Image default
Aplikacje

Już jest nowy iOS 8.0! Oto, jakie przynosi nowości!

Najnowszy system iOS 8.0 na urządzenia mobilne firmy Apple już jest! Nie da się też ukryć, że jak zwykle – producent i tym razem ogromnie plusuje. Aktualizacja jest już od ręki gotowa do pobrania i w chwili, kiedy piszę ten tekst właśnie ląduje na moim iPadzie 2. W związku z tym zachęcam Was do wspólnego przeglądu najważniejszych funkcji i nowości, którymi Apple nas postanowił uraczyć. Oto one:

Pasek powiadomień

Nowość, za którą zdecydowanie pokocham nowego iOS-a 8.0, to oczywiście lepsze powiadomienia. A właściwie zarządzanie nimi. Teraz, kiedy przyjdzie do Was SMS, ktoś znajomy napisze coś na Facebooku lub pojawi się inne zdarzenie, bezpośrednio z paska powiadomień odpowiecie na daną akcję, odpisując np. na wiadomość. Genialne rozwiązanie – znane od dawna z Androida. Ale dobrze, że i tutaj się pojawia, bowiem trochę też urozmaica i wnosi swoje nowości, jak zaakceptowanie przypomnienia z kalendarza, czy polubienie lub skomentowanie posta z FB.

apple-ios8-powiadomienia

Wiadomości

Do każdej wiadomości można w systemie iOS 8 dodać oprócz tekstu, w trakcie prowadzonej konwersacji efekty dźwiękowe, np. nagrywając swój głos. Co przykuło moją największą uwagę, to fajnie opracowane gesty. Żeby utrwalić dźwięk wystarczy przytrzymać w odpowiednim miejscu palec, a po zarejestrowaniu nagrania tylko machnięcie palcem w górę wystarczy do jego wysłania. To właśnie za takie pomysły pokochaliśmy wszyscy Apple. P.S. podobnie zrobicie z wideo :) Prostymi stuknięciami możliwe jest też dodanie kolejnych załączników do wiadomości, a nawet swojej lokalizacji.

apple-ios8-wiadomosci

Zdjęcia

Od teraz wszystkie zdjęcia wykonane iPadem czy iPhonem trafią natychmiast do Chmury iCloud Drive, dzięki czemu będziecie mieć do nich dostęp od razu na wszystkich urządzeniach Apple, a aplikacja Zdjęcia umożliwi ich edycję i udostępnienie znajomym czy rodzinie w serwisach społecznościowych. Brzmi znajomo? Oczywiście, że tak – ale czas był już najwyższy, aby i sprzęt giganta z Cupertino umożliwiał te czynności.

apple-ios8-zdjecia

Wciśnij Home dwukrotnie, a wtedy…

…oprócz ostatnio używanych aplikacji, u góry wysunie się menu z kontaktami, z którymi niedawno rozmawialiśmy, a po przesunięciu palcem po ekranie w prawo wyświetlą się nasze ulubione kontakty. Jedno dotknięcie twarzy któregokolwiek z nich i już dzwonimy lub wysyłamy SMS. Proste i pomysłowe.

apple-ios8-home

Mail

W skrzynce mailowej pojawi się trochę więcej udogodnień. Aplikacja Mail sama rozpozna, czy w treści przychodzącej wiadomości jest np. rezerwacja biletów lotniczych i dzięki prostej podpowiedzi ułatwi dodanie terminu z lotem w kalendarzu bezpośrednio z otwartego e-maila. Łatwiejsze będzie też przełączanie się pomiędzy pisanym tekstem nowej wiadomości, a zawartością skrzynki.

apple-ios8-mail

QuickType

Nowa klawiatura, która lepiej będzie zarządzała sugestiami słów, tak by usprawnić szybkość wprowadzania tekstu oraz otworzy się na rozwiązania w tym zakresie dedykowane przez programistów, bazując na ich pomysłach. Dobry krok, bo znajdziemy tutaj wreszcie swype. Natomiast dzięki temu, że klawiatura w iOS 8.0 uczy się naszego stylu pisania do określonych osób, może podpowiadać w czasie tworzenia np. SMS-a konkretne zwroty, z których najczęściej korzystamy pisząc do Żony lub szefa. Napisanie całej wiadomości może więc kosztować nas zaledwie kilka dotknięć klawiatury!

apple-ios8-quicktype

Chmura rodzinna

To jedna z najciekawszych funkcji. Jeśli w Waszym domu prawie każdy ma sprzęt Apple, to teraz książki, filmy czy muzykę, którą zakupił jeden członek rodziny, może udostępnić pozostałym. W sumie może z tego skorzystać 6 osób. Ale to nie jedyna nowość – wspólnie można też korzystać z kalendarza oraz zarządzać udostępnianymi materiałami, takimi jak zdjęcia.

apple-ios8-chmura-rodzinna

iCloud Drive

Chmura od Apple, która zbiera wszystkie pliki w jednym miejscu. Zaczynasz edytować jakiś dokument na Macku, kontynuujesz na iPadzie i kończysz na iPhonie? Teraz bez problemu z każdego z tych urządzeń przejrzysz i dostaniesz się do swoich zasobów. Takie funkcjonalności oferują już od dawna Android i Windows Phone, więc Apple Ameryki nie odkrywa, ale daje tym krokiem coraz mniej powodów swoim klientom do przesiadki.

apple-ios8-icloud-drive

Zdrowie

Zdrowie, to najnowsza aplikacja Apple, która pozbiera wszystkie Wasze dane związane z aktywnością sportową i uporządkuje w jednym miejscu, dając czytelny obraz tego, jak wygląda Wasza kondycja.

apple-ios8-zdrowie

Integracja

Chyba najistotniejsza nowość w Integracji, to możliwość odbierania połączeń telefonicznych np. na Macku lub wysyłania SMS-ów bezpośrednio z iPada. Oczywiście po uprzednim sparowaniu iPhone’a z innymi urządzeniami z nadgryzionym jabłkiem w logo. Samsung ma to u siebie od dawna, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, więc i tutaj nie ma się czym podniecać.

apple-ios8-integracja

Spotlight

Wyszukiwanie baaardzo inteligentne. W iOS 8.0 szukając jakiejś frazy nie tylko zostanie przeszukany Wasz iPhone, ale też Internet. Dzięki rozpoznawaniu kontekstu, aplikacja zwróci wyniki zbliżone maksymalnie do okoliczności, w jakich pożądacie danej informacji, pokazując oprócz artykułu na dany temat z Wikipedii także mapę dojazdu w miejsce, którego dotyczy zapytania. Ponadto apka śledzi, co się dzieje na świecie, więc zadanie pytania w określonym czasie, będzie wskazywało bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwania. Jak dla mnie bardzo interesująco, ale korzystając z Google Now mam coś niemal identycznego, zatem musiałbym porównać obydwa rozwiązania, aby orzec, które sprawuje się lepiej.

apple-ios8-spotlight

Jak widać, nowości jest całkiem sporo. Powyżej wybrałem te najistotniejsze z naszego punktu widzenia. Postaram się im wszystkim przyjrzeć w nadchodzących dniach i zweryfikować, jak wiele poprawiają w mojej codziennej pracy z iPadem 2. Cieszy mnie bardzo, że mój staruszek załapał się jeszcze na tą aktualizację, która mimo że nie wnosi dla mnie szokująco nowych rozwiązań – bo znam wiele z Androida – to jednak jest bardzo rozwojowa, wygląda – podobnie, jak sprzęt Apple – zjawiskowo i zachęca do bliższego zintegrowania się z nowym iOS-em ;)

Źródło, foto: Apple

7 komentarzy

ko_sz Wrzesień 18, 2014 at 6:00 am

I u mnie właśnie wylądował ;-) mam teraz przed sobą 1.5 godz drogi na testy ;)

Michał Brożyński Wrzesień 18, 2014 at 6:41 am

A Ty! Nic nie wiem o Twoim zakupie! Pochwal się koniecznie! :)

ko_sz Wrzesień 18, 2014 at 7:23 am

Eh, niestety to tylko do testów ;/ to mojego Ojca. Miałem mu go wyczyścić i zaktualizować. Mam od soboty do nadchodzącej niedzieli :( i już czuje ze będzie mi go brakować. Mega sprzęt. Nie ruszyłem kompa od tego czasu. Ale właśnie przeczytałem ze niedługo maja być nowe iPady ;)

http://www.dailydot.com/technology/apple-event-october-21/

Wiec chyba zacznę odkładać. Przynajmniej miałem (mam okazje) do przekonania się do sprzętu Apple;) Ale iTunesa im nie wybaczę nigdy :p

Michał Brożyński Wrzesień 18, 2014 at 10:12 am

Znam to doskonale, ja też dotykam komputer wyjątkowo rzadko – poza oczywiście Chromebookiem ;)

ko_sz Wrzesień 18, 2014 at 7:58 am

Z dotychczasowych doświadczeń przy iOS 8 na iPadzie 2:

1. Miałem problemy z podwójnym przyciśnięciem Home. Nie reagował. Po kilkunastu minutach złapał i już działa.

2. Gra Hearthstone przyspieszyła. Na iOS 7 długo się wczytywała. I miała lekkie lagi. Teraz tego nie doświadczam :-) (swoją drogą, zaj**** gra, polecam!:))

3. Sam system mam wrażenie, że przyspieszył. Nie odczuwam lagów jak przy iOS 7. Płynniejsze przechodnie między aplikacjami.

4. Po aktualizacji systemu pojawiły się aktualizacje poszczególnych aplikacji które korzystają z dobrodziejstw iOS 8, przede wszystkim Pocket, Flipboard.

Flipboard dostał fajną opcję że jak gdzieś skopiuje link to pamięta i mogę późnej zostać w aplikacji, niebanalnym komunikatem się przypomina.

Pocketa jeżeli używamy na większej ilości od Apple, to możemy kontynuować na każdym tam gdzie skończyliśmy ostatnio czytać, i wiele więcej.

5. W AppStorze widzę Swype ;)

6. Nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba aplikacja “notatnik” zmieniła nieco szatę. Kosmetyczną ale chyba jednak.

7. Pojawiła się w AppStorze kategoria aplikacji pod iOS 8.

8. Swiftkey działa, jednak nie ma polskiego języka do wyboru, ale rozpoznaje ten język ;) i nie ma opcji Swype. Normalnie używam na androidzie Swype ale w AppStorze jest tylko wersja płatna. Jednak z tego co obserwuje to chyba na iPada funkcje swype niezależnie od aplikacji nie będą dostępne. Nie ma tego Swiftkey, Adaptxt jest niedostępny.

9. Aplikacja yahoo do pogody – bajka! Świetnie działa widget w powiadomieniach, informując o bieżącym położeniu i pogodzie.

10. Wunderlist sprawuje się super. Widget na belce działa, można odhaczać zadania bezpośrednio z belki powiadomień.

Michał Brożyński Wrzesień 18, 2014 at 10:23 am

Świetne podsumowanie :) Ja tez zauważyłem, że działa bardzo płynnie i nie drenuje póki co baterii

ko_sz Wrzesień 18, 2014 at 10:38 am

No właśnie, nie zastanowiłem się i nie kontrolowałem baterii. Teraz trudno mi się odnieść. Jak patrzę na poziom, to nie zauważam jakiegoś zbytniego spadku. Przyjrzę się bardziej w trakcie dnia:)

Komentowanie zamknięte