Image default
HTC

Podłączyłem HTC U Ultra do Samsung DeX. Oto, co się wydarzyło!

Bawię się ze stacją dokującą Samsung DeX – zmieniającą smartfona w komputer – przednio! Każdy dzień upływa mi pod coraz większym zachwytem nad tym, jak banalne i proste potrafią być niektóre rozwiązania mobilne, a przy okazji wpływają w tak znaczący sposób na codzienne zadania, że ma się przy tym wrażenie, jakby skoczyło od razu o jakąś dekadę w przyszłość. DeX to jeden z takich produktów, który dokonuje przetasowania absolutnego, chociaż wcale do odkrywczych nie należy. Trochę z nim tak, jak z funkcjami ściskania obudowy w HTC U11. Wszyscy się głowią i troją nad nowymi gestami, machaniem, potrząsaniem telefonami etc., a tu się okazuje, że prosty uścisk – jak uścisk dłoni – potrafi zmienić praktykę korzystania ze smartfonu.

W tym kluczu Samsung DeX, to niesamowicie rozwojowa platforma. Ot, taki Google staje na uszach przy pracach nad dodaniem dla Chromebooków aplikacji z androidowego Sklepu Play, a Koreańczycy po prostu dostarczają Ci smartfona, który potrafi takie rzeczy od ręki. Jeden z Czytelników – Marx – pod TYM wpisem, dodał w komentarzu wideo, które pokazuje, jak kilka lat temu, korzystając z banalnych przejściówek, jeden z użytkowników Samsunga Galaxy Note 2, podłączył go pod monitor i uzyskał efekt niemal taki sam, jaki otrzymuje się teraz z DeX-em. Zainspirowany tym materiałem, zadałem sobie pytanie – A co się stanie, jeśli podłączę inny smartfon z Androidem do stacji Samsung DeX? No i podłączyłem :D.

Samsung DeX z zadokowanym HTC U Ultra – 90sekund.pl

Okazało się, że nie tylko natychmiast został przerzucony obraz z telefonu na monitor, ale też HTC U Ultra, którego mam aktualnie w redakcji, zaczął się również ładować. Zwracam na to uwagę, bo jednego dnia podłączyłem do DeX inną ładowarkę z USB typu C, aniżeli oryginalna, i DeX nie chciał zacząć działać. Nawet Galaxy S8 się nie ładował. Zero aktywności. Przeszło mi przez głowę, czy oby nie jest coś uszkodzone? Oczywiście użycie dedykowanej ładowarki Samsunga radośnie przywróciło stacji całą sprawność. W każdy razie HTC U Ultra po prostu bez problemów zaczął pracować z DeX-em tak, jakby został dla niego stworzony! ;)

Samsung DeX z zadokowanym HTC U Ultra – 90sekund.pl

Bez problemu uruchamiałem wszystkie aplikacje. Oczywiście nie przywitało mnie tak ładne i przygotowane pod stację środowisko, jak ma to miejsce w SGS8, zatem sprzęt przeniósł pionowy tryb ekranu z telefonu na monitor. Po obróceniu U Ultra do pozycji poziomej (razem z DeX-em) okazało się, że obraz idealnie skaluje się na całym ekranie. Rozdzielczość jest też niższa niż ma to miejsce w SGS8, ale właściwie w niczym do nie przeszkadza.

Samsung DeX z zadokowanym HTC U Ultra – 90sekund.pl

Jako, że posiadam wiekową (bodajże 13-letnią) klawiaturę, a ta ma nad szeregiem klawiszy dedykowane przyciski do poruszania się po przeglądarce internetowej, to okazało się, że świetnie one nadają się do nawigowania po HTC U Ultra, który siedzi w docku Samsunga! To dość ważne, bo nie ma przecież jak np. zamknąć otwartego aktualnie okienka aplikacji. W DeX-ie dla SGS8 i Note8 o tym pomyślano, ale tutaj – na partyzanta – trzeba radzić sobie inaczej. Wciśnięcie więc przycisku domowego na klawiaturze – przenosiło mnie na pulpit główny w smartfonie i zarazem na monitorze, a np. strzałki w lewo – pozwalało na wycofanie się z danej apki za każdym razem o jeden poziom.

Samsung DeX z zadokowanym HTC U Ultra – 90sekund.pl

Sprawdziłem przy okazji, jak wypada obróbka zdjęć. Cóż – rewelacja! Myszka jest precyzyjniejsza od palca, więc można naprawdę nieźle się zrealizować przy takiej zabawie! Nie byłbym sobą, gdybym nie przetestował, jak się pisze dłuższe formy np. w Dropbox Paper, ale… niestety spotkało mnie rozczarowanie… Nie jest wspierany polski układ klawiatury, więc połączenie ALT-u z innymi literami nie dawało ich polskich odpowiedników, jak ł, ó, ź, ć etc.

Samsung DeX z zadokowanym HTC U Ultra – 90sekund.pl

Natomiast czytanie ebooków, oglądanie YouTube, czy surfowanie po Sieci, to już prawdziwa frajda. Oczywiście, jeśli ktoś lubi czytać na tak dużym ekranie, bo u mnie monitor ma przekątną aż 32 cali ;). Z ciekawostek mogę dodać, że dłuższe przytrzymanie klawisza ze znaczkiem Windows na klawiaturze, powodowało uruchomienie… Google Now ;).

Samsung DeX z zadokowanym HTC U Ultra – 90sekund.pl

Jakie wnioski? Chyba jeden kluczowy – ogólny zachwyt nad Androidem. Nad tym, jak można go jeszcze używać, nawet, jeśli nie przygotowano pod niego dedykowanych rozwiązań środowiskowych. Na HTC U Ultra mogłem zrobić dosłownie wszystko, a przecież nic nie wskazywało na to, że będzie to od ręki możliwe. A jednak! Poza tym Samsung mógł też jakoś zblokować DeX, aby ten z niekompatybilnym sprzętem nie chciał tak samo współpracować, jak jest przy okazji ładowarki. A tu proszę, jaka niespodzianka!

21 komentarzy

Peter Zetski Wrzesień 23, 2017 at 2:17 pm

“Poza tym Samsung mógł też jakoś zblokować DeX, aby ten z niekompatybilnym sprzętem nie chciał tak samo współpracować, jak jest przy okazji ładowarki. A tu proszę, jaka niespodzianka!”
hehe, może poczekaj aż w samsungu przeczytają ten wpis i wydadzą aktualizację :D

Michał Brożyński Wrzesień 23, 2017 at 2:26 pm

Hehe, to by było coś! ;)

Plucio Wrzesień 23, 2017 at 3:02 pm

Jak myślisz czy Dex będzie współpracował z Samsungiem S7 ?

Michał Brożyński Wrzesień 23, 2017 at 5:48 pm

Sądzę, że bez problemu, tyle że efekt będzie taki, jak z HTC U Ultra. EDIT: Ale strzeliłem! Przepraszam! Przecież nie uda się podłączyć, bo SGS7 ma zwykłe USB, a tutaj jest potrzebne USB typu C. No chyba, że jest jakaś przejściówka, ale za takie coś głowy nie daję.

Optymista1 Wrzesień 23, 2017 at 4:50 pm

A jakby do tego podłączyć Lumię 950….

Michał Brożyński Wrzesień 23, 2017 at 5:47 pm

Hahaha, wtedy pewnie wystartowałaby na Księżyc :D

Optymista1 Wrzesień 24, 2017 at 10:20 am

http://antyweb.pl/samsung-dex-lumia/ Jak pisałem ten komentarz zapomniałem, że już o tym czytałem, działa XD

Michał Brożyński Wrzesień 24, 2017 at 11:57 am

Czyli koniec domysłów! Hehehe, dobre, dobre :)

Łukasz Białachowski Styczeń 30, 2018 at 8:32 pm

czy HD-500 też zadziała w ten sposób z androidowym smartfonem z USB typu C???

Optymista1 Styczeń 30, 2018 at 11:01 pm

Nie wiem, spróbuj

JestemAbdul Wrzesień 23, 2017 at 11:58 pm

Już od dawna Android obsługuje klawiaturę w taki sposób. Skróty jak Alt+Tab itp. działające na Windowsie w taki sam sposób działają na Androidzie… OTG i tyle…

Michał Brożyński Wrzesień 24, 2017 at 1:47 am

Dzięki za wyjaśnienie. Nie miałem świadomości, że tak to funkcjonuje. Wcześniej po prostu nie było okazji tego w ten sposób sprawdzić.

MarqoBiker za-miedza Wrzesień 24, 2017 at 8:18 pm

Prośbę mam . O ile jeszcze nie oddaliście testowanej przez Was Moto Z2 Play , to sprawdźcie czy i z tą Motka będzie współpracował ten sprzęt .

Michał Brożyński Wrzesień 24, 2017 at 8:46 pm

Niestety – od tygodnia Moto Z2 Play już u Lenovo… Ale sądzę, że tak. Właściwie wszystko z USB typu C działa, tylko nie tak dobrze, jak dedykowane telefony Samsunga – Galaxy S8/S8+ i Note8.

Dave Wrzesień 25, 2017 at 8:38 am
Dave Wrzesień 25, 2017 at 8:53 am
Michał Brożyński Wrzesień 25, 2017 at 1:05 pm

Dokładnie tak, jak napisałeś. Właśnie sprawdziłem i dwa razy w tekście napisałem, że poziomo, a miało być w pierwszym przypadku, że pionowo. Już poprawiam! Dodatkowo w DeX-ie jest dedykowane środowisko, z paskiem dla aplikacji wzdłuż dolnej krawędzi, dostępne proste menu kontekstowe pod prawym klawiszem myszy etc. W innych smartfonach przerzucany jest po prostu obraz z telefonu w takiej postaci, w jakiej został on zadokowany. I kiedy obróci się stację DeX do pozycji poziomej, wówczas obraca się cały obraz też na monitorze i zarazem zostaje prawidłowo przeskalowany do warunków monitora.

Jeśli natomiast podłączysz SGS8 lub Note8, to nie musisz oczywiście obracać stacji, aby mieć obraz rozciągnięty na cały ekran na monitorze.

Dave Wrzesień 25, 2017 at 1:22 pm

A to jest fajne, że obraz z Samsunga stojącego pionowo wyświetla na monitorze poziomo.

Michał Brożyński Wrzesień 25, 2017 at 2:05 pm

Dokładnie, poza tym jest dedykowane środowisko. Niebawem będzie recenzja, więc tam opiszę wszystko szerzej :).

Daniel Kreczmer Wrzesień 10, 2018 at 9:38 pm

oglądając zdjęcia dex działa jak zwyczajnie podłączony smartfon kablem do monitora , wystarczy przejściówka za kilka zł (tak można podłączyć każdy smartfon). Jak podłączycie s8 lub note 8 to zupełnie inaczej to działa.

Michał Brożyński Wrzesień 10, 2018 at 10:20 pm

Różnica polega jednak na tym, że DeX to również odpowiednio zaprojektowane środowisko pracy, więc każdy smartfon może i da się tak podłączyć, ale prawdziwy potencjał uwalnia się, kiedy startuje dedykowane przez Samsunga środowisko.

Komentowanie zamknięte