Image default
Android

Nadchodzą czasy, kiedy znów będą mi się śnić Nexusy?

Pamiętam czasy, gdy z wielką nadzieją czekałem na zakup LG Nexusa 4. Prawdziwy test na cierpliwość – i może nie czułem się tak, jak fani iPhone’ów rozbijający namioty pod Apple Store’ami, ale bardzo pragnąłem mieć ten telefon. Później podobnie miałem z Nexusem 5 i choć ostatecznie się go nie doczekałem, to emocje związane z tą marką były wtedy dość intensywne. Te czasy niestety minęły, ale jest szansa, że wrócą i to na większą skalę.

lg_nexus4_on_chromebook_90sekund
Nie mogłem sobie odpuścić wrzucenia zdjęcia mojego ŚP. Nexusa 4 ;)

Czytałem wczorajsze doniesienia o większej kontroli Google nad produkcją Nexusów i jedno stwierdzenie nasuwa mi się na język – nareszcie! Nie pierwszy raz na łamach 90sekund piszemy o tym, że coś z tymi Nexusami jest ostatnimi czasy nie tak. Nie twierdzę, że jest jakaś totalna tragedia, ale – mówię za siebie – nie było tak, by którykolwiek z ostatnich Nexusów zachwycił mnie od pierwszego momentu. Nawet Nexus 6, do którego ostatecznie się przekonałem, ale po czasie.

Jak na pewno dobrze wiesz linia Nexus to urządzenia, których Google zleca wykonanie smartfona/tabletu zewnętrznej firmie, a sam odpowiedzialny jest za software. Teraz ma się to zmienić i twórcy marki mają mieć większą władzę nad ostatecznym produktem. Większą i być może jedyną, biorąc na barki również stworzenie urządzenia pod kątem hardware-owym. Według mnie to nie tylko dobry pomysł, ale jest też ku temu idealna pora. Nexusy pomimo wielu generacji, królami sprzedaży nigdy nie były, a za najlepszy model uważa się Nexusa 5, którego premiera była tak dawno, że już jej nie pamiętam.

LG Nexus 5 z systemem Google Android 5.0 Lollipop - 90sekund.pl
LG Nexus 5 z systemem Google Android 5.0 Lollipop – 90sekund.pl

Produkcja jednak to nie wszystko i niewykluczone, że kolejne Nexusy zaistnieją w świadomości konsumentów na większą skalę, a jego twórcy postawią na szeroko zakrojony marketing, którego zwyczajnie zawsze brakowało, szczególnie na tle innych producentów. Nexusy chcą wyjść z cienia i ponoć wreszcie wpłynąć na dominację iOS i Apple – tak przynajmniej ma twierdzić CEO Sundar Pichai. Z drugiej strony, ile razu już słyszeliśmy takie zapewnienia? Jeśli tak rzeczywiście ma być to jestem jak najbardziej ZA, dodatkowej konkurencji nigdy dość, ale nie da się ukryć, że zadanie będzie ogromnie trudne – być może nawet niemożliwe do wykonania. Niemniej, klucze do sukcesu są już w rękach Google. Jest nim software, brakuje odpowiedniego opakowania, które sprawi, że już w pierwszej chwili poczujesz chęć posiadania “iPhone’a z Androidem”.

Motorola Nexus 6 z Androidem 5 Lollipop - 90sekund.pl
Motorola Nexus 6 z Androidem 5 Lollipop – 90sekund.pl

Miejmy nadzieję tylko, że nie oznacza to jeszcze droższych Nexusów, bo jak dobrze pamiętasz, wcześniej Nexusy kojarzyły się z dobrą jakością za przyzwoitą cenę. Teraz to się niestety zmieniło. Czy walka o najwyższe laury oznacza skupienie się na jeszcze lepszej optymalizacji? Być może tak, choć Android 6.0 stoi na wysokim poziomie, to ja bardziej wolałbym deklarację podjęcia rękawicy i poprawienia procesu aktualizacji systemu, choć to akurat wydaje się niemożliwe na dzień dzisiejszy.

Jedno jest pewne, czeka nas coś ciekawego i mam nadzieję, że markę Nexus czekają jeszcze dobre czasy, a mi znów będą śnić się po nocach nowe telefony, tak jak to było w przypadku Nexusa 4 i 5 ;).

Źródło: androidauthority

2 komentarze

GLOCK Luty 3, 2016 at 10:14 am

Jest nim software, brakuje odpowiedniego opakowania, które sprawi, że już w pierwszej chwili poczujesz chęć posiadania „iPhone’a z Androidem”.

chęć posiadania to słowo klucz. apple wyrobilo w konsumentach chec posiadania ich urządzeń i dla większości użytkowników to co iphony skrywaja pod maska nie ma najmniejszego znaczenia. iphona maja celebryci,maja politycy, mają sportowcy więc i ja chce mieć! a kto kupuje nexusy….banda nerdów którzy w swoich welnianych swertach siedzą w pokojach z telefonami podlączonymi do laptopów i modyfikują soft (przepraszam za szerzenie stereotypów).

możemy sobie zatem czarować tu nexusa ale moim zdaniem sprawa jest przegrana bo google nie da rady wytworzyć mody na nexusy nie ważne jak dobre one bedą bo dla wiekszości konsumetów rynek mobile dzieli sie na iphony i całą resztę.

BojaR Luty 3, 2016 at 10:52 am

Z pewnością zadanie nie będzie łatwe i być może niemożliwe to prawda. Nie mam jednak nic przeciwko by Google bardziej się przyłożył do promowania marki oraz miał większą kontrolę nad przyszłymi Nexusami. A co z tego wyjdzie to się okaże :)

Komentowanie zamknięte