Image default
News

Oculus 6 stycznia rusza z preorderami swojego headsetu!

[showads ad=rek3]

Czekałeś? Czekałaś? No to się doczekaliście! Ja po trochu – chociaż fanem zagorzałym VR nie jestem – też zastanawiałem się, kiedy w końcu ten dzień nadejdzie? No i zostały właściwie godziny – jutro, czyli 6 stycznia, o godzinie 8 rano czasu pacyficznego, Oculus Rift na swojej stronie Oculus.com, rozpocznie przedsprzedaż headsetu wirtualnej rzeczywistości, a ten ma być dostępny niemal dla każdego, bez względu na kraj pochodzenia (na razie certyfikowanych jest 20 państw, kolejne wkrótce)!

Interesuje Cię wirtualna rzeczywistość (VR)? Koniecznie przeczytaj nasze recenzje!
Samsung Gear VR – edycja pierwsza

Oczywiście hełm będzie dostępny z dwiema grami na pokładzie (Lucky’s Tale oraz strzelanką kosmiczną CCP’s EVE: Valkyrie), zatem tuż po wyjęciu z pudełka nie będziesz się nudzić. Ale zapewne dostęp do innych aplikacji i gier będzie z dedykowanego sklepu. Póki co jest za wcześnie na rozpakowywanie, bo nie wiadomo jeszcze, kiedy zacznie się wysyłka headsetu – ale jestem pewien, że jutro będzie już wszystko jasne. Intryguje mnie też, na jakim poziomie ustawiono cenę?

Interesuje Cię wirtualna rzeczywistość (VR)? Koniecznie przeczytaj nasze recenzje!
Samsung Gear VR – edycja druga

Oculus Rift to na dobrą sprawę pierwszy znany projekt, który powstał w całości z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Jego headsety w różnych developerskich wariantach były i są nadal dostępne dla developerów – sam miałem okazję spędzić z nim chwilę na nosie – ale póki co projekt był cały czas w powijakach. Wiele znaków zapytania pojawiło się też, kiedy Google wypuścił swojego Cardboarda (czyli kartonowe gogle VR dla smartfona), a także kiedy zaczęły pojawiać się głosy o staraniach konkurencji, by na rynku wirtualnej rzeczywistości zaistnieć (gł. mam na myśli Sony Morpheusa).

Oculus Rift - fot. Oculus
Oculus Rift – fot. Oculus

Interesuje Cię wirtualna rzeczywistość (VR)? Koniecznie przeczytaj nasze recenzje!
LG VR

Poza tym szybko wyrosły takie rozwiązania, jak Samsung Gear VR, który notabene współpracuje z… Oculusem, a także sprawę w swoje ręce wziął HTC z Valve, wymyślając (również obecnie w fazie developerskiej) obłędny headset. Ostatnim mocnym akcentem okazał się ruch Microsoftu, który poszedł w nieco innym kierunku, inwestując w rzeczywistość poszerzoną, opartą o hologramy. Jestem więc pewien, że Holo Lens wstrząsną branżą, kiedy wreszcie MS zdecyduje się je udostępnić masowemu odbiorcy – co jak wiemy, nie nastąpi najszybciej.

Interesuje Cię wirtualna rzeczywistość (VR)? Koniecznie przeczytaj nasze recenzje!
Google Cardboard

Oculus Rift jest o tyle interesujący, że to projekt, który jest formalnie zamknięty. Chodzi o to, że nie potrzebuje do działania smartfona, jak w przypadku Cardboarda od Google i LG, czy Geara VR, w przypadku Samsunga. Ma więc inną budowę i dostarczy też innych wrażeń. Druga sprawa to również kwestia jego właściciela, którym jest Facebook, a jak wiadomo ten planuje wprowadzić swojego społecznościowego giganta do wirtualnej rzeczywistości, co całkowicie ma szansę zmienić interakcje międzyludzkie w sieci.

Interesuje Cię wirtualna rzeczywistość (VR)? Koniecznie przeczytaj nasze recenzje!
HTC Vive

Jako, że start preorderów Oculusa to wielkie wydarzenie w świecie VR, toteż założyciel Oculusa Palmer Luckey będzie gościł na Redditcie, gdzie również jutro, tyle że o godzinie 18:00., odpowie na wszelkie pytania w ramach AMA, czyli Ask Me Anything (zapytaj mnie o cokolwiek). Coś czuję, że będzie to gorący dzień dla serwerów Reddita ;).

[showads ad=rek3]

Źródło: vrfocus, oculus