Image default
CES2018

Lenovo Vital Moto Mod – oto moduł prawie medyczny do Moto Z!

No to jestem już kupiony! Lenovo zapowiedział właśnie dwa nowe moduły do smartfonów z rodziny Moto Z. Pierwszy z nich nie budzi takiego mojego entuzjazmu. To po prostu fizyczna, rozsuwana klawiatura QWERTY. Producent idzie w to rozwiązanie, bo chcą tego fani, którzy w serwisie Indiegogo poczęstowali pomysłodawców sporym zastrzykiem gotówki i obdarzyli ogromnym zainteresowaniem w ramach konkursu Transform the Smartphone Challenge, który miał wyłonić najciekawsze koncepcje na moduły dołączane do smartfonów z serii Moto Z. Klawiatura Livermorium Moto Mod, która pozwala na pisanie dłuższych tekstów i przechylenie o 60 stopni, jest swego rodzaju wycieczką w przeszłość, kiedy to wiele smartfonów podobnymi rozwiązaniami mogło się pochwalić lata temu. Zdobyła nagrodę główną we wspomnianym konkursie, trudno więc, aby ten projekt nie został wdrożony.

Ale to, co interesuje mnie najbardziej to sporych rozmiarów moduł Lenovo Vital Moto Mod, który przekształci telefon w… narzędzie do pomiaru naszego zdrowia! Pod uwagę branych i mierzonych jest pięć aspektów: tętno, częstość oddechów, saturacja krwi, temperatura ciała i – UWAGA – ciśnienie krwi (skurczowe i rozkurczowe) z palca! WOW! Prawdziwa rewelacja! Z takim rozwiązaniem do tej pory jeszcze się nie spotkałem! Jeśli mam być szczerym – emejzing pełną gębą! Żadne tam bezramkowe smartfony! Prawdziwe technologiczne przełomy nie muszą kosztować 5tys. zł i ustawiać rynku pod kątem technologii rozpoznawania twarzy (aczkolwiek procesor użyty w iPhonie X uważam, za jeden z innowacyjnych przełomów roku 2017.).

Jasne – już dzisiaj – bez wnikania w szczegóły, których póki co jeszcze nie ma, jestem w stanie sobie wyobrazić, że Lenovo Vital Moto Mod będzie rozwiązaniem, które w instrukcji obsługi zostanie wyraźnie opisane, jako produkt nie będący medycznym, a co za tym idzie – na dane przezeń serwowane, trzeba będzie brać jakąś poprawkę. Ale podobne zapisy znajdziesz w materiałach dołączanych do wszystkich smartwatchy, które posiadają nadgarstkowy czujnik tętna. O jakość pomiarów przez Lenovo Vital Moto Mod byłbym więc spokojny.

Tak – zarówno moduł – Polaroid Insta-Share Printer, pozwalający drukować od razu wykonane Moto Z zdjęcia, jak i Vital Moto Mod – to dwa (moim zdaniem) złote strzały od Motoroli/Lenovo do telefonów z serii Z, które już na początku roku 2018., pokazują, kto w branży potrafi oferować prawdziwe, przełomowe, fantastyczne i zachwycające rozwiązania. Wielkie brawa! Czekam z dużą atencją na swój egzemplarz testowy!

RECENZJA MOTOROLI MOTO Z2 PLAY (TAKŻE WIDEO)