Image default
MWC2016

#MWC2016: Sony nie poszalał w tym roku, ale nowa seria Xperia X bardzo mi się spodobała

Na początek muszę to napisać – zawiodłem się. Co prawda nie zanosiło się na wielką premierę, ale pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy, to słaba oprawa konferencji Sony: krótka i nie obfitowała w żadne emocje, toteż jeśli pomyślę sobie o wczorajszych show Samsunga, albo LG – to Japończycy wypadli bardzo, bardzo słabo i właśnie to sprawiło, że czuję zawód. Odstawiamy to jednak na bok, bo Sony zaprezentował nową serię w swoim portfolio spod znaku X, a tu mój humor się już poprawia.

Sony Xperia X Performence - mat. pras. Sony
Sony Xperia X Performence – mat. pras. Sony

Jak się okazało, wczorajsza informacja okazała się prawdą, a dostarczona przez @evleaks grafika potwierdziła dzisiejsze odkryte przez Sony karty. I tak jak pisałem, rzeczywiście odświeżone wzornictwo stało się faktem. Oczywiście znajdą się maruderzy, którzy stwierdzą, że to w dalszym ciągu to samo, ale ja się z tym nie zgodzę. Widać gołym okiem, że powiało tutaj w końcu świeżością. Wspominałem o zmianach na pleckach – może i kosmetycznych, ale zwracających swoją uwagę. Można przyczepić się, że górne ramki są za grube, ale osobiście tego tak nie widzę. Dla mnie to połączenie najlepszych cech innych modeli Sony z ładnym odświeżeniem. Tak, zdecydowanie seria X prezentuje się tutaj bardzo dobrze i śmiało mogę na tę chwilę napisać, że to najładniejsze Xperie,  jakie kiedykolwiek widziałem.

Sony Xperia XA - mat. pras. Sony
Sony Xperia XA – mat. pras. Sony

A modeli nowych Xperii mamy aż trzy. Każda charakteryzuje się inną specyfikacją i wyraźnie widać, że są one dedykowane do konkretnej grupy odbiorców. Spójrz na specyfikację wszystkich trzech modeli.

Sony
Xperia X Performance
Sony
Xperia X
Sony
Xperia XA
System Android 6 Marshmallow Android 6 Marshmallow Android 6 Marshmallow
Wymiary 144.8 x 71.1 x 7.6mm
164.4 g
142.7 x 69.4. x 7.9mm
153g
143.6 x 66.8 x 7.9mm
137.4g
Wyświetlacz 5 cali Full HD (1080 x 1920) 5 cali Full HD (1080 x 1920) 5 cali HD (720 x 1280)
Procesor Snapdragon 820 Snapdragon 650 MediaTek MT6755
RAM 3 GB 3 GB 2 GB
Aparat Tył 23MP,
Przód 13MP
Tył 23MP,
Przód 13MP
Tył 13MP,
Przód 8 MP
Pamięć 32 GB + karta microSD 32 GB (1 SIM) / 64 GB (dual SIM) + karta microSD 16 GB + karta micro SD
Bateria 2700 mAh 2620 mAh 2300 mAh
Sony Xperia X Performence - mat. pras. Sony
Sony Xperia X Performence – mat. pras. Sony
Oczywiście najbardziej atrakcyjna pod kątem specyfikacji jest Xperia X Performance. I w zasadzie poza mniejszą ilością pamięci RAM, nie odstaje od innych flagowców. Sony nie zdecydował się również na wyższą rozdzielczość ekranu, ale przy 5. calach FULL HD będzie zupełnie wystarczające, tym bardziej, że pojemność baterii mogłaby być większa. Cała reszta wygląda bardzo dobrze. W przypadku tego smartfona można pokusić się nawet o stwierdzenie, że to nowy/kolejny flagowiec ze stajni Sony, choć palma pierwszeństwa moim zdaniem zostanie utrzymana przez Xperię Z.
Jeżeli chodzi o pozostałe modele – również wyglądają bardzo dobrze, jeśli brać pod uwagę ich przeznaczenie. Xperia X to mocna średnia półka, a Xperia XA z powodzeniem może walczyć o laury w niższych segmentach.
Sony Xperia X - mat. pras. Sony
Sony Xperia X – mat. pras. Sony
Ceny póki co nieznane, premiera również nie jest bliżej określona. Ze sceny padło tylko stwierdzenie “latem tego roku”. Szkoda, że Sony nakazuje sobie tyle czekać na nowe Xperie, bo zapowiadają się naprawdę nieźle, choć brakuje mi tutaj jakieś innowacji. Konferencje Samsunga i LG obfitowały w nowe rozwiązania, pomysły, a nawet rewolucje. W przypadku Sony tego brakuje. Jest solidność, jest dobre wykonanie, ale brakuje fantazji, szaleństwa i ryzyka. Japończycy kroczą cały czas bezpiecznym schematem i panicznie boją się wyjść poza jego krąg. Przez to m. in. tracą i nawet tak ciekawe produkty, jak Xperia X ich nie uratują.
 Źródło, foto: phonearena, informacja prasowa