Image default
Bezpieczeństwo

Kamera + Ekran + Ciężarówka + Samsung = Bezpieczeństwo na drodze!

Jeżeli jesteś kierowcą tak jak ja, to doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ryzykowny jest manewr wyprzedzania. Poziom trudności zwiększa się, gdy przed Tobą jedzie wielka ciężarówka, która skutecznie zasłania widok. Znam osoby, które wolą jechać za takim pojazdem, bo zwyczajnie boją się wyprzedzać. I wiesz co? Wcale im się nie dziwię i choć sam raczej nie mam z tym problemu, to wystarczy obejrzeć sobie kilka filmików z YouTubie, by na własne oczy przekonać się, że czasami taki manewr kończy się tragicznie.

Dawno temu pisałem już o ciężarówkach Samsunga, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Tym razem Koreańska firma zaprezentowała pierwszy prototyp takiego pojazdu – Samsung Safety Truck. W skrócie to pojazd, który ma wbudowane dwie kamery, które rejestrują obraz drogi z przedniej części pojazdu, a ten wyświetlany jest na ekranie zamieszczonym z tyłu, na przyczepie. Składa się on z czterech ścian wideo Samsung OH46D. Oczywiście takie ekrany muszą być odporne na warunki pogodowe i dostosowane do przeżycia kontaktu z deszczem, wiatrem, czy pyłem. Samsung oczywiście o to zadbał i spełniają one klasę IP56, dlatego niezależnie od pogody obraz trasy sprzed ciężarówki jest zawsze dobrze widoczny dla innych użytkowników drogi, którzy jadą akurat za nią.

Samsung Safety Truck - mat. pras. Samsung
Samsung Safety Truck – mat. pras. Samsung

Oczywiście przy trasie dwu- i trzy pasmowej nie ma ryzyka z nadjeżdżającymi pojazdami, ale problem zaczyna się, gdy droga ma tylko po jednym pasie ruchu, dlatego pomysł, który Samsung realizuje jest godny pochwały i w mojej opinii, każdy z takich dużych pojazdów powinien mieć takie monitory zamontowane. Jestem przekonany, że zwiększyłoby to poziom bezpieczeństwa i wyłączyłoby strach przed wyprzedzaniem ciężarówek. Oczywiście – bez względu na wszystko – ostatecznym doradcą jest tutaj zdrowy rozsądek człowieka, bo cóż z tego że samochody/ciężarówki naszpikowane są elektroniką, wspomagającą bezpieczeństwo, skoro za wypadki odpowiedzialni są konkretni kierowcy i ich mała wyobraźnia oraz brawura.

Pozostaje mi na koniec życzyć Wam szerokiej drogi – zawsze i wszędzie!

Źródło, foto: samsung