Image default
Android

Sony otwiera się na zaawansowanych użytkowników i pokazuje jak odblokować bootloadera na urządzeniach Xperia

Odblokowanie bootloadera to często furtka do nowego świata, umożliwiająca wgranie własnego, nieautoryzowanego przez producenta, software’u. Oczywiście, robi to zdecydowana mniejszość, gdyż po pierwsze, jest to dość skomplikowana operacja, po drugie, utracimy gwarancję operatora i możemy narazić sprzęt na uszkodzenie. Nie wspominając już o tym, że mimo wielu nowych funkcji, nie gwarantuje to stabilności.

Jeśli już ktoś jednak zdecyduje się na ten krok i wszystko przebiegnie w porządku, system i korzystanie z niego, zmienią się nie do poznania. Ja choć sam nie kombinowałem przy swoim smartfonie (choć zaczynam się nad tym poważnie zastanawiać, bo po oficjalnej aktualizacji muli straszliwie), zjawisko modyfikacji znam chociażby z gier i wiele z nich dostawało drugie życie, dzięki wysiłkom fanów.

Sony wychodzi teraz naprzeciw wszystkim miłośnikom ingerencji w niemal każdy możliwy aspekt Androida, a mianowicie opublikował tutorial, który pomoże w odblokowaniu bootloadera na urządzeniach z rodziny Xperia. Samo wideo jest też świetne zrealizowane i w bardzo przystępny sposób, krok po kroku, pokazuje jak tego dokonać. Co ważne, pojawia się w nim również wiele informacji z jakim ryzykiem trzeba się liczyć, gdzie znaleźć dodatkową pomoc itp.

Moim zdaniem – świetny pomysł. Otwarcie się na użytkowników, którzy tego potrzebują to zdecydowanie dobra droga, a prawda jest taka, że aż tak wielu w stosunku do całości, ich nie będzie, w związku z czym większość będzie mogła korzystać ze swoich urządzeń w taki sposób, w jaki robili to do tej pory, a Ci bardziej zaawansowani zyskają ułatwiony dostęp do narzędzi rozszerzających możliwości i wyciskających ostatnie soki z urządzeń Xperia. Następuje tu przy okazji swego rodzaju selekcja naturalna i dzięki tej wieloetapowej instrukcji, Sony może mieć pewność, że w tą podróż wyruszą jedynie osoby znające się w temacie.

Końcowy etap odblokowania bootloadera - fot. 90sekund.pl
Końcowy etap odblokowania bootloadera

Ucieszyć się powinni nie tylko sami użytkownicy, ale również developerzy, którzy opracowują swoje oprogramowanie i udostępniają je innym. Ja jestem zdecydowanie na tak. Przypadły mi do gustu nakładki Sony i oficjalne oprogramowanie wystarcza do moich potrzeb. Tym niemniej, bardzo fajnie, że nastąpiło otwarcie na tych, którym mało. Im życzę owocnego odblokowania swojego urządzenia, a przy okazji ciekawi mnie, ilu czytelników 90sekund.pl korzysta z nieoficjalnych systemów operacyjnych? Podzielcie się tym w komentarzach!

Źródło: androidcommunity