Image default
Internet

Przeglądanie Internetu w 3D? Mozilla ruszyła z nową inicjatywą!

Premiery pierwszych sensownych headsetów VR coraz bliżej, choć zostało jeszcze sporo pracy i niedoróbek do poprawienia. W tym celu powstała właśnie przeglądarka Moz VR, oczywiście od znanego liska z płonącym ogonem, która posiada wsparcie Oculus Rifta. Już od czerwca wyciekały pierwsze pogłoski, natomiast teraz już oficjalnie, jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami DK 2, możecie sprawdzić jak będzie wyglądać przestrzenne przeglądanie stron.

Moz VR - fot. Mozilla
Moz VR – fot. Mozilla

Na razie zawartość jest mocno ograniczona do dem technologicznych takich jak np. przelot nad Kolumbią Brytyjską czy prezentację o historii powstawania Oculusa i rozmaitych przeskokach technologicznych, jakie temu towarzyszyły. Zapewne minie jeszcze sporo czasu, zanim pełnoprawne przeglądanie Internetu z headsetem stanie się naturalne i w ogóle możliwe, ale nie ma się co martwić – obecnie i tak się nie w nich wytrzymać kilku godzin, więc kwestią kluczową powinno być właśnie zminimalizowanie ryzyka zawrotów głowy, nudności itp.

Odszedłem nieco w stronę technologii, a trzeba wrócić do oprogramowania, jakim właśnie jest Moz VR. Przede wszystkim, ma być to świetne narzędzie dla developerów, swoista piaskownica, w której można przeprowadzać rozmaite eksperymenty. Tym bardziej, że Mozilla udostępniła kod źródłowy, zachęcając tym samym do realizowania własnych pomysłów.

Moz VR - fot. Mozilla
Moz VR – fot. Mozilla

 Być może niektórzy z Was wiedzą, że działka VR bardzo mnie jara i każda tego typu wiadomość sprawia, że cieszę się jeszcze bardziej, bowiem kolejne narzędzia umożliwią dopracowanie tego sprzętu. Tym bardziej, że jak napisałem jakiś czas temu – jeśli nie teraz, to kiedy? Ja po prostu nie wierzę w to, że praca tylu ludzi, ciągłe udoskanalanie produktu i dbanie o jakość, pójdzie na marne i o headsetach usłyszymy ponownie za dekadę. I właśnie dlatego dobrze, że dziedziny w jakich możmy je zastosować, są stopniowo poszerzane. Niedawno pisałem o wirtualnej rzeczywistości audio prosto od Microsoftu, dziś otrzymujemy przeglądarkę. A jutro? Możliwości są ograniczone jedynie przez wyobraźnię, a wierzę, że jest jej jeszcze sporo i czekam na więcej!

Źródło, foto: tnw