Image default
Technologia Ubieralna

To oficjalne – Huawei tworzy pierwszy na świecie smartwatch dla dzieci ze Snapdragon Wear 2500

Qualcomm ogłosił właśnie, że wypuszcza na rynek swój najnowszy układ – Snapdragona Wear 2500, który będzie dedykowany technologiom ubieralnym adresowanym do dzieci. Ale szczerze pisząc – nie odstaje za wiele od tego, na czym oko mogliby zawiesić dorośli…

W sumie Snapdragon Wear 2500, to jest to doskonały przykład tego, jak można wytworzyć potrzebę wokół usługi lub produktu, którego nikt, ale to absolutnie nikt nie potrzebuje. No, bo co stoi na przeszkodzie, aby inne procesory, nie-dedykowane rozwiązaniom technologicznym dla dzieci – mogły być podstawą dedykowanych naszym milusińskim sprzętów? Ale, jak widać – rynek nie znosi próżni, więc oto jej wypełnienie – Snapdragon Wear 2500.

Pomijając moje uszczypliwości – układ ma być o 14 proc. efektywniejszy pod kątem poboru energii (biednie, ale zawsze coś) w stosunku do swoich poprzedników. Qualcomm nie wyjaśnia, których ma na myśli, ale jak na moje oko – pewnie chodzi o Snapdragona 400 i Snapdragona Wear 2100. Natomiast dodaje, że dłużej na baterii zegarki pociągną w stanie spoczynku oraz o 20 proc. mniej energii zużyją przy szczytowym wykorzystaniu układu.

Qualcomm Snapdragon Wear 2500
Qualcomm Snapdragon Wear 2500

Snapdragon Wear 2500 bazuje na czterech rdzeniach Core A7, będzie obsługiwał LTE piątej generacji, wyposażony jest w GPS oraz lepsze standardy zarządzania lokalizacją, tak aby rodzice mogli śledzić położenie swoich dzieci. Przy okazji Qualcomm zdradza, że smartwatche dla dzieci będą bazować na “dziecięcej” wersji Androida Oreo, zoptymalizowanej pod 512MB pamięci operacyjnej i mniejszego poboru energii, z wyłączonymi funkcjami, które nie są potrzebne. Nie kryję zadziwienia… – po co w takim razie w ogóle Wear OS…? W każdym razie Snap 2500 będzie też obsługiwał aparaty z rozdzielczością do 5Mpx, spodziewać się możemy więc smartwatchy z wbudowanymi kamerkami. Nie zabrakło też wsparcia dla technologii Qualcomm Voice Activation dla obsługi głosowej z użyciem popularnych asystentów głosowych.

Qualcomm w Snapdragonie Wear 2500 pomyślał nawet o nowym standardzie NFC – NXP, które ma pozwalać na kontrolowane i bezpieczne zakupy, np. drugiego śniadania do szkoły. Na jego pokładzie są też wszystkie najważniejsze czujniki pozwalające śledzić aktywność ruchową najmłodszych oraz standardy gestów potrzebnych do obsługi aplikacji i gier.

Co najbardziej znaczące w tej informacji? Że Huawei, jako pierwszy wprowadzi na rynek inteligentny zegarek, który będzie napędzany Snapdragonem Wear 2500 i oczywiście będzie dedykowany dzieciom. Brzmi intrygująco, bo widać, że Chińczycy podchodzą do sprawy bardzo poważnie! Ciekaw jestem, jak w takim razie będzie się prezentował produkt końcowy? Domyślam się, że watch będzie oferował spore możliwości kontrolne po stronie rodziców lub opiekunów, ale też – interesujące, jak Huawei przygotuje oprogramowanie (Android Oreo zamiast Wear OS?), aby było one intuicyjne i przyjazne dla dziecięcego oka. No i pytanie – o dzieciach w jakim wieku producent będzie tutaj myślał?

Źródło: qualcomm

6 komentarzy

GLOCK Wrzesień 10, 2018 at 9:39 pm

Michal skoro o wearbles mowa a Ty ostatnio otwierasz sie na xiaomi pytanie:planujesz moze test Mi band 3?wiesz ze cenie twoje zdanie a twoje testy sa mega doglebnie robione a dodatkowo jestes chyba jednym z ostatnich ktorzy jeszcze o wearables pisza:) pytam bo mysle o zakupie a zastanawiam sie czy warto brac 3 czy moze 2 ktory jest niemal polowe tanszy.fajnie jak bys zrobil konfrontacje mi band2 vs. Mi band 3.

Michał Brożyński Wrzesień 10, 2018 at 9:39 pm

Witaj – dawno nie widziany na tym blogu! :) Cieszę się, że jeszcze do mnie zaglądasz! Tak, w tej chwili w testach u mnie nie Mi Mix2s, ale… Redmi Note 5 ;). Co do tych dwóch opasek – jeśli producent mi je udostępni, to bardzo chętnie przetestuję obydwie i obydwie ze sobą skonfrontuję. Od PN poczynię stosowne starania. Dziękuję za zaufanie, którym obdarzasz mnie i formułowane na tym blogu przeze mnie opinie. Pełen ukłon!

GLOCK Wrzesień 10, 2018 at 9:39 pm

Zaglądam regularnie tylko się nie wymadrzam:)
W takim układzie czekam i mam nadzieję że uda Ci się to ogarnąć.

Michał Brożyński Wrzesień 10, 2018 at 10:21 pm

OK, niestety – agencja obsługująca Xiaomi niestety nie ma tych opasek do testów. Jeśli coś się zmieni – dadzą mi znać.

GLOCK Wrzesień 10, 2018 at 10:21 pm

Szkoda.

Michał Brożyński Wrzesień 10, 2018 at 10:21 pm

Jasna sprawa – cieszę się więc, że bywasz. :) Co do opasek – jeśli dystrybutor je posiada, to nie ma problemu – powinienem mieć dość szybko. Ale nie zawsze tak jest, więc niektórzy blogerzy kombinują ze sklepami. Ale sklepy nie mają znowuż za dużo sampli (często z dwie sztuki) do udostępniania, a kolejka jest długa, więc czekanie mija się z celem. Ale, jeśli ma dystrybutor, to na pewno ogarnę. Słowo!

I rzecz jeszcze jedna. Ja też zawsze ceniłem Twoje zdanie. Jak widzisz, sporo robię ostatnio na YouTube. Jeśli znajdziesz chwilę, by wypisać, co Ci się podoba, a co nie – będę wdzięczny. Może to być normalnie w komentarzu, nie boję się krytyki ;). Poza tym najgorszy czas już mam chyba za sobą ;)

Komentowanie zamknięte