Image default
Android

Mamy już Androida 5.0 Lollipop na Samsungu Galaxy S5 – oto nasze wrażenia!

[showads ad=rek3]

Najnowszy Android swój debiut miał już jakiś czas temu, ale jak do tej pory nie za wiele urządzeń może cieszyć się “lizakiem”. Aktualizacje tak naprawdę ruszają pełną parą dopiero teraz, niektórzy z producentów sukcesywnie je wprowadzają od niemal samego początku (jak LG i Nvidia), niektórzy jeszcze w pocie czoła pracują nad integracją Lollipopa z swoimi nakładkami. Samsung należy do tej pierwszej grupy, dzięki czemu miałem okazję sprawdzić jak prezentuje się w akcji najnowsza nakładka Koreańczyków w jeszcze pachnącym nowością systemie od Google!

Samsung Galaxy S5 - Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop - 90sekund.pl
Samsung Galaxy S5 – Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop – 90sekund.pl

Byłem bardzo ciekawy, jak zmieni się TouchWiz, a że jego wcześniejsza odmiana bardzo mi się podoba, liczyłem na to, że Samsung nie tylko zostawi elementy swojej nakładki, ale przemyci również sporo detali z Androida 5.0. No i przyznaję, że się nie zawiodłem. Gołym okiem widać tu powiew świeżości i to na każdym kroku. Zmieniło się praktycznie wszystko, zachowując w dalszym ciągu klimat poprzedniej wersji TouchWiza.

Samsung Galaxy S5 - Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop - 90sekund.pl
Samsung Galaxy S5 – Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop – 90sekund.pl

Aczkolwiek muszę przyznać, że przy Material Desing widać mocno, jakie odświeżenie ze sobą niesie. Patrząc na screeny porównawcze widać, że poprzednia wersja TouchWiza miała jeszcze sporo naleciałości z tej jeszcze starszej edycji, co w porównaniu z odmianą na Lollipopie jest jeszcze czytelniejsze. Mała zmiana czcionki, układ, kolory, wszystko to naprawdę mocno wpłynęło na wygląd systemu. Oczywiście wrażenie robią animacje i przejścia pomiędzy poszczególnymi elementami. Znane są one z czystej wersji Androida i tutaj prezentują się równie dobrze.

Samsung Galaxy S5 - Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop - 90sekund.pl
Samsung Galaxy S5 – Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop – 90sekund.pl

W ogóle zrobiło się o wiele jaśniej. Jest sporo białego koloru, a inne barwy mają inny odcień i mam wrażenie, że zrobiło się jeszcze bardziej przyjaźnie. Do tego oczywiście wszystko działa płynnie, co zawsze bardzo korzystnie wpływa na obsługę urządzenia. Zalecam jednak format urządzenia po instalacji. Mój Galaxy S5, nabrał dynamiki i płynności własnie po resecie do ustawień fabrycznych, wcześniej bowiem przy pierwszym uruchomieniu po aktualizacji, zdarzały się pewne momenty zawahania.

Samsung Galaxy S5 - Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop - 90sekund.pl
Samsung Galaxy S5 – Po lewej Android KitKat, po prawej Android Lollipop – 90sekund.pl

W ogólnym odczuciu jednak stwierdzam, że system funkcjonuje jeszcze lepiej i choć może to efekt placebo, to w wielu miejscach jestem przekonany, że system wraz z nakładką działają szybciej. Nie miałem co prawda zbyt dużo czasu na przetestowanie Lollipopa na SGS5, ale te kilka godzin z pewnością starczą, by ocenić aktualizację na duży plus. Nie wyobrażałem sobie by było zresztą inaczej.

Samsung Galaxy S5 - Nakładka TouchWIz - 90sekund.pl
Samsung Galaxy S5 – Nakładka TouchWIz – 90sekund.pl

Nie zawiodłem się i przyznam szczerze, że TouchWiz wygląda naprawdę wybornie. Czekam z niecierpliwością na innych producentów, choć w tej chwili to nakładka Samsunga podoba mi się najbardziej. Kawał dobrej roboty.

[showads ad=rek3]

42 komentarze

Piotr Chruściel Styczeń 6, 2015 at 7:27 pm

Przyznaję, że wygląda teraz dużo lepiej. Jednak lista ostatnich aplikacji włącza się strasznie długo. Na KK było szybciej

BojaR Styczeń 6, 2015 at 8:23 pm

Zaraz po zainstalowaniu, a przed resetem do ustawień fabrycznych również to zauważyłem, jednak po formacie było już ok – przynajmniej u mnie.

Piotr Chruściel Styczeń 7, 2015 at 12:34 am

Na czystym systemie może i szybciej się otwiera ta lista, ale po jakimś czasie używania urządzenia i zainstalowaniu masy aplikacji, wraca do punktu wyjścia. Otwieranie jej trwa stanowczo za długo. Samsung musi nad tym popracować.

BojaR Styczeń 7, 2015 at 12:37 am

Ja na Lollipopa załapałem się na ostatnią chwilę i miałem okazję sprawdzić go dosłownie kilka godzin, tak więc tego nie zauważyłem. Ale to dobrze wiedzieć, że jednak są jakieś drobne problemy. Dzięki za informację :)

Damian Sikora Styczeń 7, 2015 at 12:44 am

U mnie to już pierwsza aktualizacja lolipopa przyszła przez OTA. Nie podniosła wersji, widać wydanie poprawkowe samsunga. W pierwszej chwili myślałem że to będzie 5.0.1 jak na nexusach ale zmienił się tylko numer wersji samsunga.

BojaR Styczeń 7, 2015 at 1:12 am

A czy po tej aktualizacji samsungowej coś się poprawiło? Włączanie ostatnich aplikacji nadal zacina?

Damian Sikora Styczeń 7, 2015 at 10:07 pm

Jest opóźnienie. Odnoszę wrażenie że występuje ono jeśli nie otwierało się dłużej tej listy. Jeśli już ją otworzysz i ponownie po chwili, to otwiera się już szybko. Na nexusie 5 tak nie ma, lista zawsze otwiera się szybko.
Numer wersji samsunga: LRX21T.G900FXXU1BNL9

BojaR Styczeń 8, 2015 at 11:18 am

I rozumiem, że to bez znaczenia ile mamy otwartych aplikacji działających w tle? Hmm ciekawe czy to tylko na S5 czy innych modelach również.

Damian Sikora Styczeń 8, 2015 at 6:55 pm

Nie ma znaczenia. Wiesz, ta lista to tak naprawdę historia otwieranych aplikacji. Jeśli coś na niej jest to nie znaczy że działa w tle. Aplikacje są hibernowane, inaczej brakło by ramu szybko.

Pragmatus Styczeń 7, 2015 at 12:04 pm

Dopiero teraz? Samsung jest śmieszny. Ja już przeszedłem na serię NEXUS po latach używania Samsungów bo nie mogłem się doczekać tego zacnego systemu :)

BojaR Styczeń 7, 2015 at 6:22 pm

Nexusy pod tym kątem są najlepsze i to w nich bardzo cenie. Samsung może dopiero teraz wprowadza aktualizacje, ale są producenci którzy do dzisiaj nie zaktualizowali swoich urządzeń. Niestety :(

Pragmatus Styczeń 7, 2015 at 6:46 pm

No jasne, że są i tacy – konsumenci ich rozliczą :) Mechanizmy rynkowe są tak naturalne i nie do ominięcia jak grawitacja (vide chociażby Nokia). Z mojej perspektywy Samsung stracił klienta przez to ociąganie się w porównaniu do Nexusów. I tu przegrywa on na tej płaszczyznie walkę konkurencyjną. Google wiedziało co robi. Już nie wspomnę o Knox który powoduje że niezłe jajca są z wgraniem na własną rękę czegokolwiek a fona można uwalić ;)

reddd Styczeń 7, 2015 at 4:35 pm

żałosne, parę zmian kolorystyki, jakieś bzdety przy ikonkach, inny kolor klawuatury o czym tu w ogóle pisać!

BojaR Styczeń 7, 2015 at 6:20 pm

Witam!
Jeśli z Pana strony nie ma o czym pisać to w porządku, są jednak osoby, które to czytają i z chęcią dowiedzą się jakie zmiany nastąpiły ;) pozdrawiam

cigiel Styczeń 7, 2015 at 10:04 pm

Z pozytywnymi zmianami miło się zapoznać i cieszą. Po chwili jednak zauważamy, że coś nie tak. Nie ma sterowania gestem w przeglądarce. Takie przydatne i bezlitośnie wykastrowane. Boli mnie to najbardziej. Drażni też czas uruchamiania S health. Kilkanaście sekund to przesada. Brak kroków na ekranie blokady. To wszystko zarówno przed jak i po magicznym resecie do ustawień fabrycznych.
Kilka niedoróbek i to zmniejszenie funkcjonalności w przeglądarce niweczy kawał dobrej roboty. Szkoda. Mimo wszystko telefon jest mega, piszę to w nadziei, że zostanie to zauważone i poprawione.

bn Styczeń 9, 2015 at 10:14 am

Jak mogę ściągnąć nową wersję a swój telefon? Sprawdzałam aktualizacje,pokazuje, że mam już najnowsze. A jest to wersja kk. Czy to zależy też od operatora? Chyba nie?

Michał Brożyński Styczeń 9, 2015 at 10:35 am

Jeśli telefon jest brandowany przez operatora, to zależy to od niego.

bn Styczeń 9, 2015 at 1:08 pm

A co to znaczy brandowany?

bn Styczeń 9, 2015 at 1:09 pm

Czy to oznacza, że muszę dzwonić do operatora? Chciałabym bardzo nową aktualizację. Pan na infolinii w samsungu powiedział mi tylko tyle, ze moja wersja telefonu nie może mieć aktualizacji

Michał Brożyński Styczeń 9, 2015 at 1:15 pm

To znaczy – w najprostszym ujęciu – wzbogacony o dodatkowe oprogramowanie operatora oraz współpracujące z marką rozwiązania. Widoczne wśród aplikacji, np. wszystkie Muzodajnie itp. Ale też często w czasie uruchamiania lub wyłączania smartfona widać logo operatora. W takiej sytuacji to dostawca usług GSM musi postarać się o aktualizację, a nie producent telefonu.

Michał Brożyński Styczeń 9, 2015 at 1:16 pm

A jaki masz telefon? Rozumiem, że Samsunga Galaxy S5?

bn Styczeń 9, 2015 at 6:27 pm

Tak. Kupiony na abonament w plusie w kwietniu 2014 roku.

Michał Brożyński Styczeń 9, 2015 at 8:34 pm

No to tutaj tkwi problem. Jeśli operator sam nie zaktualizuje oprogramowania, to niestety ale Lollipopa oficjalnymi kanałami nie otrzymasz, pod warunkiem oczywiście, że urządzenie jest brandowane.

cigiel Styczeń 10, 2015 at 8:27 am

Na portalu sammobile prawdopodobnie Samsung udostępnia wszystkie wersje oprogramowania. Tam znajdziesz lollipopa dla s5. Jest to wrsja xeo bez żadnych nakładek (brandów) operatora. Jak zwykle wyedukować w temacie można się na forach co polecam przed wgrywaniem oprogramowania :-)

Przemysław P. Luty 1, 2015 at 10:07 pm

Cóż aktualizacja jest fajna, nie da się ukryć że zmiany wizualne są in plus, jednak o tym powiedziano dużo, a ciekawi mnie czy ktoś spotkał się z moim problemem, oraz czy znalazł rozwiązanie na niego. Mianowicie po instalacji nowego systemu na mojej S5 (czysty, bez softu sieciowego) co chwila otrzymuję komunikat “proces com.android.phone został zatrzymany”, przed instalacją tego nie było, a potrafi to nieco utrudniać korzystanie z telefonu ;)

Michał Brożyński Luty 1, 2015 at 11:43 pm

Witam, dziękuję za komentarz – oczywiście współczuję problemu. Moja sugestia jest taka: przywrócenie ustawień fabrycznych (wiąże się to z utratą wszystkich danych), a następnie wykonanie krok po kroku tego, co opisano w tym poradniku. Na własną odpowiedzialność oczywiście: http://www.solvemix.com/index.php/android-smartphones/177-unfortunately-the-process-com-android-phone-has-stopped-solution Życzę powodzenia i proszę o sygnał, czy się udało!

Michał Brożyński Luty 1, 2015 at 11:52 pm

Znalazłem jeszcze jeden trop. Ponoć wystarczy w ustawieniach Daty i godziny wyłączyć Automatyczną strefę czasową. Proszę sprawdzić i dać znać, czy pomogło!

Przemysław P. Luty 2, 2015 at 11:11 am

Spróbowałem ale w moim przypadku nie chciało zaskoczyć, po przywróceniu ustawień fabrycznych wszystko działa, może więc to tylko jakiś błąd przy instalacji się zdarzył :)
Dzięki za dobre rady :)

Michał Brożyński Luty 2, 2015 at 11:39 am

No to świetnie :) Nie ma to jak dobre wieści od początku tygodnia :) Proszę do nas wpadać częściej :)

Knox Luty 5, 2015 at 9:09 am

Nie kupujcie telefonów w plusie ja w tej sieci wziołem galaxy s5 jest 5 stycznia i jeszcze aktualizacji nie mam

Knox Luty 5, 2015 at 9:10 am

Sora nie stycznia tylko lutego

Piotr Luty 6, 2015 at 7:39 pm

U mnie po aktualizacji do lollipop brak aplikacji S health czy ktoś też tak ma ?

gostomek Luty 22, 2015 at 10:28 pm

U mnie też tak jest, całkowicie zniknęła apka S Health nawet w sklepie samsunga jej nie wiedzę żeby pobrać

BojaR Luty 22, 2015 at 10:34 pm

W tej chwili nie mam tego jak sprawdzić niestety, ale u mnie po aktualizacji nie miałem tego problemu.

Roof Luty 24, 2015 at 3:52 pm

u mnie to samo z s health

ERYK M Luty 14, 2015 at 9:21 pm

Witam mam problem po nowej aktualizacji… Wszystko niby działa jak należy ale wogole nie mam dźwięku gdy ktoś dzwoni do mnie lub napisze smsa…włączyłem wyłączyłem nawet kartę sim baterie wyjmowane były i nic tak to dźwięk przy klawiaturze czy każdy inny dźwięk jest ale dzwonek połączeń i SMS nie ma proszę o podpowiedz

BojaR Luty 15, 2015 at 3:03 pm

Witaj,
Po wciśnięciu regulacji głośności, pojawi Ci się standardowy pasek głośności, a obok jest kółko z ustawieniami, tapnij na nie i rozwinie Ci się menu do 4 regulacji poszczególnych rzeczy – dzwonek, media, powiadomienia oraz system. Sprawdź czy tam nie masz wyciszonych powiadomień.

artklu Marzec 4, 2015 at 2:29 pm

przesiadając sie z htc one m7 uzywajacego 5 miesiecy juz po kilku chwilach na swierzo zoptymalizowanym Galaxy S5 Lollipop zauwazam znikome lagi, lub powolne rozpedzanie się procesora, gdy wlaczam jakas aplikację, lub chocby odpalam pierwszy raz po wlaczeniu systemu S health, lub na ekranie glownym przechodząc do Flipboardu wiadomosci, co w pryzpadku Galaxy Alpha działa blyskawiczniej! juz przestawilem nawet w opcjach programistycznych czas zwlotki na przesuwaniu okien itd..

Michał Brożyński Maj 10, 2015 at 10:35 pm

Polecam przywrócić ustawienia fabryczne. Powinno pomóc.

HARNAS Maj 10, 2015 at 10:16 am

UWAGA na to g… LOLLIPOP mocno ogranicza funkcjonalność telefonu,
wyłącza przydatne funkcje jak wyciszanie dzwonka w określonych
godzinach, blokuje możliwość zapisywania plików z niektórych aplikacji
na karcie itp.. mi to g…. załadowana w serwisie gdzie telefon znalazł
się z powodu rozwarstwienia – odklejania się przedniej szybki… nie
dość że straciłem wszystko co była w aparacie to zostałem na siłę uszczęśliwiony tym g…. według SAMSUNG nie ma możliwości legalnego
powrotu do starego systemu….

BojaR Maj 10, 2015 at 10:45 pm

Witam,
W moim Note 4 posiadam również Lollipopa w wersji 5.0.1 i u mnie wyciszanie dzwonka o określonych godzinach działa bez zarzutu. Przed chwila to sprawdzilem.
Co do wgrania na sile Lollipopa po serwisie. Niestety wszędzie tak jest ze oddając na serwis Smartfon czy tablet urządzenie najczęściej wraca sformatowane. Podobnie miałem w Nexusie 7 i dlatego zawsze należy zrobić kopię bezpieczeństwa. Widocznie po tym formacie aktualizacja dotarła na Pański telefon i została wgrana. Sprawa do wyjaśnienia z serwisem. Osobiście nie spotkałem się z sytuacją by serwis wgrywal najnowsze oprogramowanie samodzielnie.

estep3 Lipiec 26, 2015 at 8:28 pm

Ja mam pytanie, mam galaxy note 4. Po aktualizacji z KK na lollipopa nie mogę dodać nowego dżwięku powiadomień i wiadomości są tylko fabryczne. Wcześniej używałem galaxy note i była taka możliwość. Czy da się to jakoś rozwiązać, gdyż te fabryczne są krótkie i koszmarne.

Komentowanie zamknięte