iPhonem trafią natychmiast do Chmury iCloud Drive, dzięki czemu będziecie mieć do nich dostęp od razu na wszystkich urządzeniach Apple, a aplikacja Zdjęcia umożliwi ich edycję i udostępnienie znajomym czy rodzinie w serwisach społecznościowych. Brzmi znajomo? Oczywiście, że tak – ale czas był już najwyższy, aby i sprzęt giganta z Cupertino umożliwiał te czynności.

apple-ios8-zdjecia

Wciśnij Home dwukrotnie, a wtedy…

…oprócz ostatnio używanych aplikacji, u góry wysunie się menu z kontaktami, z którymi niedawno rozmawialiśmy, a po przesunięciu palcem po ekranie w prawo wyświetlą się nasze ulubione kontakty. Jedno dotknięcie twarzy któregokolwiek z nich i już dzwonimy lub wysyłamy SMS. Proste i pomysłowe.

apple-ios8-home

Mail

W skrzynce mailowej pojawi się trochę więcej udogodnień. Aplikacja Mail sama rozpozna, czy w treści przychodzącej wiadomości jest np. rezerwacja biletów lotniczych i dzięki prostej podpowiedzi ułatwi dodanie terminu z lotem w kalendarzu bezpośrednio z otwartego e-maila. Łatwiejsze będzie też przełączanie się pomiędzy pisanym tekstem nowej wiadomości, a zawartością skrzynki.

apple-ios8-mail

QuickType

Nowa klawiatura, która lepiej będzie zarządzała sugestiami słów, tak by usprawnić szybkość wprowadzania tekstu oraz otworzy się na rozwiązania w tym zakresie dedykowane przez programistów, bazując na ich pomysłach. Dobry krok, bo znajdziemy tutaj wreszcie swype. Natomiast dzięki temu, że klawiatura w iOS 8.0 uczy się naszego stylu pisania do określonych osób, może podpowiadać w czasie tworzenia np. SMS-a konkretne zwroty, z których najczęściej korzystamy pisząc do Żony lub szefa. Napisanie całej wiadomości może więc kosztować nas zaledwie kilka dotknięć klawiatury!

apple-ios8-quicktype

Chmura rodzinna

To jedna z najciekawszych funkcji. Jeśli w Waszym domu prawie każdy ma sprzęt Apple, to teraz książki, filmy czy muzykę, którą zakupił jeden członek rodziny, może udostępnić pozostałym. W sumie może z tego skorzystać 6 osób. Ale to nie jedyna nowość – wspólnie można też korzystać z kalendarza oraz zarządzać udostępnianymi materiałami, takimi jak zdjęcia.

apple-ios8-chmura-rodzinna

iCloud Drive

Chmura od Apple, która zbiera wszystkie pliki w jednym miejscu. Zaczynasz edytować jakiś dokument na Macku, kontynuujesz na iPadzie i kończysz na iPhonie? Teraz bez problemu z każdego z tych urządzeń przejrzysz i dostaniesz się do swoich zasobów. Takie funkcjonalności oferują już od dawna Android i Windows Phone, więc Apple Ameryki nie odkrywa, ale daje tym krokiem coraz mniej powodów swoim klientom do przesiadki.

apple-ios8-icloud-drive

Zdrowie

Zdrowie, to najnowsza aplikacja Apple, która pozbiera wszystkie Wasze dane związane z aktywnością sportową i uporządkuje w jednym miejscu, dając czytelny obraz tego, jak wygląda Wasza kondycja.

apple-ios8-zdrowie

Integracja

Chyba najistotniejsza nowość w Integracji, to możliwość odbierania połączeń telefonicznych np. na Macku lub wysyłania SMS-ów bezpośrednio z iPada. Oczywiście po uprzednim sparowaniu iPhone’a z innymi urządzeniami z nadgryzionym jabłkiem w logo. Samsung ma to u siebie od dawna, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, więc i tutaj nie ma się czym podniecać.

apple-ios8-integracja

Spotlight

Wyszukiwanie baaardzo inteligentne. W iOS 8.0 szukając jakiejś frazy nie tylko zostanie przeszukany Wasz iPhone, ale też Internet. Dzięki rozpoznawaniu kontekstu, aplikacja zwróci wyniki zbliżone maksymalnie do okoliczności, w jakich pożądacie danej informacji, pokazując oprócz artykułu na dany temat z Wikipedii także mapę dojazdu w miejsce, którego dotyczy zapytania. Ponadto apka śledzi, co się dzieje na świecie, więc zadanie pytania w określonym czasie, będzie wskazywało bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwania. Jak dla mnie bardzo interesująco, ale korzystając z Google Now mam coś niemal identycznego, zatem musiałbym porównać obydwa rozwiązania, aby orzec, które sprawuje się lepiej.

apple-ios8-spotlight

Jak widać, nowości jest całkiem sporo. Powyżej wybrałem te najistotniejsze z naszego punktu widzenia. Postaram się im wszystkim przyjrzeć w nadchodzących dniach i zweryfikować, jak wiele poprawiają w mojej codziennej pracy z iPadem 2. Cieszy mnie bardzo, że mój staruszek załapał się jeszcze na tą aktualizację, która mimo że nie wnosi dla mnie szokująco nowych rozwiązań – bo znam wiele z Androida – to jednak jest bardzo rozwojowa, wygląda – podobnie, jak sprzęt Apple – zjawiskowo i zachęca do bliższego zintegrowania się z nowym iOS-em ;)

Źródło, foto: Apple

Share.

About Author

Niedźwiedź - ROAR! Redaktor Naczelny https://90sekund.pl. Pasjonat humanistyki cyfrowej oraz literatury Myśliwskiego, Pamuka, Cabrea i biegania.