Image default
LG

LG G7 ThinQ z każdej strony. A może ThanQ…?

Evan Blass pokazał nam wreszcie – zanim zrobi to oficjalnie LG – jak w pełnej krasie wygląda najnowszy flagowiec od południowokoreańskiego producenta. Możemy go już sobie obejrzeć z każdej strony. Szału nie ma – wszelkie dotychczasowe wycieki potwierdziły już, jak smartfon ten będzie wyglądał. Teraz można go sobie dokładnie obejrzeć już z każdej strony. Oczywiście fajerwerków brak. Co się za to rzuca w oczy? Przede wszystkim miks – przycisk ala Bixby, na którego narzekają użytkownicy Galaxy S8/S9, czy notch żywcem zdjęty z Apple. W sumie to zastanawiające, dlaczego LG brnie w takie rozwiązanie? Jeszcze dodatkowy przycisk tak bardzo, jak notch mi nie przeszkadza. Pytanie, jak faktycznie będzie widział producent używalność tego dodatku w komitywie z asystentem smartfonu?

Ale pod wpisem Evana Blassa na Twitterze, widać też że wiele osób narzeka na taką ścieżkę LG. Niektóry już przerabiają logotyp na pleckach z LG G7 ThinQ na LG G7 ThanQ… Tak – dają do zrozumienia, że już dziękują LG, zanim w ogóle flagowiec tej firmy ujrzał światło dzienne. W sumie szkoda, że tak to wygląda, bo mimo wszystko producent ten wyraźnie odwleka swoją premierę, a tym samym daje do zrozumienia, że jego celem jest wypuszczenie smartfonu naprawdę dobrego, doszlifowanego – gotowego ostro konkurować z całą czołówką.

Mój największy apetyt budzi przede wszystkim rozwiązanie ThinQ, czyli Sztucznej Inteligencji, które już od targów CES2018 jest forsowane w produktach wyposażenia domu, jak TV czy kuchnia, a które swoją obecność nieco zaznaczają już w smartfonie LG V30s. Na pełne rozwinięcie czekam więc przy okazji flagowego G7, tym bardziej – że przynajmniej na poziomie obsługi telewizorów – funkcja ThinQ obsługuje już język polski w nowych telewizorach LG OLED TV oraz LG Super UHD TV, które są wyposażone w opcję ThinQ AI, przetwarzającą ludzką mowę oraz uczącą się zachowań użytkownika dzięki technologii DeepThinQ. Jest ona odpowiedzialna za rozpoznawanie języka naturalnego oraz konkretnych zwrotów i poprzez nauczanie maszynowe (machine learning) wciąż się w tym doskonali.

Nie ukrywam, że obecność języka polskiego wspieranego właśnie w ten sposób w LG G7 ThinQ, byłaby prawdziwym rarytasem dla mnie. Ciekaw jestem też, jak głęboko siedzi to w systemie, i jakie realne opcje daje w codziennym użytku? Byłbym więc ostrożniejszy w formułowaniu zwrotów w stylu ThanQ, bo one pokazują tylko, że skupiamy się emocjonalnie wciąż na tym co widoczne gołym okiem i zachwyca najmniej, ale nie potrafimy dostrzec tego, co może siedzieć głęboko pod maską i dostarczać wielu zaskakujących funkcjonalności. A przynajmniej ja na takie liczę.

7 komentarzy

Marx Wrzesień 10, 2018 at 9:39 pm

rozponawanie polskiej mowy to nie jest Sztuczna Inteligencja! I nadal nei wiem co budzi ten apetyt. Przeciez duzo lepiej porozmawiac z czlowiekime, niz telefonem…

Jerzy Jabłoński Wrzesień 10, 2018 at 10:22 pm

Widać, że nie jesteś “trekkie”. Wejście do domu i zaanonsowanie “komputer, włącz światła i telewizor, odpal maszynkę do chleba” to jest to :d Chociaż chyba smart-wypiekacza jeszcze nie ma :(

Marx2 Wrzesień 10, 2018 at 10:22 pm

ale to nadal nie jest sztuczna inteligencja. Ona moze byc uzyta do wytrenowania modelu rozpoznajacego mowe, ale potem wykonywanie komend to nie jest sztuczna inteligencja. Przeciez taka “sztuczna inteligencje” to miales juz w Nokii 10 lat temu, gdy mogles powiedziec “zadzwon do Zosi” i telefon wybieral numer. Albo dyktowanie tekstu – czy nazywasz to sztuczna inteligencja? Warto nie powielac stereotypow jak to AI jest wszechobecne, i nazywac rzeczy po imieniu

Jerzy Jabłoński Wrzesień 10, 2018 at 10:22 pm

A czy ja gdzieś napisałem, że to sztuczna inteligencja? SI to Simulated Inteligence :) Przynajmniej ja się przyzwyczaiłem do takiego rozróżnienia: AI – sztuczna, SI – symulowana.

Marx2 Wrzesień 17, 2018 at 2:16 pm

symulowana inteligencja, dobre….

Jerzy Jabłoński Wrzesień 10, 2018 at 9:39 pm

A mnie się notch coraz bardziej podoba. Szkoda, że LG nie poszło dalej i nie dało podwójnego (ten na dole otaczający przycisk home). To byłoby świetne :D

Co do telefonu to dziwi mnie skreślanie go na starcie. Ja tam poczekam na to, co LG zaprezentuje. Miałem jeden ich telefon i nawet miło wspominam mimo, że była to niska półka. Mam nadzieję, że się koreańczycy odbiją od dna tym telefonem. Dobre nauczanie maszynowe i wsparcie dla SI w połączeniu z cyfrowym “domem” (TV, żarówki etc) z telefonem jako centrum zarządzania byłoby spoko rozwiązaniem. Lepszym niż dodatkowe gadżety w rodzaju Alexy czy innych głośniko-mikrofonów.

Michał Brożyński Wrzesień 10, 2018 at 10:22 pm

Widać, że oni właśnie w tym kierunku zmierzają. Zdaje się, że nawet jakiś czas temu popełniłem na ten temat szerszy wpis. Smartfonu na takich zasadach, jak kiedyś budził emocje, dziś nie będzie. No chyba, że właśnie wyglądem w różnych mniej lub bardziej kontrolowanych przeciekach. Za to właśnie funkcjonalnością, która coraz sensowniej z poziomu telefonu działa – już jak najbardziej. Sporo wybrednych klientów zadowolisz już dzisiaj średnią półką cenową. Ale żeby pociągnąć miliony trzeba czegoś więcej. I wiele wskazuje na to, że Sztuczno-Inteligenckie rozwiązania będą miały na sobie ten ciężar. Tym bardziej, że dziś nie trudno o dom, w którym instalujesz oświetlenie Hue, czy smart lodówki i tego typu TV.

Komentowanie zamknięte