Image default
Apple

Telewizja Internetu wg Apple – czy dasz się wciągnąć w magię ekranu?

O Apple TV i jego dużym ukierunkowaniu na gry plotkowało się już wcześniej. Podejrzewano, że również ten aspekt poznamy na najbliższej konferencji i tak też się stało. Jak stwierdził Tim Cook – “To złota era telewizji”. W sumie, na swój sposób zabawne, w jaką stronę potoczyła się pozycja telewizji na tej konferencji – jeszcze jakiś czas temu zastanawiano się, czy w dobie Internetu, TV odejdzie do lamusa, a szef Netflixa daje jej jeszcze 15 lat życia. Apple chce ją wyraźnie reanimować do nowego życia, ale na swój sposób…

[showads ad=rek2]

Apple TV - fot. Apple
Apple TV – fot. Apple

Odświeżone Apple TV to przede wszystkim mocniejsze podzespoły i współczesny system operacyjny. Interfejsem użytkownika będziesz mógł sterować odświeżonym pilotem, który ma wbudowany touchpad oraz Apple Pencil, czyli nowym, olbrzymim stylusem.

[showads ad=rek1]

Zatrzymam się na chwilę przy samym pilocie, który intryguje wykonaniem i funkcjami. Część dotykowa oraz przyciski pokryte są szkłem, a samo rozłożenie poszczególnych funkcji jest intuicyjne ponieważ… nie ma ich wiele. Znajdują się tu jedynie: Menu, Display, Siri, odtwarzanie/pauza oraz sterowanie głośnością. No i czego więcej trzeba do obejrzenia serialu? Mało tego, po obróceniu pilota bokiem, może służyć jako gamepad do gier! Proste i genialne rozwiązanie, choć o ergonomii pokroju pada z X360 pewnie będzie można pomarzyć.

Pilot do Apple TV - fot. Apple
Pilot do Apple TV – fot. Apple

A skoro już przy grach jesteśmy, Apple TV będzie obsługiwać również tytuły dostępne jedynie na konsolach, jak chociażby Guitar Hero. Czyżby szykowała się konkurencja dla Nvidia Shield TV? W tej kategorii, póki co – nie sądzę. Zieloni mają już zbudowaną konkretną infrastrukturę i wiele tytułów na start. No i zaczęli też wcześniej. Ale wraz z kolejnymi aktualizacjami dostępnych produkcji, kto wie, kto wie? :)

Firma Harmonix, czyli właśnie ta od Guitar Hero, zaprezentowała również swój tytuł dla całej rodziny, czyli Beat Sports. Tutaj sterujemy właśnie za pomocą pilota i wg Apple – pokochamy go. Tylko… zaraz, zaraz. Czy Nintendo nie zrobiło wiele lat temu WiiMote’a? Gdzie tu rewolucja?

Guitar Hero - fot. Apple
Guitar Hero – fot. Apple

Nowy interfejs zrywa też z koncepcją poszczególnych kanałów czy sieci. Liczy się tylko zawartość. W kwestii wizualnej jest też bardziej przejrzysty w porównaniu z poprzednikiem i posiada białe tło zamiast czarnego. Touchpad z pilota przyda się na wiele sposobów. Przykładowo, podczas oglądania, wystarczy przesunąć kciukiem po powierzchni, by przewinąć materiał wideo o pożądany fragment. Ale to nie jedyny sposób. Równie dobrze można użyć Siri i za pomocą frazy “What did she say?”, cofnąć film o 15 sekund. Ciekawe czy w przyszłości rozpozna polskie “Te, weź przewiń, bo nie słyszałem co powiedział/a”. Pomocna okaże się również wyszukiwarka, które obejmie kilka różnych aplikacji jak np. iTunes, Netflix, Hulu, HBO, Showtime, a następne będą dodawane wkrótce. Te które już są, zostały odświeżone.

[showads ad=rek3]

Muszę przyznać, że wyszukiwanie za pomocą Siri może być naprawdę pomocne. Ile razy chciałeś obejrzeć dany film, tylko dla konkretnego/ej aktora/ki? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wypowiedzieć odpowiednią frazę i wyszukać dostępne obrazy z nim. Lub z nią. Albo nie wiesz co z nowych produkcji nada się do obejrzenia w niedzielne popołudnie wraz z dzieckiem? Proszę bardzo, Siri przychodzi z pomocą!

Sklep Apple w Apple TV - fot. Apple
Sklep Apple w Apple TV – fot. Apple

A ile razy zdarzyło Ci się, że przy wspólnym oglądaniu, ktoś przełącza program, bo chce sprawdzić wyniki meczu lub pogodę? Już nie będziesz musiał tego robić – można po prostu o to zapytać, bez psucia krwi pozostałym domownikom. Co ciekawe w tym wszystkim, Apple TV działa na nowym systemie operacyjnym, nazwanym po prostu tvOS, który bazowany jest na iOS, ale zbudowany dla domowego salonu. Dodatkowo pojawią się tu również chociażby zakupy internetowe, bez ruszania się z kanapy.

Tak prezentuje się idea telewizji wg Apple. Przyznam, że zazwyczaj podchodzę zachowawczo do takich urządzeń, jednak tym razem – TV z logiem jabłka przypadło mi do gustu. Jest nowocześnie, wydaje się intuicyjnie i wygląda to na dobry kierunek. Jak będzie – przekonamy się późnym październikiem, bo wtedy właśnie będzie premiera rynkowa. Cenowo nawet też jest w miarę przystępnie – 149 dol. za wersję 32 GB oraz 199 dol. za 64 GB. To jak uważasz? Nowy wymiar telewizji, czy stary wymiar przechwałek?

[showads ad=rek3]

Foto: Apple