Image default
Fotografia

To w końcu, który smartfon ma najlepszy aparat? vol.2

Wielu z Was pyta nas różnymi kanałami – Jaki smartfon polecacie z dobrym aparatem?, albo Który aparat w smartfonie robi najlepsze zdjęcia? Tego typu wątpliwości przewijają się bardzo często, co ma przełożenie m.in. na popularność mojego tekstu – To w końcu który smartfon ma najlepszy aparat?, który pomimo tego że opublikowany blisko pół roku temu – nadal cieszy się największą popularnością na blogu. I generalnie wcale mnie to nie dziwi, bowiem aparat w smartfonie stał się kluczowym elementem i wyznacznikiem, którym kierujemy się przy zakupie smartfona. Wydając często niemałe oszczędności każdy i każda z nas chce znać odpowiedź na to trudne pytanie. Dlatego też pomogę Ci znaleźć dobre rozwiązanie, zwracając uwagę na urządzenia, które warto brać pod uwagę.

Kręcimy film smartfonem – 90sekund.pl

Nie da się ukryć, że w najlepsze aparaty, o największych możliwościach zostały wyposażone smartfony z najwyższej półki. Nie powinno to być żadnych zaskoczeniem. I choć średni segment już teraz staje się bardzo ciekawą alternatywą dla flagowców, to jednak spodziewać się należy najlepszych fotograficznych efektów po telefonach najmocniejszych. Pytanie, które mi się nasuwa w tej chwili brzmi – Czego Ty oczekujesz po aparacie w swoim przyszłym smarfonie? oraz Co to dla Ciebie znaczy, że dany model ma najlepszy aparat?

Jak dobrze wiesz ja zwracam uwagę na wiele rzeczy, których suma daje ogólny obraz tego, bez czego nie będę potrafił się obejść. Nie każdy i nie każda z Was zagłębia się w detale, bo się na nich nie zna. Część oczekuje gotowej odpowiedzi. Jednakże, by uzyskać satysfakcjonujące rozwiązanie, sam/-a musisz zadać sobie trud zweryfikowania, do czego konkretnie będziesz używać kamerki w smartfonie i jakie jej aspekty są dla Ciebie najważniejsze?

Warunki nocne

Zacznę od największego wyzwania dla każdego aparatu, a szczególnie dla smartfonów. Warunki, w których światła jest mało, a jeśli takowe jest, to sztuczne, przez co wykonanie dobrego, czy też zadowalającego zdjęcia pozostaje wyzwaniem. W 2016 roku znajdziesz wiele smartfonów, które dobrze, a nawet bardzo dobrze radzą sobie z kiepskim światłem. W pierwszej myśli narzucają mi się oczywiście Samsungi Galaxy S7/S7 Edge, które w moim przekonaniu świetnie sprawdziły się na tej roli.

Zasługą jest oczywiście bardzo jasna przysłona f/1.7, która odgrywa tutaj kluczową rolę. Smartfony Samsunga nie tylko zachowują dobrą jakość tego rodzaju zdjęć, ale co ważne – wykonują je szybko przy maksymalnym zmniejszeniu ryzyka, że zdjęcie będzie poruszone. Na drugim końcu tego bieguna widzę – i piszę to z ogromnym żalem – Sony Xperię XZ. Na temat tego, jakie jest moje zdanie w przypadku możliwości fotograficznych całej serii Xperia rozpisywałem się w osobnym wpisie i niestety w ogólnym rozrachunku – Sony ma wiele grzechów pod kątem fotograficznym.

Samsung Galaxy S7 Edge Zdjęcie zrobione na długim czasie naświetlania  - 90sekund.plSamsung Galaxy S7 Edge Zdjęcie zrobione z ręki w trybie automatycznym - 90sekund.plLG G5 (H850) - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plHuawei P9 - recenzja 90sekund.plHuawei P9 - recenzja 90sekund.plSony Xperia XZ F8331- Przykładowe zdjęcie - recenzja 90sekund.plSony Xperia XZ F8331- Przykładowe zdjęcie - recenzja 90sekund.plLG V10 - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plLG V10 - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plLenovo/Motorola Moto X Style - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plLenovo/Motorola Moto X Style - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.pl

Oczywiście świat na S7 i S7 Edge się nie kończy bowiem inni producenci również radzą sobie całkiem nieźle. Jako pierwszy z brzegu przykład przytoczę niedoceniany model LG G5, który wcale mocno nie odbiegał jakością zdjęć. Będąc przy LG na pochwałę zasługuje również LG V10. Trochę dalej, ale wciąż blisko leży Huawei P9. Jak widzisz wybór jest, różnice leżą w detalach, a nawet flagowce z roku 2015 nadal prezentują dobry poziom. Tu znów należy wymienić LG i jego G4, a także całą rodzinę Galaxy S6.

Jestem przekonany, że wyzwanie, jakim są nocne zdjęcia, nadal będzie podejmowane przez producentów i granica będzie przesuwana, choć niekoniecznie poprawa może być ona odczuwalna, jakby się tego oczekiwało. Chyba, że przyjdzie przełom, a wtedy możemy spodziewać się rewolucji, której na dzień dzisiejszy nie potrafię sobie wyobrazić.

Możliwości/Dodatki

Każdy z producentów oferuje w swoich smartfonach dodatki, które po pierwsze są charakterystyczne tylko dla danego modelu, po drugie nie znajdziesz ich u konkurencji:

  • Sony od lat inwestuje w efekty AR.
  • Samsungiem wykonasz kolaż filmów, wirtualne zdjęcie, czy uwiecznisz ruch na panoramie.
  • Huawei daje gotowe ustawienia do uwiecznienia świateł samochodów, ruch gwiazd czy rysowanie światłem.
  • LG to Pop-out Picture, a więc połączenie zdjęć z dwóch obiektywów.
  • HTC oferuje Eye Experience oraz dającą wiele możliwości obróbki aplikację.
  • Na klasykę stawiają Lenovo, Microsoft czy Xiaomi, a przynajmniej nie nasuwają mi się od nich tak charakterystyczne dodatki, jakimi  wymieniłem wcześniej.
LG G5 (H850) - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plLG G5 (H850) - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plSony Xperia Z5 Premium - Jeden z Efektów AR - 90sekund.plHuawei P9 - recenzja 90sekund.plHuawei P9 - recenzja 90sekund.pl

W tym względzie sam/-a musisz odpowiedzieć na pytanie, czy takie dodatki rzeczywiście Cię kręcą(?), i czy rzeczywiście są Ci one potrzebne? Ja od bardzo dawna nie mogę zdzierżyć efektów AR w Xperiach, o czym piszę chyba przy każdej możliwej okazji. Po prostu nie bawi mnie nakładanie efektów maski na twarz, czy wrzucanie krasnoludków na tle krajobrazu. Jeśli lubisz taką zabawę to wiesz już, gdzie ją znajdziesz.

Natomiast, jeśli chcesz zabawić się w wirtualną rzeczywistość ze zdjęciami sferycznymi, to swój zwrot powinieneś/powinnaś zrobić ku Samsungowi. Co prawda musisz posiadać przy tym gogle Gear VR, dzięki czemu efekt będzie najlepszy, ale namiastkę tego możesz mieć już w goglach Google Cardboard, bowiem zdjęcia sferyczne da się zrobić każdym smarfonem.

Jeśli lubisz pobawić się ustawieniami aparatu i często stawiasz smartfon na statyw to zainteresują Cię możliwości Huawei P9. Ja bawiłem się z nim świetnie i już chociażby dlatego chciałbym go mieć na stałe, bo choć podobne efekty da się uzyskać w innych aparatach, to właśnie Chińczycy dopracowali ten element do końca i osobiście najbardziej przypadł mi do gustu. Fotografia gwiazd, czy na długim czasie naświetlania? P9 jest stworzony do takiej zabawy.

A co przy okazji realizacji bardziej profesjonalnych założeń? Sam tryb manualny to już domena LG i pod tym względem z kolei doceniam właśnie smartfony tego producenta, chociaż swoje trzy grosze dokłada w tym temacie również HTC, szczególnie w modelach 10 i 10 evo.

Każdy z producentów próbuje się wyróżnić i każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy fotograficzne, które można konstruktywnie wykorzystać. Pozostaje kwestia tego, jak często i czy rzeczywiście są Ci one potrzebne? Same dodatki, czy możliwości to już kwestia software’owa, no ale w ten sposób właśnie każdy dostawca sprzętu chce przyciągnąć Twoją uwagę. Każdy z nich moim zdaniem robi to ciekawie i umiejętnie.

Tryb Automatyczny

Celowo zostawiłem go na sam koniec. Zdecydowana większość użytkowników nie korzysta z trybu manualnego z różnych względów. Dla nich aparat po prostu ma robić zdjęcia. Wielu nie interesują żadne dodatki, jeśli już to skorzystają z nich z dwa, może trzy razy, po czym i tak ograniczą się do wciśnięcia przycisku migawki. I jeśli wziąć pod uwagę fotografię bardzo ogólnie, najlepiej w dziennym, naturalnym świetle, to poziom aparatów w smartfonach jest tak zbliżony, że bez wgryzania się w szczegóły, bardzo ciężko wybrać jednoznacznego zwycięzcę.

LG G5 (H850) - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plSamsung Galaxy S7 Edge Tryb Makro - 90sekund.plSamsung Galaxy S7 Edge Porównanie Tryb HDR- 90sekund.plZdjęcie wykonane z Xiaomi Mi5 - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane z Xiaomi Mi5 - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane HTC 10 - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane HTC 10 - recenzja 90sekund.plLG V10 - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plLG V10 - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plLenovo/Motorola Moto X Style - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plLenovo/Motorola Moto X Style - Przykładowe zdjęcie - 90sekund.plZdjęcie makro wykonane Samsungiem Galaxy S7 Edge - 90sekund.plSony Xperia XZ F8331- E - Przykładowe zdjęcie - recenzja 90sekund.plHuawei P9 - recenzja 90sekund.plHuawei P9 - recenzja 90sekund.pl

Dobra, to który w końcu aparat w smartfonie jest najlepszy?

HTC, to firma która stawia na rozwój kilku kluczowych cech w aparacie: trybu Pro, Aparatu Zoe, Hyperlapse i Zwolnionego tempa. Daje to spore możliwości fotograficzne oraz zaspokaja potrzebę wychodzenia poza szablon, w kierunku kadrów bardziej dynamicznych i ruchomych. Poza tym tryb manualny naprawdę nieźle działa i oferuje szeroką paletę możliwości.

Zdjęcie wykonane HTC 10 – recenzja 90sekund.pl

LG nieustannie się rozwija i już od modelu LG G3 wyczuwało się, że Koreańczycy wchodzą do gry o fotograficzną koronę. Na tym blogu jego następcę – G4 koronowaliśmy i obwołaliśmy numerem jeden. Model G5 świetnie zebrał wszystkie te doświadczenia, a wykorzystanie podwójnego aparatu skończyło się postawieniem kolejnego kroku w kierunku, w którym jeszcze nikogo z konkurencji nie było. Zastosowanie szerokokątnego obiektywu było dla mnie strzałem w dziesiątkę. Jeśli bowiem lubisz miejską fotografię, LG G5 będzie świetnym wyborem, a drugi obiektyw będzie przez Ciebie mocno eksplatowany także w czasie wakacyjnych eskapad.

LG G5 (H850) – Zdjęcie wykonane szerokokątnym obiektywem z tego samego miejsca – 90sekund.pl

Huawei to przede wszystkim ostatnia współpraca z Leicą, która wciąż się rozwija i jestem przekonany, że przyniesie wkrótce jeszcze więcej korzyści. Model P9 to również przykład świetnego wykorzystania podwójnego obiektywu. Przypomnę, że każdy z nich ma swoje zadania, dlatego smartfon ten dostarcza świetnych zdjęć w czerni i bieli. Żaden inny telefon na rynku nie robi takich ujęć.

Huawei P9 – recenzja 90sekund.pl

Sony pomimo ogromnego potencjału, wciąż go marnuje i od wielu lat nie potrafi dopiąć wszystkiego na ostatni guzik. Wciąż nie mogę napisać, że najlepsze Xperie mają najlepsze aparaty, bo efekt ten psuje koszmarna aplikacja, niezmieniana praktycznie od lat i wciąż źle zoptymalizowana. I choć np. Xperia XZ może i daje jakościowo dobre zdjęcia, to nie jest to standard, jakiego oczekiwałbym po tej firmie. Niemniej ostatnie modele naprawdę dobrze sprawdzają się przy fotografowaniu dynamicznych scen i uchwycanie ruchu jest tym, co tej firmie wychodzi najlepiej.

Sony Xperia XZ F8331- E – Przykładowe zdjęcie – recenzja 90sekund.pl

Samsung z kolei ostatnimi czasy bardzo mocno poświęcił uwagę fotografii i wymienianie jego flagowców w czołówce fotograficznych smartfonów nie jest przypadkiem. Co więcej Samsung dokonuje tego nie tylko z matrycami Sony, z których korzystają wszyscy, ale także z autorskimi, które wg niektórych – radzą sobie nawet lepiej od japońskich odpowiedników. Oczywiście gra rozchodzi się o szczegóły, ale opinie te nie biorą się znikąd. Koreańczycy napędzają też rywalizację w przypadku zdjęć nocnych i wg mnie aktualnie ją wygrywają, choć konkurencja jest blisko. Czynnik wyróżniający aparaty Samsunga? Przede wszystkim szybkość działania, świetna stabilizacja obrazu i od ręki powstające zdjęcia nawet w trybie HDR.

Samsung Galaxy S7 Edge Zdjęcie zrobione z ręki w trybie automatycznym – 90sekund.pl

Lenovo gracz, choć u którego ciężko wykreować mi tożsamość dla jego aparatów. Teraz zmieniają to najnowsze modele z serii Moto Z oraz cecha, która wciąż nie jest czymś powszechnym, czyli modułowość. Osobiście bardzo pozytywnie patrzę na wykorzystanie tego pomysłu, którego wykonanie jest o wiele lepsze niż w przypadku LG G5, ale cena modułu fotograficznego może skutecznie odstraszać. Niemniej z ostateczną opinią poczekam na własny sampel testowy Moto Z. W tańszych smartfonach Lenovo idzie w inteligentne funkcje fotograficzne, poszukuje swojego miejsca eksperymentując z Projektem Tango i oddając w ręce użytkowników gł. potencjał samego sensora fotograficznego, bowiem aplikacja nie rzuca na kolana. Dobre efekty można uzyskać np. w serii Moto G, ale wymagają one nieco czasu, aniżeli spontaniczności.

Lenovo/Motorola Moto X Style – Przykładowe zdjęcie – 90sekund.pl

Xiaomi to z kolei firma, w której dobra jakość zdjęć, może być utożsamiana tylko z najmocniejszymi modelami. Testowany przeze mnie model Mi5 miło mnie zaskakiwał i na pewno może być brany pod uwagę, ale na tle konkurencji wypada mimo wszystko gorzej.

Zdjęcie wykonane z Xiaomi Mi5 – recenzja 90sekund.pl

Celowo pomijam w moim tekście Pixele od Google i iPhone’y od Apple. Tych modeli nie miałem na dłużej w ręce dlatego nie będę się szerzej wypowiadał, aczkolwiek nie da się ukryć, że to również mocni gracze. iPhone zawsze liczył się w fotograficznych rywalizacjach, choć jak dla mnie – w nich przegrywał. Cieszy natomiast podjęcie rękawicy przez Google. Nexusy nigdy – niestety – nie były mocne fotograficznie, nad czym bardzo ubolewałem i tak naprawdę dopiero Pixele pokazały na co je stać.

Podsumowanie

Dla każdego coś miłego. Jeśli bowiem potrafisz odpowiedzieć na pytanie dotyczące swoich potrzeb, to bez problemu znajdziesz dla siebie smartfon z najlepszym dla siebie aparatem. W grę wchodzą również takie rzeczy, jak sympatia lub antypatia do danego producenta i wtedy żadne argumenty i tak do Ciebie nie trafią. Do dzisiaj zresztą są wyznawcy Nokii Lumia 1020 i za nic w świecie nie przekonasz ich, że nie są to już najlepsze fotograficzne smartfony.

Ja swoją opinię przede wszystkim opieram na przeprowadzonych przez nas testach, które pokazały wiele zalet jak i wad poszczególnych modeli. Stąd typuję na moment pisania tego tekstu (początek stycznia 2017r.), że póki co najlepszym aparatem cechuje się jeden z Samsungów Galaxy S7 i S7 Edge. Fotograficzną koronę udało się też utrzymać na skroniach LG w modelu G5. To te modele, pomimo mocnej konkurencji wybijają się dla mnie najbardziej, i jeśli zapytałbyś/zapytałabyś mnie, jaki smartfon ma najlepszy aparat, to wybrałbym jeden z tych dwóch.

A właściwie to wybrałem kupując prywatnie jeden z nich…

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O APARATACH W SMARTFONACH?
TUTAJ ZNAJDZIESZ PRAWDZIWE KOMPENDIUM WIEDZY!

89 komentarzy

wombat Styczeń 3, 2017 at 12:43 pm

A gdzie Lumia 950

BojaR Styczeń 3, 2017 at 1:30 pm

Dziękuję za wnikliwość i zwrócenie uwagi. Masz rację, pominąłem ją dlatego, że świat mobilnego Windowsa 10 jest mimo wszystko małym rynkiem. Oczywiście uzupełnię wpis o stosowny komentarz związany z tymi smartfonami :) Dzięki jeszcze raz!

Marx Styczeń 3, 2017 at 4:57 pm

Przedni aparat w S7 strasznie wydłuża mi twarz, i to pomimo iż wszystkie upiększenia mam wyłączone.

BojaR Styczeń 3, 2017 at 5:30 pm

Ale za to można się wyszczuplić ;) A tak serio to nie zwróciłem jakoś na to uwagi, że przedni aparat wydłuża twarz.

Marx Styczeń 3, 2017 at 7:35 pm

nie chcę upublicznia mojego selfie ;) ale wygląda to komicznie. Ciekaw jestem czy może jednak pominąłem jakieś ustawienia?

BojaR Styczeń 3, 2017 at 9:25 pm

Aż musiałem sam sprawdzić, ale…hmmm nie no chyba tak źle nie wyglądam :P A może właśnie masz włączone jakieś “ulepszacze”? :)

Piotr Styczeń 16, 2017 at 11:15 am

Ja bym dodał tutaj jeszcze Huawei Mate 9

BojaR Styczeń 19, 2017 at 11:59 pm

Czekamy aktualnie na jego przybycie do redakcji. Póki co nie miałem okazji dłużej pobawić się tym smartfonem, ale niewątpliwie masz rację Mate 9 jest godnym rywalem dla najlepszych. Jak bardzo przekonam się podczas testów :)

Piotr Styczeń 20, 2017 at 3:00 pm

No ja nie wytrzymałem, kupiłem i testuje na sobie :-) Jak do tej pory to po prostu wymiata :-)

BojaR Styczeń 20, 2017 at 3:11 pm

Gratulacje! :) Niech służy jak najlepiej :)

neo Styczeń 29, 2017 at 10:47 pm

Nie zgodzę sie ze stwierdzeniem, ze dopiero Pixele pokazaly na co je stac. Nexus 6P robi świetne zdjęcia. Co do reszty podzielam opinię, S7 i G5 są obecnie najlepszymi fotosmartfonami.

BojaR Luty 1, 2017 at 4:14 pm

Wśród Nexusów 6P rzeczywiście robił najlepsze zdjęcia, czy na tyle by być w czołówce? Hmm mam wątpliwości. Może więcej będzie mógł powiedzieć @michal_brozynski:disqus który na co dzień korzysta z Nexusa 6P, ale z tego co wiem problem może leżeć w sofcie, bowiem po skorzystaniu z zewnętrznej aplikacji, Michał był bardziej zadowolony ze zdjęć, niż w przypadku domyślnej aplikacji.

Michał Brożyński Luty 2, 2017 at 9:22 am

Skoro zostałem wywołany do tablicy, to muszę się zgodzić z Krzysztofem. Nexus 6P robi naprawdę udane zdjęcia, szczególnie, kiedy weźmie się pod uwagę poprzednie Nexusy, ale moim zdaniem szału nie ma. Moje dwa typy, z którymi obecnie się spotkałem i najbardziej mnie fotograficznie zadowoliły, to SGS7 i LG G5.

Zach Luty 1, 2017 at 3:44 pm

Który z wybranych modeli robi najlepsze zdjęcia i ładne filmy: Samsung A5 2016; Lenovo Moto X Style czy Asus ZenFon 3 ZE520, i jest niezawodny. Te aspekty telefonu interesują mnie najbardziej,nie gram, nie potrzebuję smartfonu do gier ?

BojaR Luty 2, 2017 at 10:28 am

W przypadku Asusa niestety nie miałem okazji dłużej korzystać z tego modelu, tak więc tutaj ciężko będzie mi przyrównać go do pozostałych modeli, które wymieniłeś. Jeśli chodzi o Galaxy A5 2015 vs Moto X Style wybór również nie jest taki oczywisty. Samsung robi naprawdę dobre zdjęcia – zresztą sam model jest bardzo udany, ale ostatecznie gdybym miał sam wybierać zdecydowałbym się na X Style. Co prawda aplikacja aparatu nie do końca przypadła mi do gustu, ale zawsze można ją zastąpić inną. Moto X Style posiada również praktycznie czystego Androida, co jest niewątpliwie dużym plusem, do tego solidna obudowa i dobry, duży wyświetlacz.

neo Luty 2, 2017 at 1:18 pm

Ale niestety słaba bateria. Co w A5 jest mocną stroną, poza amoledem w fullhd.

BojaR Luty 2, 2017 at 1:53 pm

A5 rzeczywiście świetnie gospodaruje baterią to prawda.

Zach Luty 11, 2017 at 7:19 pm

Dziękuję za odpowiedź, ale po przeczytaniu Pana innego artykułu, doszedłem do wniosku, że muszę trochę dołożyć, jak chcę lepszy aparat. I tu znów dylemat: Samsung Galaxy s6, A5 2017 czy Honor 8 (podobno gorsze filmy), no chyba, że opłaca się jeszcze dołożyć i S7? Najbardziej skłaniam się do S6.

Dorota Luty 23, 2017 at 9:21 am

Jestem wyznawcą Noki Lumii 1020 ale niestety już się wysłużyła (po 4 latach). Aktualnie szukam godnego zastępcy. Zastanawiałam się między Lumią 950xl (jak to mój mąż uważa bo windows) a Huawei P9. Co wybrać?

Lenka Luty 24, 2017 at 9:38 pm

Ja też szukam telefonu z dobrym aparatem i jak skłaniam się w sklepie na Galaxy S6, to odradzają, że już jest stary, że lepiej Huawei P9 lub Honora 8. Szkoda, że pan Krzysztof dawno tu nie zaglądał, bo interesuje mnie, co o tym myśli. Czy opłaca się brać były flagowiec ze względu na aparat, czy jednak te nowe Huawei?

BojaR Kwiecień 13, 2017 at 2:18 pm

Proszę wybaczyć, że dopiero teraz odpisuje. Wiem, że minęło sporo czasu, ale czy udało się rozwiać w międzyczasie wątpliwości co do smartfona? :)

Lenka Maj 13, 2017 at 8:18 pm

Tak, kupiłam Galaxy S7, bo trochę spadła cena i stał się przystępniejszy. Mam nadzieję, że się nie zawiodę :-)

BojaR Maj 15, 2017 at 3:31 pm

Gratuluje zakupu w takim razie :) Sam korzystam z wersji S7 Edge i jestem bardzo zadowolony :)

Agent Marzec 10, 2017 at 12:54 pm

Witam, od lat szukam tel z dobrym aparatem (sprawy zawodowe) i miałem możliwość testowania tel przed wyborem. Jakoś dziwnym trafem zawsze wygrywała u mnie Nokia swoimi “flagowymi” modelami z optyką K. Zeiss. Obecnie użytkuję Lumię 950. i z całą stanowczością twierdzę że jest w kat. foto D.Best. Co do systemu – każdy ma swoje upodobania, jeden woli blondynki, inny szatynki, a jeszcze inny rudych – he he he ;), ale artykuł jest o foto nie o systemach, a Wy podejrzewam Lumię 950 widzieliście może na obrazkach. A i jeszcze jedno nie pracuję dla Noki czy obecnie MS, jestem agentem ubezpieczeniowym i cenię ten tel za wszechstronność i B.dobry aparat.

BojaR Marzec 15, 2017 at 8:00 pm

Wszystko rozbija się o indywidualne preferencje. Jeśli Lumia 950 służy Ci to świetnie, moich wymagań nie spełnia. Zresztą liczba sprzedanych egzemplarzy również wiele mówi. Oba modele (Lumia 950 i 950 XL) nie cieszą się popularnością, a brak następców to ostateczny dowód na to, że nie spełniły one oczekiwań – w ogólnym rozrachunku. Fotograficznie na szczęście nie było już tak źle.
A jeśli chodzi o sam smartfon, to zachęcam do zajrzenia w nasze recenzje:
https://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-microsoft-lumia-950xl-wtopiona-szansa-na-mocny-powrot/
https://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-microsoft-lumia-950-wtopiona-szansa-na-mocny-powrot-vol-2/

Jak widać nie tylko widzieliśmy je na obrazkach, ale też testowaliśmy ;)

Skubi Marzec 26, 2017 at 1:00 pm

Witam. Ostatnio żona zmieniła telefonik na samsunga a5 2016. Powiem że zrobił na mnie ten telefonik spore wrażenie a najbardziej to że aparat moim zdaniem przewyższa aparacik w moim lg g3. Stwierdziłem że w takim razie czas na zmiany. Kusi mnie lg g5 ale nie chciał bym pomniejszyć rozmiaru wyświetlacza. Telefon służy mi do przeglądania netu, fotek i gps. Teraz w świetnej cenie jest lenovo moto x style(999zł) i zastanawiam się nad jego zakupem ewentualnie za 300 zł więcej można dostać lg g4. Co proponujecie? Kusi cena i wielkość ekranu w moto z porównań aparatów wychodzi podobnie jak lg g4. Warto dopłacić 300 zł do g4 czy brać moto? Pozdrawiam

BojaR Marzec 29, 2017 at 8:25 pm

Witam i przepraszam za dłuższy czas odpowiedzi.
Moto X Style będzie lepszym wyborem pod kątem software’owym. Jest tam bowiem praktycznie czysty Android. LG G4 posiada nakładkę, która z czasem może spowalniać system i tutaj już lepiej wypada LG G5 – fotograficznie również. Nie zrażałbym się mniejszym ekranem, bo G5 obsługuje się bardzo dobrze, a różnicy między G3 nie ma takiej dużej. Natomiast przeskok względem specyfikacji jest już duży.
Dobrym fotograficznym rozwiązaniem jest również Honor 8 a także Huawei P9, choć ten ostatni może być trochę droższy.

Max Pinczer Marzec 27, 2017 at 4:26 pm

Dzień dobry, proszę o pomoc. Potrzebuje telefon do fotografowania(szczególnie mojego dziecka w ruchu) oraz żeby się nie zacinał przy aplikacjach. Mam do wyboru:Lenovo K6 Note, Huawei P9 lite. Ewentualnie coś droższego Moto X play, Huawei P9 albo LG G4. Który wybrać.Proszę mi napisać który jest najlepszy według Pana a który najgorszy. Bardzo dziękuje.

BojaR Marzec 29, 2017 at 8:21 pm

Dzień dobry, przepraszam za dłuższy czas odpowiedzi.
Z wszystkich smartfonów, które zostały wymienione, osobiście wybrałbym Huawei P9. W tym przedziale cenowym, a z dobrym aparatem rozważałbym jeszcze Honora 8, albo Samsunga Galaxy S6. LG G4 to również dobry fotograficzny wybór.

Max Pinczer Marzec 29, 2017 at 8:58 pm

Czyli Moto X Play i Lenovo moto Z play są słabsze?

BojaR Marzec 29, 2017 at 10:17 pm

Moim zdaniem mimo wszystko tak. Osobiście zwracam również na aplikację jak i możliwości jakie daje aparat. Jeśli mówimy o aplikacji to ważna rzecz to jej optymalizacja, szybkość uruchamiania samego aparatu, co przy dziecku jest bardzo istotne. Jasność samego obiektywu, szybkość zapisywania zdjęć itp. Bardzo szczegółowo pisałem o tym tutaj – https://90sekund.pl/oto-rzeczy-ktore-definiuja-dobry-aparat-w-smartfonie/
Istotne tak naprawdę jest również ilość oszczędności którą możemy wydać – wówczas łatwiej jest dobrać sprzęt.

Max Pinczer Marzec 30, 2017 at 2:34 pm

Dziękuję bardzo za to że Pan odpisał. Te informacje są bardzo przydatne. Niestety jestem zmuszona kopić coś tańszego jak się okazało na dzień dzisiejszy P9 ani Honor 8 nie wchodzą w grę. Teraz to już w ogóle się pogubiłam bo zamierzałam kupić P9.

BojaR Marzec 30, 2017 at 4:02 pm

Proszę zatem doprecyzować mniej więcej budżet – postaram się doradzić jeszcze bardziej konkretnie :)

Max Pinczer Marzec 30, 2017 at 4:59 pm

Czy jest możliwość wysłania do Pana maila. Bo tu nie mogę załączyć pliku w pdf z telefonami które dostałam w ofercie.

BojaR Marzec 30, 2017 at 10:04 pm

Myślę, że łatwiej będzie, gdy konkretnie napisze Pani które modele smartfonów interesują Panią najbardziej (z uwzględnieniem ceny). Z wcześniejszych które Pani wymieniła ja stawiałbym na Huawei P9 i LG G4. Od siebie dodałbym jeszcze Honora 8.

Max Pinczer Marzec 30, 2017 at 10:25 pm

Muszę zrezygnować z tych telefonów które wcześniej wymieniałam bo są za drogie. Mogę wybierać z tych: Samsung Galaxy A5(2016) lub A3(2017) lub S5 neo, Moto x Play, Moto Z play,Huawei P8 lub P9lite, Lenovo P2, Sony xperia M5, Sony xperia X. Bardzo dziękuje.

BojaR Marzec 30, 2017 at 10:41 pm
Max Pinczer Marzec 30, 2017 at 10:48 pm

Recenzje już przeczytane wcześniej bo bardzo lubię waszego bloga ale i tak nie mogłam zdecydować się sama. Dzięki Pana fachowej pomocy teraz już wiem co mogę wybrać. Dziękuję ślicznie jest Pan bardzo uprzejmy i świetny w swoich artykułach.

BojaR Marzec 30, 2017 at 10:51 pm

Właśnie byłem w trakcie edytowania swojego poprzedniego komentarza. Pomyliłem się i wspomniałem o Moto Z Play, a w głowie miałem Huawei P9 Lite. Najmocniej przepraszam – mój błąd.
Dlatego proszę wziąć pod uwagę Huawei P9 Lite, w porównaniu z Moto Z Play ma moim zdaniem o wiele lepszy aparat. Recenzja w razie czego dla odświeżenia tutaj – https://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-huawei-p9-lite-dobry-aparat-to-za-malo/

Cieszę się, że udało mi się rozjaśnić Pani wątpliwości :)

Michal B Borys Marzec 30, 2017 at 3:50 pm

Moje Lumie 1020 nie dostaly Windy 10, co za tym idzie apki np messenger przestaly dzialac wczoraj – na co sie przesiasc majac przyzwyczajenia do aparatu z 1020?

BojaR Marzec 30, 2017 at 4:30 pm

To podpytam jeszcze jaki jest przewidziany budżet na telefon? Bo ja uderzałbym w najwyższą półkę. Osobiście korzystam z Samsunga Galaxy S7 Edge jak dla mnie aktualnie nie ma lepszego aparatu w smarfonie.

Michal B Borys Marzec 31, 2017 at 1:05 pm

pomysle zatem o tym :) Bo telefon to ma byc telefon i aparat plusczasem internet.

Michal B Borys Marzec 31, 2017 at 1:17 pm
BojaR Kwiecień 4, 2017 at 9:26 pm

Samsung Galaxy S7 Edge to bardzo dobry wybór :)

AzazeL Kwiecień 4, 2017 at 7:55 pm

Czym różnią się od siebie (jeśli chodzi o robienie zdjęć) SG S7 i SG S7 Edge?

BojaR Kwiecień 4, 2017 at 9:30 pm

Mogą ale nie muszą różnić się sensorem – W niektórych modelach są sensory Sony, w innych autorskie Samsunga. Nie ma reguły na jaki sensor się trafi. Równie dobrze dwa modele S7 mogą mieć różne sensory. Ja mam np ten samsungowy w swoim modelu.
Nie jest to jednak żaden powód do obaw, oba są bardzo dobre i na zdjęciach nie widać różnicy, choć panuje opinia, że samsungowy sensor jest trochę lepszy – ale nie miałem okazji bezpośrednio i osobiście tego zweryfikować.
Jeśli chodzi o działanie i same funkcje to aparaty niczym się nie różnią. Zdjęcia robi się dokładnie tak samo.

Fiolkaa Kwiecień 7, 2017 at 6:49 pm

A co pan powie o LG K 10 z 2017 roku? Czym różni się od LG w modelu G5 jeśli chodzi o jakość zdjęć i czy będzie lepszy od Huawei P9 Lite bo taki mam jeszcze do wyboru?

BojaR Kwiecień 10, 2017 at 1:14 pm

Szczerze pisząc, jeśli chodzi o LG K10 (2017) nie miałem tego telefonu w ręku więc trudno mi ocenić go jak działa w praktyce.

Z całej trójki najlepszym wyborem bez dwóch zdań będzie LG G5. To produkt premium z podwójnym obiektywem (jeden z nich jest szerokokąny) i dużymi możliwościami. Jakość zdjęć w G5 stoi na bardzo wysokim poziomie i w ogólnym rozrachunku fotograficznie to najlepszy wybór z tych wymienionych. Bez dwóch zdań.

AzazeL Kwiecień 12, 2017 at 11:32 am

Bardzo dziękuję za informację.
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie Samsunga Galaxy A5 czy warto szukać wersji z 2016 czy też zakupić wersję z 2017?

BojaR Maj 15, 2017 at 3:31 pm

Przepraszam za dłuższy czas mojej odpowiedzi. Trudne pytanie – ale odpowiem tak. W podobnej cenie, lepszy aparat ma Honor 8.

artur Kwiecień 12, 2017 at 11:57 pm

witam z tej strony sporo przeczytałem…komentarze też …cierpliwy jest pan panie Krzysztofie;-)
ja miałem s6 edge,p9 , lg g4 i xiaomi redmi pro i pomimo że pierwsze 3 modele robiły lepsze foty to xiaomi ma to coś co zaskakuje i cieszy za każdym razem co brałem go do ręki …taka sytuacja;-)
no i teraz pytanie jaki model by aparat był porównywalny do top
jest xiaomi note 2
mi 5 s
mi 5 s plus
nie lubię mieć telefonu takiego samego jak połowa ludzi których znam,,,jak nie sony to samsung lub lg…te ich nakładki na system są…wiadomo jakie
moga być i inne zuk z 2 pro…lub coś …tylko co pozdrawiam

BojaR Kwiecień 13, 2017 at 2:16 pm

Cieszę się, jeśli mogę komuś doradzić :) – to tak nawiązując do cierpliwości, natomiast jeśli chodzi o wybór to jeśli mnie pamięć nie myli MI 5s ma dokładnie taki sam sensor jak Pixele od Google, a więc w teorii jest to bardzo dobry aparat. Pozostaje kwestia softu, a ten w Xiaomi sprawował się dobrze, przynajmniej w testowanym przeze mnie modelu Mi5.

Rozumiem, że Xiaomi zaskakuje Pana pod kątem fotograficznym bardziej niż Samsungi, LG czy np Sony?

dareczq Maj 19, 2017 at 7:29 am

Witam! Super artykuł, wiele ludzi szuka smartfona z najlepszym aparatem i najczęściej w sieci można znaleźć polecane model z najwyższej półki. Jeszcze nikt nie zrobił rankingu np. w półce do 1000 zł albo do 1500 zł, ciekawe co wtedy byście polecali.

BojaR Maj 19, 2017 at 11:06 pm

Taką odpowiedź mogę już wstępnie dać teraz – Honor 8 :) Zdecydowanie w tym przedziale to chyba najlepszy wybór, a z tego co widziałem ten smartfon można znaleźć w cenie około 1400-1500 zł.

dareczq Maj 20, 2017 at 6:00 pm

też o nim myślałem, ale niestety już filmy rozczarowują :(

Nomad Maj 28, 2017 at 3:22 am

Mam jedną uwagę :-)…jezeli chcesz miec naprawde dobre zdjecia a nie jestes fanatykiem androida…kup czlowieku Lumie 950XL…mam,uzywam i zaręczam,że bije wszelkie Samsungi s7,s8i Huaweie na głowę optyką Zeiss.Tu nie ma problemu ze zblizeniem,nie ma tez problemu z powiekszeniem zdjecia…chcesz ostre 2 razy powiekszone…proszę bardzo…chcesz 5…6…razy…prosze bardzo.Reszta tego szacownego grona ma programowo ograniczony zakres powiekszania wykonanej foty po to zeby pieknie wygladaly…no max 3 razy.Teraz zamowilem sobie Sony Xperia XZ Premium…tak,żeby miec tel.na 2 systemach…i wiem ze choc wygral targi na ktorych byl pokazywany to zdjecia nie są tak dobre jak z mojej Lumii(sprawdzałem w sklepie…wprawdzie to egzemplarze przedpremierowe i zobacze co bedzie finalnym produktem z nowym softem).Pozdrawiam

BojaR Maj 29, 2017 at 9:49 pm

Dzięki za Twoją opinią :) To prawda Lumie 950/950 XL maja bardzo dobre aparaty, ale mimo wszystko do końca mnie nie przekonały. Tzn jakościowo pełna zgoda, jest świetnie, ale pamiętam że podczas testów miałem problem z łapaniem ostrości w trudnych warunkach oświetleniowych. Była to dla mnie dość istotna wada.
Fanatykiem adroida nie jestem, ale przejście na Lumie w tym momencie to technologiczne samobójstwo. A dla samego aparatu na Lumię też bym się nie zdecydował, mimo wszystko cenię sobie bardziej Galaxy S7/S8, czy wspomnianego przez Ciebie Huawei. A tak naprawdę to połączył bym najchętniej cechy różnych aparatów w jedno, bo choć wszystkie z górnej półki prezentują wysoki poziom, to żaden nie jest idealny.
A zakup Xperia XZ Premium to strzał w dziesiątkę – jestem o tym przekonany :)

Nomad Maj 30, 2017 at 2:14 am

O fon Xperia XZ Premium jako taki wlasciwie sie nie martwie…sprawdzilem go na tyle ile moglem w sklepie Sony.Odtwarzacz to istna bajka dla uszu melomana,fon jest szybki,wyswietlacz to zyleta…ale martwi mnie aparat…naprawde.W salonie sony bylo raczej oszczedne oswietlenie…bo chyba za zasade przyjeli sobie ze lepiej eksponuje sie telewizory jak nie jest jasno…wiec z pewnego przymusu moglem tylko robic zdjecia w lekkim polmroku.Robilem jedno zdjecie L950 xl i jedno Sony…z tymi samymi nastawami co pewien skok…chyba tak na oko po 5 sztuk…a pozniej na czystej automatyce.Ciezko bylo porownac to co widzialem bo chyba przydalby sie zrzut fotek na kompa.Ale…nastawy reczne sa ok…pelna regulacja.Porownywalne z L950 xl…ale w automacie juz nie jest fajnie…L950xl zdjecia ostre…ciut ciemne ale ostre.Sony…degradacja konturów.Jezeli softy z aktualizacji wyniosą jakies poprawki to moje szczescie bedzie pelne…jezeli.I ciekawostka…kliknalem fotke fonem Sony hmm…za cholere nie pamietam oznaczenia…ale tez dopiero co wszedl do sklepow…6 cali ekran i w nazwie jest 1 ultra…moze wiesz…reasumujac…zdajesz sobie sprawe ze ten telefon zrobil lepsze zdjecie niz XZ Premium?Wiem ze jest w nim aparat z zeszlorocznej XZ czyli jakies 23 Mpx…ale po zrobieniu fotki aparat sekunde “myśli”i po chwili wyostrza zdjecie…w Premium nie ma tego efektu…no chyba ze mozna to ustawic…choc nie wydaje mi sie…W kazdym razie zobacze jaki bedzie efekt uzytkowania.Pozdrawiam

Jan Kowalski Czerwiec 16, 2017 at 9:40 pm

Witam
Dziękuję za przekazaną wiedzę. Zastanawiam się nad źródłem Pana cen. Oto posty:
———
AzazeL 2 miesiące temu
Bardzo dziękuję za informację. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie Samsunga Galaxy A5 czy warto szukać wersji z 2016 czy też zakupić wersję z 2017?
—–
BojaR miesiąc temu
Przepraszam za dłuższy czas mojej odpowiedzi. Trudne pytanie – ale odpowiem tak. W podobnej cenie, lepszy aparat ma Honor 8.
——-
Według znanego portalu LG G5 kosztuje 930zł, samsung galaxy s6 =880zł, lg v10=820zł, samsung galaxy a5=600zł a Honor 8=1400zł. Aukcji o podanych cenach jest po kilka i każda ma po kilka(naście(dziesiąt) sztuk.

GLOCK Lipiec 3, 2017 at 12:35 pm

“Według znanego portalu LG G5 kosztuje 930zł, samsung galaxy s6 =880zł, lg v10=820zł, samsung galaxy a5=600zł a Honor 8=1400zł. Aukcji o podanych cenach jest po kilka i każda ma po kilka(naście(dziesiąt) sztuk.”

z kąd te ceny?? bierz przynajniej po 2 sztuki :)

Tomasz Sot Lipiec 3, 2017 at 2:33 pm

Lumia 950 XL Dual Sim – jak na razie jest to naj smartfon pod względem jakości zdjęć jaki miałem w łapach .

BojaR Lipiec 4, 2017 at 10:40 am

Jakościowo rzeczywiście Lumia 950 jest w czołówce. Mi osobiście brakuje tylko lepszego softu.

Kasia Lipiec 17, 2017 at 5:33 pm

Witam. Mój mąż chce mnie namówić na Nokie 6, a ja wolę Huawei P9, albo Samsung Galaxy S6 Edge. Co wybrać. Dodam że zależy mi na dobrym aparacie, bo robię bardzo dużo zdjęć dzieciakom. Zdjęcia potem są wywoływane i lądują w albumach, dlatego zależy mi aby były dobrej jakości.

Michał Brożyński Lipiec 17, 2017 at 6:55 pm

Galaxy S6 Edge!

Kasia Lipiec 17, 2017 at 7:28 pm

Dziękuję :)

Kasia Lipiec 17, 2017 at 7:51 pm

A w razie czego coś o podobnych parametrach a 200-300 zł tańszego.

Michał Brożyński Lipiec 18, 2017 at 6:20 am

Nie wiem, czy będzie dużo taniej, ale z czystym sumieniem mogę polecić Honor 8.

Łukasz Lipiec 25, 2017 at 10:08 am

Witam, czy możecie polecić smartfon w cenie do 500-700 PLN z jak najlepszym aparatem fotograficznym? Łukasz

Michał Brożyński Lipiec 25, 2017 at 2:03 pm

Trudny temat. W tej cenie z dobrym aparatem szukałbym raczej używki. Jeśli miałbym postawić na nowy produkt, to byłoby to coś z serii Moto. Wolałbym, żebyś zasugerował z trzy modele, które Ci chodzą po głowie i wówczas postaram się doradzić.

Cez Sierpień 23, 2017 at 8:57 pm

Dołączę się do pytania:
nowe: LeEco Cool1 , lg xCam, motorola moto g4 / g4 Plus, asus zenfone zoom,
czekam jeszcze na opinie o xiaomi mi5x,
czy może polować na używanego samsung A5(2016) , lg g4 ?

Michał Brożyński Wrzesień 12, 2017 at 11:30 am

Hmm… To nie jest jeszcze zbadane przeze mnie na tyle, by móc konkretnie coś w tym aspekcie polecić. Pomimo szczerych chęci, nie będę wymyślał odpowiedzi i sugestii. Na pewno w ostatnim czasie bardzo fajnie wypadają fotograficznie smartfony z rodziny Honor, ale to już też wyższe ceny, chociaż sensowne używki też są już w zasięgu. Generalnie proponowałbym rozszerzyć nieco budżet.

Janek Sierpień 2, 2017 at 12:48 pm

Witam wszystkich co polecacie teraz z dobrym aparatem do 2kł? czy warto lg g4?

Michał Brożyński Sierpień 9, 2017 at 11:44 pm

Kłaniam się – zdecydowanie Honor 8 w tej cenie lub bardziej niż G4 – Lg G5, z podwójną optyką! https://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-lg-g5-h850-ostatni-krok-na-drodze-po-zasluzone-uznanie/

Janek Sierpień 10, 2017 at 8:06 am

No dzięki, ale g5 powyżej 2 a honor 8 ma chyba słaby aparat. A tak do 1500 to g4 już można kupić i aparat jak g5

Michał Brożyński Sierpień 10, 2017 at 12:08 pm

LG G5 powyżej 2k PLN? Nie możliwe! A Honor 8 posiada rewelacyjny aparat: https://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-honor-8-glosny-ryk-nowego-lidera-sredniej-polki/

Janek Sierpień 13, 2017 at 9:36 pm

Ale porównując aparat honor i g5 to lepszy chyba ten drugi?

Michał Brożyński Sierpień 21, 2017 at 4:46 pm

Hmm, trudne pytanie. Bo tak naprawdę wszystko rozbija się o potrzeby. O to, jakie chce się mieć tryby, co chce się mieć na zdjęciach, w jakich okolicznościach chce się fotografować. Ja bym chyba mimo wszystko jednak postawił na Lg G5, bo to produkt fotograficznie bardzo dobry, z rewelacyjnym trybem manualnym oraz możliwością uwieczniania szerokich kątów. Ale, jak ktoś marzy o nastrojowych i klimatycznych zdjęciach, to odesłałbym go najchętniej do Honora 8, który serwuje masę trybów, w tym monochromatyczny. W Lg też jest ich sporo – to jasne, ale jednak samo zastosowanie optyki jest szersze. W H8 bardziej kreatywne.

Janek Sierpień 24, 2017 at 3:02 pm

hm, zdjęcia robione by były dziecka w ruchu, wieczorami. A tak z gruszki i pietruszki – pojawić się ma Xiaomi Mi 6. Cena w przedsprzedaży b. ciekawa no i parametry też. A może w tę stronę?

Ania Sierpień 9, 2017 at 10:35 pm

Witam
zależy mi bardzo na jak najlepszej jakości zdjęć i zastanawiam się nad Samsung galaxy s6 czy iphone 6??
a może jakaś tańsza alternatywa? inny model samsunga?

Monika Buczek Wrzesień 3, 2017 at 5:24 pm

Proszę o radę: potrzebuję telefon, który będzie robił ładne zdjęcia :) Szczególnie dzieciom na placu zabaw czy też przedszkolnych uroczystościach…Mam wybór między: p9lite2017 a lenovo k6 note….Który wziąć ???

Rafał Krzemiński Wrzesień 9, 2017 at 4:55 pm

witam
Proszę o pomoc w wyborze solidnego telefonu
robiącego dobre zdjęcia w cenie z Allegro do około 1500 zł . Fajnie
jakby miał opcje trybu profesjonalnego i długiego czasu naświetlenia
(dobre zdjęcia nocne) i czy lepiej brać coś z obecnych średniaków czy
starszych topowców ?

BojaR Wrzesień 10, 2018 at 9:40 pm

Udało się coś wybrać?

Miranda Wrzesień 17, 2017 at 12:05 pm

Zastanawiam się nad zakupem nowego telefonu. Biorę pod uwagę Xiaomi Redmi Note 4(MediaTek) , Hiaomi Redmi 4(Prime) oraz Huawei P9 Lite. Napisał pan że poleca do robienia zdjęć z niższej półki Huawei P9…. czy Huawei P9 Lite będzie równie dobry? Czy może poleciłby Pan jeszcze jakiż telefon do zdjęć w kwocie do 1200 złoty? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

BojaR Wrzesień 10, 2018 at 9:40 pm

Trochę czasu minęło od Twojego komentarza i być może jest już za późno, ale z swojego doświadczenia postawiłbym na któregoś Honora. Np z Honora 8 korzystałem i byłem bardzo zadowolony z aparatu. Xiaomi bym sobie odpuścił ;)

Ewa Grzybowska Styczeń 8, 2018 at 10:29 pm

Ja właśnie szperam w necie. Szukam smartphona z dobrym aparatem fotograficznym. Znalazłam fajne zestawienie smartphonów z dobrymi aparatami fotograficznymi [link został usunięty przez Administratora] może się przyda

BojaR Wrzesień 10, 2018 at 9:40 pm

Udało się znaleźć ostatecznie? :)

Andrzej Sawicki Wrzesień 10, 2018 at 9:40 pm

Witam, nie wiem czy tu jeszcze ktoś zagląda… Kilka razy było napisane że czasem nie sprzęt a oprogramowanie zawodzi, w zw z tym nie da się tego oprogramowania wymienić/podmienić?

Michał Brożyński Wrzesień 10, 2018 at 9:40 pm

Kłaniam się – ja zaglądam ;) Niestety nie da się, bo jest to oprogramowanie układowe, instalowane przez producenta i optymalizowane pod dedykowaną aplikację fotograficzną. Z innych apek do zdjęć można oczywiście korzystać, ale to już operacja na tym, co matryca wyciągnie i ewentualnej interpretacji przez inny fotograficzny soft.

Aleksandra589 Wrzesień 10, 2018 at 9:43 pm

Nie sadzilam, ze lg moze tak dobrze wypadac, zawsze uwazalam te marke za slaba a tu prosze jakie ladne zdjecia! Troche zapozno na zakup bo dopiero co zamowilam samsunga a5 z [link został usunięty], ale moze kiedys.. :D

Komentowanie zamknięte