Image default
Uncategorized

Przekroczyłeś limit transferu danych? Sieć komórkowa musi Cię powiadomić!

Dzięki smartfonom i tabletom mamy stały, mobilny dostęp do Internetu, a co za tym idzie do niezliczonych funkcji, dzięki którym bez włączania komputera możemy z poziomu kilkucalowego urządzenia przelać pieniądze, odebrać i nadać e-mail, przeczytać najświeższe wydanie newsy, czy sprawdzić pogodę. Co jednak, kiedy transfer danych się skończył, a przed Nami widmo dużego rachunku?

Od jutra (22 czerwca) nie będzie takich sytuacji. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC), jeśli przeholujecie z internetem mobilnym, operator będzie miał obowiązek poinformowania Was o tym fakcie:

Ten przepis wprowadziło znowelizowane w zeszłym roku Prawo Telekomunikacyjne po to, byśmy nie byli zaskakiwani ogromnymi rachunkami za telefon, czy inne urządzenie mobilne, którym łączyliśmy się z internetem.

Oczywiście taką informację Wasz operator musi przekazać Wam natychmiast po przekroczeniu limitu transferu danych oraz zrobić to zupełnie za darmo.

Jeśli nie zdarzyło się Wam, że wykorzystaliście cały pakiet, i potem musieliście zapłacić duży rachunek, nie znaczy to wcale, że problemu nie ma. Swego czasu, na licznych forach, operatorów odsądzano od czci i wiary za niejasne informowanie, jakie konsekwencje niesie ze sobą posiadanie np. smartfona ze stałym dostępem do Internetu.

Ale dzisiaj większość z nas poradzić sobie może bez niczyjego wsparcia… Wystarczy włączyć odpowiednie limity w ustawieniach systemowych smartfona lub tabletu. Na najpopularniejszym w naszym kraju systemie mobilnym – Androidzie – w wersji od 4.0 w górę wygląda to tak:

Blokada danych mobilnych
Blokada danych mobilnych w Androidzie 4.2.2

Jak widać na zdjęciu: możemy ustawić daty początkowe i końcowe cyklu rozliczeniowego, w jakim funkcjonujemy w ramach umowy abonenckiej, dopuszczalny poziom wykorzystania danych kiedy mamy otrzymać ostrzeżenie, a także limit, po przekroczeniu którego łączenie z siecią nie będzie możliwe.

Ale wielu użytkowników posiada telefony z dużo starszymi wersjami systemu Android lub innych producentów, więc nie wszyscy mogą liczyć na te udogodnienia. Jest to zatem ważny i potrzebny przepis.

Źródło: MAC

Foto: MAC