Image default
Uncategorized

Nokia kupiła Siemens Networks za 1,7 mld EUR

Zdecydowanie news dnia. Nokia przejęła wszystkie udziały w Nokia Siemens Networks, które do tej pory współdzieliła z Siemensem (50/50) i stała się jego pełnoprawnym właścicielem. Nokia Siemens Networks to spółka join venture (tworzą ją co najmniej dwie niezależne firmy), która powstała 1 kwietnia 2007 roku i dostarcza infrastrukturę telekomunikacyjną oraz buduje sieci stacjonarne i mobilne w 150 krajach świata.

W ostatnim czasie spółce nie wiodło się najlepiej, lecz przeprowadzone cięcia przyniosły efekty. W sumie zredukowano 17 tys. miejsc pracy, i wprowadzono wiele inicjatyw oszczędnościowych, które pozwoliły wyjść jej w tym roku na prostą. Zysk Nokia Siemens Networks w 1Q13 wyniósł 899 mln EUR i był o 117 proc. wyższy niż w roku ubiegłym.

CEO Nokii Stephen Elop nie krył satysfakcji, doceniając skuteczność silnego zespołu w przeprowadzanych cięciach, finansowemu umacnianiu i kreśląc przyszłość Nokia Siemens Networks jako lidera w zakresie technologii LTE.

Nokia zapłaci 1,7 mld EUR za udziały Siemensa, w tym 1,2 mld EUR wypłaci w gotówce. Transakcja ma zostać sfinalizowana w 3Q13. Warto odnotować, że 1Q13 Nokia zakończyła z 10,4 mld EUR brutto w gotówce, co dało jej netto 4,5 mld EUR. Finowie szacują, że po 2Q13 w gotówce będą mieli ok 9,2-9,7 mld EUR brutto, co w kocie netto powinno przełożyć się na 3,7-4,2 mld EUR.

Co ciekawe – Nokia chce, żeby Nokia Siemens Networks zachowała jak największą autonomię, zatem nie ma w planach zmiany kadry zarządzającej. Jej CEO pozostanie Rajeev Suri, a Jesper Ovesen nadal będzie pracował na stanowisku Dyrektora Wykonawczego z ramienia Zarządu Nokia Siemens Networks. Rebranding marki ma się odbyć po sfinalizowaniu transakcji.

Źródło: nokia, tnw

Foto: nokiagadgets