Styl skandynawski czy może klasyczny? Jaki jest Twój?

7

Jaki jest Twój wymarzony samochód? Na to pytanie odpowiedź zna każdy. Niezależnie od płci, czy wieku – każdy (każda) praktycznie bez wahania jest w stanie odpowiedzieć, jakim autem chce na co dzień jeździć. A co się stanie, gdy doprecyzujemy trochę pytanie, kierując je na nieco inny tor i zadamy je w ten sposób: Jak miałoby wyglądać wnętrze takiego auta? Odpowiedź na nie postanowiła znaleźć firma Renault Polska z pomocą ośrodka badawczego Kantar TNS.

Szczerze pisząc, rzeczywiście sam nigdy dłużej nie zastanawiałem się, jakby miało wyglądać wnętrze mojego wymarzonego samochodu(?), ale gdybym z miejsca miał odpowiedzieć, na pewno chciałbym, by było komfortowe i dawało poczucie bezpieczeństwa. Jak się okazuje podobnie myśli odpowiednio 61 i 56 procent ankietowanych. Większość z nich dodała, że preferuje ciemne wnętrze – 60 procent. Tutaj akurat osobiście byłbym w mniejszości, bo lubię również jasne akcenty. Tak samo, jak ankietowani dużą rolę odgrywa dla mnie również ergonomia.

Dobrze, mowa o typowo estetycznych aspektach, ale co z nowinami technicznymi? Jak się okazuje, co trzecia osoba zwraca uwagę na takie aspekty, ale są i tacy, którzy nie przywiązują do tego wagi. Ważne by było prosto, bez zbędnych bajerów. Ja jednak bym trochę poszalał i na pewno zwróciłbym uwagę na możliwość odtwarzania muzyki i to w możliwie najlepszej jakości. Niekoniecznie ogranicza się to do radia czy odtwarzacza CD/Mp3, ale także na przykład do integracji ze smartfonem. Zwykłego radia praktycznie w ogóle nie słucham. Moją muzyką jest Spotify, tak więc możliwość puszczania jej właśnie poprzez streaming w aucie to absolutna podstawa. Aż  50 procent ankietowanych ma podobne zdanie, a dodatkowo chciałaby korzystać także z poczty e-mail i komunikatorów za pomocą urządzeń zawartych w samochodzie.

Co do tych ostatnich, to mam mieszane uczucia, ale integracja z Google Now, czy Asystentem Google idealnie rozwiązałaby sprawę, nawet podczas jazdy. Wydawanie poleceń głosowych nie wymaga odrywania rąk od kierownicy, a koncentracja wciąż skierowana jest na drogę. Sam wiele razy korzystałem z takiego rozwiązania, na przykład do kogoś dzwoniąc ze smartwatcha i rozmawiałem podczas prowadzenia auta przy pomocy zegarka z rękoma na kierownicy. Do tego akurat nie potrzeba luksusowego samochodu, w mojej starej Skodzie również się sprawdza.

Wracając do ankietowanych, zwrócili oni również uwagę na odpowiednie oświetlenie, co przyznam – trochę mnie zaskoczyło, ale być może dlatego, że sam nie zwracam na to uwagi. Klimat jednak to jedno, ale zdecydowana większość stawia na wygodę użytkowania – aż 80 procent – i tutaj również podpisuję się pod tymi oczekiwaniami.
Jak się okazuje, zależność miedzy zamiłowaniem do wnętrza domu ma przełożenie na preferencje wnętrza auta, choć znów oprę się na sobie, bo o ile statystyczne zamiłowanie do stylu skandynawskiego łączy się z otwartością na jasną kolorystykę wnętrz aut, tak osobiście wolę w domu ciepłe barwy, choć rzeczywiście mimo wszystko jasne. Niemniej prawie połowa miłośników stylu skandynawskiego postawiłaby również na jasną tapicerkę itp., z kolei wielbiciele klasycznego wyposażenia domu, to już proporcje 60 do 40., gdzie Ci pierwsi stawiają na ciemne wnętrze auta – reszta jasne.
Jeśli właśnie rozmarzyłeś/-aś się nad swoim ulubionym samochodem i jego wnętrzem, a w dodatku masz smykałkę do projektowania, warto odwiedzić stronę – www.renaultpassion.pl, gdzie firma Renault organizuje konkurs, w którym należy zaprojektowąć wnętrze jednego z aut francuskiej firmy. Ja udziału nie wezmę, bo nie mam talentu do takich rzeczy, ale przez ten wpis będę na pewno zdecydowanie intensywniej myślał o samochodzie moich marzeń ;).
 Źródło, foto: informacja prasowa
Share.

About Author