Image default
Inteligentny Dom

Myślisz o inteligentnym domu? Weź pod uwagę LG SmartThinQ HUB

[showads ad=rek3]

Z roku na rok, z coraz szerszym uśmiechem, witam informacje o tym, jak producenci sprzętu technologicznego tworzą coraz bardziej kompleksowe rozwiązania dla Internetu Rzeczy. Jako, że jest to dopiero raczkująca technologia, toteż najbardziej przemawiają do mnie zintegrowane systemy zarządzania przestrzenią i ogólnie pojętymi sprzętami użytku domowego, przy czym należy tutaj wrzucić do jednego worka smartfony, tablety, Smart TV, inteligentne nawilżacze powietrza, pozorujące obecność domowników żarówki, beacony, pralki, mikrofale, piece i lodówki robiące same zakupy, jeśli wykryją brak jedzenia etc. I LG na odbywających się właśnie targach CES 2016 w Las Vegas pokazuje, jaki ma na to pomysł, a ten nazywa się SmartThinQ HUB!

Internet Rzeczy (czyli IoT - Internet of Things) wg LG, czyli czujniki SmartThinQ, które są elementami systemu SmartThinQ HUB - fot. LG
Internet Rzeczy (czyli IoT – Internet of Things) wg LG, czyli czujniki SmartThinQ, które są elementami systemu SmartThinQ HUB – fot. LG

Najprościej – jest to zestaw urządzeń (centrum multimedialne SmartThinQ Hub oraz czujniki SmartThinQ), które odgrywają rolę zintegrowanej platformy, która łączy w sobie liczne funkcje, potrafi zarządzać np. kalendarzem, który prowadzisz w smartfonie wyświetlając przypomnienia na kolorowym 3,5-calowym ekranie LCD, bowiem ten jest wbudowany w LG SmartThinQ HUB. Co więcej, dzięki wkomponowanemu głośnikowi można przez niego odtwarzać muzykę z różnych urządzeń mobilnych. Oczywiście to żaden MEGA ficzer, bo potrafią podobne rzeczy również sprzęty konkurencji konkurencji, ale podoba mi się, że zarządzać można wszystkim przy użyciu smartfona, dzięki czemu ze SmartThinQ HUB dostepna jest komunikacja dwukierunkowa, a dodatkowo zarządzanie pozostałymi czujnikami rozmieszczonymi w domu.

Internet Rzeczy w domu na przekroju graficznym (czyli IoT - Internet of Things) wg LG, czyli system SmartThinQ - fot. LG
Internet Rzeczy w domu na przekroju graficznym (czyli IoT – Internet of Things) wg LG, czyli system SmartThinQ HUB w praktyce – fot. LG

Najważniejszą funkcją SmartThinQ HUB jest jednak to, że korzysta z platformy SmartThinQ, a z nią monitoruje sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak roboty odkurzające, klimatyzatory, pralki, lodówki i piekarniki. Ponadto produkt LG jest w stanie tymi wszystkimi urządzeniami sterować, wystarczy, że wszystkie są podłączone ze sobą w ramach jednej sieci wykorzystującej interfejsy WiFi, Zigbee (protokoły transmisji danych o zasięgu do 100m) oraz Bluetooth. Wszystko, co się dzieje sygnalizowane jest przez SmartThinQ HUB na dedykowanym ekranie lub poprzez dźwięki.

Internet Rzeczy (czyli IoT - Internet of Things) wg LG, czyli system SmartThinQ HUB - fot. LG
Internet Rzeczy (czyli IoT – Internet of Things) wg LG, czyli system SmartThinQ HUB – fot. LG

Oczywiście LG nie zamyka się tylko na własnym podwórku i współpracuje z innymi dostawcami inteligentnego sprzętu, zatem SmartThinQ HUB bez problemu znajdzie wspólny język z produktami, które działają w ramach otwartej platformy AllJoyn (system umożliwiający wzajemną komunikację ze sobą różnych urządzeń), czy z systemem inteligentnego domu Iris.

Świetne, pomysłowe, proste, a zarazem zaawansowane technologicznie rozwiązania – tak bym w skrócie określił LG SmartThinQ HUB. Otwarta pozostaje kwestia ceny i dostępności, ale jestem bardzo otwarty na takie rozwiązania i pomysł LG na obecnym etapie mnie kupuje.

[showads ad=rek3]

8 komentarzy

GLOCK Styczeń 9, 2016 at 12:04 pm

lustro…dajcie mi lustro na którym podczas golenia/mycia zebów etc bedzie można sledzic informacje,oglądać wideo itd(oczywiście sterowanie z lustra a nie telefonu). nie potrzebuje smart lodówek,pralek,kapci, koszy na śmieci,dywanów,podłóg…ja chcę lustro.

Filip Białogrecki Styczeń 9, 2016 at 1:45 pm

Można sobie takie zrobić :D nawet nie dawno widziałem na joemonster.org jak przygotować. Wystarczy monitor lustro weneckie oraz raspberry pi ;)

Michał Brożyński Styczeń 9, 2016 at 4:51 pm

Kurczę, ja też bym chciał takie lustro :)

GLOCK Styczeń 11, 2016 at 10:05 am

ale jak wygląda sterowanie treścia na takim “lustrze” bo raczej samo na dotyk reagowac nie bedzie

Michał Brożyński Styczeń 9, 2016 at 4:49 pm

co do smart mirror… to cóż, bardzo proszę: https://www.youtube.com/watch?v=PDIbhV8Nvq8 I swoje drogą _ zeskakujące, że nikt jeszczena to nie wpadł! Kurczę to jest bardzo praktyczny pomysł!

GLOCK Styczeń 11, 2016 at 10:10 am

na smart mirror wpadli producenci filmów s-f dwno temu ale nikt nie chce tego zrobić a zajmuje sie produkcją smartbubli a nie użytecznych rzeczy.

filmik spoko tylko szkoda ze nie ma ani słowa o zasadzie działania.równie dobrze może to być jakis fake!

Filip Białogrecki Styczeń 11, 2016 at 2:32 pm

Trzeba napisać swoją aplikację pod system najlepiej Raspbian lub windows 10 dla raspberrypi sterowac sie tym nei da chyba ze napisze ktoś lub może akurat ty :D aplikację na smartfona. Takie smart lustra jako IOT mogłyby być naprawdę fajne ;)

GLOCK Styczeń 11, 2016 at 5:02 pm

czyli mamy protezę smart mirror a nie smart mirror. prosta i oczywista sprawa…pracują nad autonomicznymi autami,smartXYXYXY (wstaw co chcesz) a nik nie jest w stanie dać lustra:) masakra

Komentowanie zamknięte