Image default
Fotografia

Test, recenzja, opinia – Obiektyw Hasselblad True Zoom – prawdziwej mobilnej rewolucji foto krok pierwszy!

SŁOWEM WSTĘPU

OK, doczekałem się! Wreszcie w moje dłonie wpadł jeden z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie modułów z serii Moto Mods. Wystarczy przyłożyć je do plecków smartfona z rodziny Moto Z, a ten zamienia telefon w boomboxa (z modułem JBL SoundBoost 2), kontroler do gier (moduł Gamepad), projektor do rzucania obrazu na dowolna powierzchnię (moduł Projector Insta-Share), powerbank (z baterią modułową TurboPower Pack), czy zaawansowany aparat cyfrowy, z potężnym optycznym zoomem, ksenonową lampą błyskową i zaawansowaną optyką firmy Hasselblad (obiektyw True Zoom).

I właśnie ten ostatni jest bohaterem tej recenzji. O innych Moto Mods oraz o tym, jak funkcjonują w praktyce, możesz przeczytać w moich wcześniejszych tekstach: TU, TU i TU. Natomiast w tym materiale, skupiam się wyłącznie na Hasselblad True Zoom. Nie doczekał się on jeszcze swojego następcy, ale już teraz wiem, że ten byłby pożądany. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli kupowałbym dzisiaj jedną z Moto Z, to bezwzględnie w krótkim czasie dokupiłbym do niej dwa moduły, a pierwszym z nich byłby na sto procent właśnie Hasselblad True Zoom (i to nawet po uwzględnieniu jego wad)!

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

WZORNICTWO I WYKONANIE OBIEKTYWU HASSELBLAD TRUE ZOOM

Polecam przyjrzeć się temu modułowi z bliska i do tego uważnie. Otóż do czynienia miałem z różnymi wariantami obiektywów, czy też rozwiązań, które były jednocześnie bardziej zaawansowanymi cyfrówkami. Były to Galaxy S4 zoom (recenzja), później Galaxy K zoom (recenzja), oprócz tego kieszonkowa optyka Sony DSC-QX10 (recenzja), czy totalny niewypał w postaci LG CAM Plus (recenzja), który był dedykowany modułowemu LG G5. Ale finalnie żadna z tych rzeczy – aczkolwiek mogliśmy o nich wypowiadać się na tym blogu bardzo ciepło – nie była tak rewolucyjna, jak właśnie Moto Mods Hasselblad True Zoom. Tak – REWOLUCYJNA.

Teraz, z perspektywy czasu, wyraźnie widzę, że mimo wielu licznych zalet Galaxy S4 zoom, był bardzo nieporęczny z uwagi na małe wymiary, sporą grubość, śliską powierzchnię plecków, i jednak posiadał nie tak jak trzeba dopasowany grip do chwytu. Super rozwiązano to w Galaxy K zoom, ale za to model ten był bardzo spuchnięty i swoje ważył. No i tak samo, jak jego poprzednik z rodziny Galaxy – moduł fotograficzny zintegrowany był z całym body. Było się więc skazanym na niedogodności gł. natury ergonomicznej.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Z Sony DSC-QX10 było zupełnie inaczej. To rozwiązanie było parowanym przez NFC dodatkiem do aparatu w dowolnym smartfonie. Ale raz, że było niewygodne w montażu, a dwa – jednak kłopotliwe w przenoszeniu – pomimo swoich mobilnych rozmiarów – gdyż miało się do czynienia z owalnym (bądź co bądź) obiektywem. Wydawało się, że na tym tle LG chwycił Pana Boga za nogi… Zaoferował moduł fotograficzny CAM Plus, który okazał się… marnym dodatkiem do wbudowanego w smartfon aparatu, z migawką wyciągniętą na grip i regulowaną z tej pozycji perspektywą zoomowania. Cóż… słabo, ale już bliżej tego, co pokazał Lenovo wraz z premierą pierwszej Moto Z w czerwcu roku ubiegłego, a z czym spotkałem się namacalnie kilka miesięcy później na IFA 2016 w Berlinie.

Już wówczas, odwiedzając stoisko tego producenta, byłem w totalnym szoku, jak rewelacyjnymi konceptami w postaci modułów Moto Mods, zaskoczony został rynek. Nadal jestem zdziwiony, że ludzie nie biegają po ulicach i nie wyrywają sobie tych produktów z rąk, bo są one autentycznie prawdziwą innowacją, która zmienia system pracy z typowym smartfonem. Więcej nawet – zmienia smartfona w całkowicie inne urządzenie!

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Dlaczego o tym wszystkim napisałem? Bo cała magia z Hasselblad True Zoom dzieje się właśnie od samych podstaw, czyli już od strony wzorniczej i wykonawczej. A to rozwiązanie jest naprawdę kapitalnie zaprojektowane! I zdecydowanie o kilka kroków dalej, aniżeli wszystko to, co do tej pory wymyślono w tym względzie. Tym samym jest to również solidny przeskok względem jakiejkolwiek konkurencji. Czuć, że są rozwiązania, które powinni tworzyć weterani rynku, a więc w tych okolicznościach tuzowie, którzy na aparatach zjedli zęby, jak Hasselblad. I właśnie dzięki temu, że firma technologiczna połączyła siły z legendą ze świata fotografii, udało się to tak rewelacyjnie wykonać!

Po pierwsze wymiary Haselblad True Zoom, wynoszące: 152,3 x 72,9 x 9,0-15,1 mm sprawiają, że nie mamy do czynienia z najmniejszym rozwiązaniem (w końcu ta optyka musi gdzieś się zmieścić), ale bardzo dobrze pociągniętym ergonomicznie. Postawiono nacisk na kilka kluczowych rozwiązań w tym punkcie. A zatem grip jest lekko perforowany, przez co nie ślizga się w dłoni. Co więcej – jest na nim tyle miejsca, że daje się trzymać jedną dłonią, chociaż tutaj akurat trzeba sobie wyrobić swój chwyt, tak aby wewnętrzną częścią dłoni, która nachodzi na front telefonu, nie wyłączać aplikacji aparatu.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Oczywiście mnie więcej na środku jest obiektyw, ale zadbano, aby przy opcji zamkniętej, nie wystawał zbytnio ponad sam grip, jest więc stosunkowo linearnie i równo. W lewym górnym narożniku jest ksenonowa lampa błyskowa, a po prawej stronie – w tej samej linii – wspomaganie autofocusu. Nad samym gripem znalazł się spust migawki, dźwignia zoomowania oraz tuż obok – włącznik. Tutaj mam jednak trzy zastrzeżenia. Po pierwsze – dźwignia, jak i sam spust mają dość duży luz i potrząsając samym modułem słychać wyraźnie, jak się poruszają. Jasne, to mechaniczne części, więc z czasem się wyrabiają, no ale tak być w cenie około 1100zł brutto być nie powinno.

Drugą wadą jest bardzo głęboki skok spustu migawki. Naprawdę trzeba go mocno docisnąć, aby wykonać zdjęcie. Oczywiście jest on dwustopniowy, ale ja nie wyczuwałem dokładnie tego pod palcem – bardziej wychwytywałem to widząc ustawiający się fokus na wyświetlaczu smartfonu. Dlaczego to wada? Bo im mocniej dociskasz spust, tym większe ryzyko większego ruszenia aparatem przy każdorazowym pstryknięciu oraz – co zdarzało mi się nagminnie – wychodzą po dwa zdjęcia, jak w serii – raz za razem, zamiast jednego. O ile przy wykonywaniu fotek w formacie JPG nie ma to aż takiego znaczenia, to przy RAW-ach już tak, bo zapis takiego ujęcia trwa dłużej, więc nierzadko to drugie zdjęcie powstaje, kiedy postanawiasz zmienić ujęcie, a tu się okazuje, że z opóźnieniem leci kolejna fotka. Niemniej – do wyczucia i opanowania.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Trzecia wada związana jest z samym włącznikiem. Jest on płasko zlany z całym korpusem obiektywu Hasselblad True Zoom, przez co uruchamianie aparatu z tym modułem przy użyciu własnie włącznika, jest po prostu mało wygodne. Lepiej tapnąć w ikonkę aparatu na wyświetlaczu Moto Z. Czego mi tutaj brakuje? Niezależnej baterii, która mogłaby być w gripie. Natomiast na odwrocie są znane piny, przy pomocy których łączy się telefon z modułem oraz wydrążony otwór wraz z umieszczoną wewnątrz pianką, który zakrywa tradycyjny obiektyw aparatu, znajdujący się na pleckach Moto Z. Fajnie też, że od strony gripu znalazło się solidne wcięcie pozwalające zdjąć moduł Hasselblad True Zoom, który bardzo silnie łączy się przy użyciu magnesu ze smartfonem i trudno go zdjąć. Nie ma przy okazji obawy, że coś spadnie lub się wyrobi i nie będzie właściwie łączyć.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Pomimo wymienionych wad, jest moduł fotograficzny dla smartfonów z linii Moto Z wykonany bardzo dobrze i przemyślanie. Te niedociągnięcia, które wymieniłem, można bez problemów poprawić w kolejnym wydaniu tejże przenośnej optyki. Na pewno jednak wszystko zostało tutaj zdecydowanie lepiej zaprojektowane niż w rozwiązaniach konkurencji, które przywoływałem powyżej, a mobilność modułu i jego wariantywność sprawiają, że nie jesteśmy zmuszeni do noszenia ze sobą bez przerwy niewygodnego akcesorium. Co więcej – w tym względzie – producent dorzuca od siebie świetne, stylowe etui na Hasselblad True Zoom, wykonane z przyjemnego matowego materiału, który doskonale trzyma się każdej powierzchni, a jego zamknięcie wyposażone jest w neodymowy magnes, który dba o to, aby moduł się nie wysunął.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Całość jest więc bardzo stylowa i profesjonalna od strony wzorniczo wykonawczej i… droga. Jak wspomniałem – 1100zł to nie jest mało, a sądzę, że gdyby moduł ten dostał własną baterię, to mógłby działać, jako niezależny aparat. Płaci się więc nie tylko za markę i sensowną optykę, ale i fakt, że to właściwie osobny sprzęt, z porządnego segmentu średniopółkowego. Zresztą, jak na ceny aparatów Hasselblad, to i tak nie jest to szczególnie drogo.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA OBIEKTYWU HASSELBLAD TRUE ZOOM

OK – chyba najważniejszy punkt. To, co jest kluczowe dla nas, to jak to wszystko – co zostało zastosowane w obiektywnie modułowym Hasselblad True Zoom – przekłada się na finalny efekt fotograficzny? Najwięcej w tym względzie powiedzą nam oznaczenia znajdujące się bezpośrednio na obiektywie aparatu i wyglądają one następująco: 3.5-6.5 / 4.5-45mm. Jak należy to odczytywać?

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Oczywiście opis ten odnosi się do tego, jaką obiektyw posiada ogniskową, a więc ile wynosi odległość od fotografowanego obiektu, w stosunku do punktu przecięcia w obiektywie światła skupiającego obraz, który pada na matrycę. Jeśli więc podzielimy 4.5 przez 45mm, wówczas otrzymamy, jakim przybliżonym zoomem optycznym dysponuje dany tutaj obiektyw. W naszym przypadku jest do krotność 10. Natomiast oznaczenie 3.5-6.5 oznacza wielkość otwarcia przysłony, która definiuje ile światła trafia na matrycę. Oznacza to, że wynosi ona f/3.5 tuż po uruchomieniu aparatu, ale im większy zoom, tym bardziej się zamyka, przez co wpada na czujnik mniej światła, a finalnie przy przybliżeniu maksymalnym (10-krotnym) otrzymujemy wartość f/6.5.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Jak należy to odbierać? Generalnie zasada jest następująca: im niższa wartość f, tym jaśniejszy obiektyw i zarazem – tym więcej światła trafia przezeń na matrycę. W związku z tym, przy maksymalnym przybliżeniu Hasselblad True Zoom da nam światło f/6.5, czyli na końcówce zoomu będzie już dość ciemno. Kiedy ma to znaczenie? Oczywiście w sytuacji, kiedy na dużym zbliżeniu fotografujesz w bardzo pochmurny dzień, pod wieczór lub w nocy. Uzyskasz wówczas mniej szczegółowy obraz, więcej szumów i po prostu ciemny kadr. Niemniej – jak na rozwiązanie dedykowane smartfonowi – jest to do przyjęcia, niemniej każdy fotograf-amator o bardziej zaawansowanych potrzebach – będzie czuć spory niedosyt w tym względzie.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Druga rzecz, to wyposażenie modułu Hasselblad True Zoom w optyczną stabilizację obrazu. Co to oznacza? Że obiektyw porusza się wraz z drżeniem Twoich dłoni, korygując jednocześnie swoje położenie, tak aby zdjęcia nie wychodziły rozmazane. Jest to o tyle ważne, że jeśli masz tak duży zoom, jak w True Zoom, to uchwycenie idealnego kadru jest bez stabilizowanej optyki właściwie niemożliwe, no chyba że pracujesz ze statywem. Ja natomiast wszystkie zdjęcia, które tutaj prezentuję wykonywałem z ręki, bez żadnych podpórek i zewnętrznych stabilizacji. Sądzę, że to również pokazuje, co można myśleć o recenzowanym tu module.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Sama matryca to 12 Mpx przetwornik obrazu, pozwalający wykonywać zdjęcia w proporcjach 4:3 i rejestrować wideo Full HD 1080p w 30 klatkach na sekundę. Oprócz 10-krotnego powiększenia optycznego, jest również dostępny zoom cyfrowy x4 – który jest domyślnie wyłączony i można go aktywować w menu ustawień aparatu. Hasselblad True Zoom potrafi zapisywać zdjęcia w kolorze i czarno-białe w formacie JPEG, a także kolorowe jako JPEG i bezstratny RAW. Ten ostatni format jest oczywiście bardzo praktyczny, bowiem obraz nie jest kompresowany, a fotografia zapisuje wszystkie informacje na swój temat i ustawień aparatu oraz możliwe jest znacznie lepsze edytowanie plików w zaawansowanych programach do obróbki zdjęć. Takie fotografie ważą też odpowiednio dużo, dużo więcej.

OBIEKTYW MOTO MODS HASSELBLAD TRUE ZOOM W AKCJI

No dobrze, koniec teorii – czas na praktykę! Jak w rzeczywistości sprawuje się Hasselblad True Zoom? Cóż, mnie zachwyca już sam fakt, że takie rozwiązanie istnieje i jest tak genialnie funkcjonalne! Wbrew różnym opiniom w Sieci, uważam że moduł ten może pochwalić się bardzo ładnymi kadrami. Obraz jest wyrazisty, chociaż przepalenia nieba też się zdarzają, ale niezbyt często i są łatwo regulowalne w nastawach ręcznych. Szare dni ujawniły również, że nie ma aż takiego dramatu z jasnością zdjęć przy maksymalnym przybliżeniu. Plastyka fotek mogłaby być cieplejsza, ale i tak nie jest najgorzej, jak na tego typu rozwiązanie!

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Ale dla przeciwwagi muszę oddać, że bliższe przyjrzenie się samej praktyce fotografowania z Hasselblad True Zoom pokazuje, że jest jednak sporo rzeczy do poprawy… Tak nie kryję, że kilka kwestii jest tutaj dość dyskusyjnych. Po pierwsze – aparat z modułem włącza się kilka dobrych sekund. Jeśli więc polujesz na dynamiczny, spontaniczny kadr – lepiej miej już wszystko uszykowane, aby tylko dotknąć spustu migawki. Fakt – montaż z pleckami Moto Z jest superwygodny i superszybki. Ale już proces włączania kamerki trwa…

Po drugie – ustawianie ostrości też zajmuje Hasselblad True Zoom dłuższą chwilę. Zawsze wygląda to mniej więcej tak samo – punkt, na którym koncentrujesz fokus jest ostrzony, przeostrzany, w końcu rozmywany, aż finalnie – zupełnie nagle – wskakuje ostry fokus na kadrowanym obiekcie. Po wykonaniu zdjęcia jest oczywiście wszystko OK, bez rozmyć, natomiast nie ukrywam, że i ten proces trochę trwa. Jeśli więc policzysz te sekundy potrzebne do zainstalowania modułu, jego uruchomienia, a później uchwyceniu ostrości, to okazuje się, że mija sporo czasu, co potrafi być dość frustrujące, kiedy naprawdę zależy Ci na dobrym kadrze.

UWAGA – PONIŻSZE ZDJĘCIA W UKŁADZIE: ZDJĘCIE NORMALNE BEZ POWIĘKSZENIA, A OBOK Z MAKSYMALNYM OPTYCZNYM ZOOMEM x10. OD TEJ ZASADY JEST ZALEDWIE KILKA WYJĄTKÓW

Zdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.pl

Po trzecie – bardzo często zdarza się, że optyka ma problem z natychmiastowym ustawieniem balansu bieli i ekspozycji. Wówczas na ekranie telefonu pojawiają się jasne, migoczące na zmianę z ciemnymi przebłyskami sekwencje, które nie powinny w ogóle występować. Poza tym mogłyby – jeśli już – być bardziej płynne, a takowe przeskoki w jasności zdarzać się winny wyłącznie wtedy, kiedy np. z jakiegoś ciemniejszego obiektu fotografowanego np. na lądzie, nagle skierujesz obiektyw w niebo. Ale nie przy próbie wykadrowania statycznej, pejzażowej sceny. Oczywiście aparat radzi sobie z finalnym właściwym ustawieniem parametrów w automacie, ale jednak nie wygląda to zachęcająco.

Po czwarte – w trybie makro zdjęcia po prostu wychodzą źle. Optyka pozwala na naprawdę solidne zbliżenie się do obiektu na dosłownie kilka centymetrów (jak na moje oko pomiędzy ok. 5cm), ale na zdjęciach jest za dużo rozmyć, jakby nagle przestawała pracować stabilizacja obrazu, albo samoistnie uaktywniał się (nieobecny tu zresztą) efekt makiety, który można uzyskać i znaleźć w dowolnej cyfrówce. To makro jest o tyle istotne, że jak ktoś chciałby fotografować produkty na bloga i skupiać się na detalach, to może czuć się zawiedziony/-na.

Zdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plHB4116Zdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.pl

Po piąte – nie często, ale jednak – zdarza się, że po złączeniu z modułem fotograficznym smartfonu, aparat nie chce się włączyć. Pojawia się komunikat o błędzie. Wówczas trzeba wyłączyć apkę foto i włączyć ją raz jeszcze, a wówczas wszystko będzie już OK. Raz jednak zdarzyło się tak, że otrzymałem zupełnie inny komunikat, który sugerował, że jeśli nadal nie będę mógł uruchomić aparatu, to powinienem zrestartować Moto Z2 Play. I niestety, ale właśnie tym się to skończyło. Co więcej – przeglądanie zdjęć bezpośrednio z aplikacji fotograficznej w Zdjęciach Google, powodowało częste wyłączanie się ów przeglądu. Sporo więc błędów na poziomie softu, czego po ponad rocznej obecności na rynku widzieć już bym nie chciał…

Po szóste – bardzo mało opcji dedykowanych w aplikacji aparatu od Hasselblad. Do tego szkoda, że nie są one bardziej zintegrowane z oprogramowaniem systemowym. Stąd zupełnie przypadkiem odkryłem, że nastawy manualne przypisane wbudowanemu aparatowi w Moto Z2 Play, również mają swoje zastosowanie w Hasselblad True Zoom… Oczywiście operuje się nimi bardzo wygodnie i obsługa jest OK, ale jednak do dyspozycji jest finalnie od twórcy modułu foto, jest tylko kilka opcji nastawów, jak wspomniane już wcześniej trzy tryby zapisu zdjęć oraz ledwie kilka programów: Automatyczny, Portret Nocny, Nocny Pejzaż, Sport, Podświetlony Portret, Poziomy… I zasadniczo wielkiej różnicy pomiędzy nimi nie dostrzegam…

Zdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.pl

Kiepsko, prawda? Żadnych filtrów, czy opcji znanych z klasycznych cyfrówek… Nikt tu nie wymaga nie wiadomo czego, ale ten moduł kosztuje tyle, co właśnie nieco bardziej rozwinięta cyfrówka, a przy dołożeniu dosłownie 400-500zł można mieć już naprawdę świetny aparat kompaktowy (mam na myśli Canona G9 X). Inna sprawa, że chociażby Honor 9 (TU recenzja) może pochwalić się naprawdę rewelacyjnymi funkcjami foto. Pod tym kątem Lenovo/Motorola wraz z Hasselbladem powinni przemyśleć doposażenie obecnego rozwiązania. Tym bardziej, że nie ma tutaj tak podstawowego i lubianego Trybu HDR. A ten jest naprawdę prawdziwą perłą w sprzęcie z taką optyką. O ile oczywiście do niego trafia…

Po siódme – cóż, dla mnie to punkt najboleśniejszy… Niestety… Zdjęcia zapisywane w formacie RAW może i oferują bardziej zaawansowane możliwości pod kątem późniejszej obróbki, ale w Hasselblad True Zoom posiadają liczne dystorsje. Obiekty na krawędziach w kadrach są po prostu mocno pokrzywione, jak w zwierciadle… Co więcej – pojawia się… przypadkowe winietowanie w narożnikach. Oto przykłady (dokładnie te same ujęcia, tyle że jeden to JPG i drugi pogięty to RAW):

Do góry zdjęcie JPEG, poniżej RAW z dystorsjami - Hasselblad True Zoom - 90sekund.plDo góry zdjęcie JPEG, poniżej RAW z dystorsjami - Hasselblad True Zoom - 90sekund.plPo lewej zdjęcie JPEG, po prawej RAW z dystorsjami - Hasselblad True Zoom - 90sekund.pl

Wygląda to tak, jakby listki przysłony nie zdążyły odskoczyć przy dociśniętym spuście migawki, kiedy dochodzi do wykonania zdjęcia. I dzieje się tak wyłącznie przy opcji zapisu JPEG+RAW. Idąc dalej – pliki RAW (pomimo działającej stabilizacji) wychodzą bardzo nieostre, a już te zapisane, jako JPG – bez najmniejszych problemów. Innym mankamentem jest niedokładne spasowanie ręcznego ustawienia ostrości na nieskończoność. Wówczas zdjęcia wychodzą po prostu całe lekko rozmazane.

Zdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.plZdjęcie wykonane Hasselblad True Zoom (HB4116) - recenzja 90sekund.pl

Podsumowując – tak, wyłapałem tych niedostatków trochę. I stoi to w mocnej opozycji do tego, że zdjęcia tym modułem wykonuje się całkiem przyjemnie w ostatecznym rozrachunku. Jakościowo wciąż przecież stoją one na dobrym poziomie i obecne/powyższe uwagi mogę podciągnąć pod jedną zasadniczą kwestię. Otóż na przykładzie tego modułu widać, jak fotografia mobilna w smartfonach skoczyła do góry pod kątem funkcjonalności i możliwości.

W połowie 2016 roku, kiedy Hasselblad True Zoom razem z Moto Z debiutował, najlepszymi aparatami chwalili się wyłącznie starzy wyjadacze z najwyższych półek cenowych. A to oznacza, że jednak tegoroczne premiery, w tym w średnim segmencie sprzętowym, sporo pod kątem aparatów i zdjęć namieszały, co widać po niesamowitych możliwościach, jakie oferują smartfony z podwójnymi aparatami, czy niezwykle ubogacone fotograficznie Honor 8 (recenzja), Honor 8 Pro (recenzja), czy Honor 9 (recenzja). Ostatnio publikowałem recenzję Huawei P9 Lite Mini, który kosztuje 600zł, a posiada tak fantastyczne funkcje w aparacie, że aż dziw bierze, że takie rzeczy są dziś możliwe w budżetowcach!

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Zdecydowanie więc za Hasselblad True Zoom przemawia świetna technologia oraz stojącą za tym modułem mocna tradycja, która ceniona jest w świecie fotografii. OK, dziś może ten szwedzki producent sprzętu foto musi mocniej walczyć o swoją pozycję, ale mariaż z nowymi technologiami przy współpracy z Lenovo poszedł mu nieźle. A skoro baza jest mocna, a wiemy, co jest do poprawy, to nic, tylko czekać na odświeżone, poprawione wydanie Hasselblad True Zoom.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA W ORYGINALNYM ROZMIARZE NA NASZYM KONCIE FLICKR

PLIKI RAW WYBRANYCH ZDJĘĆ DO POBRANIA TUTAJ

OPINIA NA TEMAT OBIEKTYWU HASSELBLAD TRUE ZOOM

No dobrze – zbierając to wszystko – powtórzę raz jeszcze: fotografowanie z Hasselblad True Zoom, jest czynnością przyjemną, ale w sytuacji, kiedy masz na nią więcej czasu. Spontaniczne zdjęcia się nie udają, fokus pracuje dość długo, a zdarzają się też problemy ze stabilnym działaniem apki fotograficznej. Z drugiej strony, nie jest też tak, że nie da się wykonać tym modułem udanych zdjęć – wręcz przeciwnie – wychodzą świetnie, pod warunkiem oczywiście, że wszystko dobrze zaskoczy natychmiast po złączeniu modułu ze smartfonem.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Do jakości fotografii w ładne dni przyczepić się nie mogę. Nawet w późnojesiennej szarówie jest nieźle, chociaż szare niebo też odznacza się różnymi odcieniami i tutaj jeśli nie automat, to na pewno robotę wykonywałby HDR, ale jego akurat brakuje… Tak samo, jak brakuje mi większej ilości innych trybów, płynniejszej kompensacji ekspozycji i balansu bieli przy statycznych ujęciach. Nie kryję, że z żalem oglądałem kiepskie zdjęcia wykonane z trybie makro, po który często lubię sięgać. Zresztą nie chcę tutaj przepisywać uwag, które wypunktowałem powyżej, ale kilka z tych rzeczy powinno być załatwionych lepiej.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Na plus zasługuje natomiast to, że solidne przybliżenie w Hasselblad True Zoom pozwala na dużo przyjemniejsze eksperymenty fotograficzne. Można też śmiało polegać na niezłej stabilizacji optycznej, a jedynie w gorszym oświetleniu pełny zoom będzie pozostawiał coś do życzenia, chociaż sądzę, że zdjęcia mojego autorstwa, które dokumentują możliwości tego sprzętu pokazują, że tak źle wcale nie jest. Do tego moduł w wykonaniu Szwedów jest bardzo poręczny, świetnie zaprojektowany i nieźle wykonany. Pewne niedociągnięcia się znalazły, jak dość miękki i wymagający głębokiego dociśnięcia spust migawki, czy trudniejszy w obsłudze przycisk włączania, ale można to rozpracować przy częstym używaniu.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Jakkolwiek to nie zabrzmi – podtrzymuję swoją opinię o Hasselblad True Zoom, którą wyraziłem już na początku tej recenzji, w Słowie Wstępnym – gdybym miał którąś z Zetek, moduł ten byłby jednym z pierwszych zakupów, który bym do tego smartfonu dokonał. Osobiście bardzo lubię fotografować na dużych zbliżeniach, podoba mi się obsługa manualna, samo zoomowanie jest szybkie i płynne, moduł poręczny, a jakość zdjęć – bardzo satysfakcjonująca – czym wpisuje się w bardzo dobre jakościowo poziomy utrzymywane przez nowoczesne smartfony.

Recenzja Moto Mods Hasselblad True Zoom – 90sekund.pl

Inna sprawa, że pomimo upływu roku z okładem, trudno znaleźć na rynku wtórnym właśnie ten moduł, a te które są dostępne w sklepach – cały czas trzymają cenę. Dla mnie to jasny sygnał, że ludzie sięgają po Hasselblad True Zoom i nie rozstają się. Bo nawet, jeśli gdzieś tam dają im się w znaki wypisane przeze mnie minusy, to jednak ostatecznie efekt nie jest najgorszy, a przydatność dodatku bardzo efektywna!

11 komentarzy

Jerzy Jabłoński Listopad 28, 2017 at 11:28 am

Mam mocno mieszane uczucia. Jak w przypadku większości modów do Motek. Z jednej strony jest ok, fajna rzecz bo zmienia smartfon w dobry aparat. Z drugiej, jak pisałeś – to jest osobny aparat. Sens taki moduł miałby gdyby jakoś rozwijał optykę i generalnie możliwości samego smartfona. Tak jak jest to równie dobrze można kupić jakiś mały kompakt i będzie miało się to samo, nawet lepiej bo nie będzie trzeba łączyć go z telefonem. Jedyny plus jaki widzę to ten, że nie trzeba nosić dwóch urządzeń jeżeli chce się robić fotki. Tylko czy to faktycznie aż taki plus? Telefon robi się z tym modułem mało poręczny, i tak trzeba trzymać go w kurtce czy jakimś pokrowcu. Jak się wychodzi z myślą robienie fotografii to trzeba o nim pamiętać… zupełnie jak o normalnym aparacie.

Ja tam jestem na nie (jak zwykle :)).

Michał Brożyński Listopad 29, 2017 at 8:31 am

Hehehe – ostatnie zdanie – sztos! :D Twoje argumenty są sensowne, nie powiem. Ale ja i tak bym kupił :D. Powiem Ci, że autentycznie widzę zalążek czegoś niezwykłego w tym module. Nawet z jego wszystkimi wadami. Sądzę, że kolejna wersja True Zoom będzie już znacznie atrakcyjniejsza, a przynajmniej powinna być, jeśli wziąć pod uwagę np. lepszą optykę. Daję póki co fory na starcie ;)

Andrew Jasand Listopad 28, 2017 at 12:24 pm

Dla mnie przerost formy nad treścią. Obiektyw ciemnica . Matryca maluteńka , brak zasilania (zasilanie bierze ze smartfona)
Jak by zrobili tak moduł , ale z zoomem max 4-5X , światłem 1.8-2.8 to jeszcze miało by to jakiś sens.
Za połowę ceny można dostać “małpkę” z lepszymi parametrami.
PS do Pana Michała:
Dla mnie utrzymująca się cena to raczej brak zainteresowania tym modułem na rynku (sklepy wzięły od dystrybutorów w pierwotnej cenie i nie wiedzą jak zjeść tą żabę). Brak sprzedaży = brak rynku wtórnego
Ładne te nadwarciańskie klimaty. Może kiedyś przypłynę kajakiem bo mam tylko około 40 km.
Niech żyje Pyrlandia !!!

Michał Brożyński Listopad 29, 2017 at 8:36 am

Proszę mi uwierzyć na słowo – ze wszystkich dotychczas podobnych temu rozwiązań, to jest zdecydowanie najlepsze. Ja nawet jestem w stanie wybaczyć pewne wady temu modułowi. Możliwe, że trochę badają rynek. W sumie dobra uwaga z tą ceną, jak widać można ją zinterpretować też w drugą stronę, ale moim zdaniem sklepy raczej by niesprzedających się dodatków nie trzymały. Wystarczy spojrzeć chociażby na LG G5 i moduły Friends, których próżno szukać. Nawet sama firma się z tego wycofała, więc sądzę, że z Lenovo/Moto jest inaczej. No i oczywiście zapraszam do Poznania :D. A kajakiem, to już w ogóle wyzwanie! Rozumiem, że Pan tak częściej i więcej w tym kajaku pływa? Monitoruje Pan jakoś swoją aktywność kajakową? Np. jakimś smartwatchem, aplikacją do tego celu?

Marx Listopad 30, 2017 at 12:58 pm

Galaxy Zoom za duży, ale przystawka podobnych rozmiarów już nie. Hmm….

Wymienione wady są niestety na tyle poważne, że nawet przez chwile mi sie to rozwiazanie nie podobalo.
Ani slowa o wielkosci zastosowanej matrycy i jej producencie – ilosc pikseli to zdecydowanie drugorzedna informacja

Generalnie duzo lepiej kupic dobry kompakt, ktory pozbawiony jest wszystkich w/w wad, a dodatkowo ma swoj akumulator, karte pamieci, i wyzsza jakosc obrazu.

Michał Brożyński Grudzień 1, 2017 at 4:19 pm

Nie można mieć wszystkiego. Niemniej nikt nie zrobił tego do tej pory lepiej. Naprawdę nikt. I czuć, że to jest po prostu rozwojowe. Może jeszcze ciut eksperymentalne na obecnym poziomie, ale jednak!

Marx Grudzień 1, 2017 at 11:18 pm

Ale to bez sensu. Lepiej kupić osobny aparat.

Michał Brożyński Grudzień 3, 2017 at 7:38 am

No właśnie nie. Gdyby wyrównać niedociągnięcia, dać lepszy soft fotograficzny, byłaby to świetna alternatywa.

Marx Grudzień 4, 2017 at 8:40 am

ale gdzie sens? jedyny plus jaki widze to ze zdjecia masz od razu w komorce i mozesz z nimi cos od razu zrobic (Instagram?). Jednak w dobie IoT mozna to rozwiazac skutecznie na wiele roznych sposobow.

Natomiast minusow cale mnostwo

– nie ma wlasnego akumulatora, drenuje komorke
– musisz modul wyciagac i montowac, podczas gdy klasyczny kompakt wyciagasz i od razu dziala.

– modul masz tylko jeden model, a klasycznych kompaktow do wyboru, do koloru

– jak zmienisz komorke na model innego producenta, to aparat do kosza (czyt. na Allegro)
– mozesz bezstresowo dac aparat komus aby zrobil ci zdjecie
– do aparatu czesto podepniesz zewnetrzne akcesoria, jak lampa, konwerter czy statyw, ze nie wspomne o wymiennych obiektywach

i moglbym tak jeszcze dlugo, ale juz mi sie nie chce :)

Moduly sa ok, ale nie wszystkie. Np modul projektora uwazam za super pomysl. Ale prawda jest taka, ze jak dlugo sa one dedykowane jednemu producentowi – to rynku nie zawojuja. Duzo bardziej wiole kupic mniej zintegrowane urzadzenie, ale znacznie bardziej uniwersalne.

No i nadal nie wiem jaka matryca siedzie w tym ustrojstwie.

Andrew Jasand Grudzień 6, 2017 at 8:52 am

Parametry by sie zgadzały z takim kompaktem https://www.optyczne.pl/1724-Canon_IXUS_255_HS-specyfikacja_aparatu.html
Z tym ,że jest on już sprzed 5 lat. Teraz juz nikt nie produkuje kompaktów o takich parametrach.
Dlatego dochodzę do wniosku że cena modułu z 2/3 składa się z logo Hasselblad

Zalgo Luty 4, 2019 at 8:03 am

Sens to kombajn.

Smartfon to koncepcja wszystkiego od
telefonu, dyktafonu, odtwarzacza muzyki, kalkulatora, poziomicy,
kalendarza a nawet konsoli do gier.

– jak już najdzie chęć to powerbank wystarczy, taki mini 10k wielkości paczki papierosów, można cykać cały dzień

– moduł jest “na stałe” na pleckach telefonu, łączy się za styki w dolnej części podobne do alfabetu Braille

– póki co, to eksperyment Motoroli więc nie spodziewać się wodotrysków,
jakby pomysł chwycił to nie ma problemu by jakiś inny spec od aparatów
zrobił moduł, wystarczy męczyć producentów

– co rok nowa Motorola z serii “Z” się ukazuje z lepszymi parametrami i każdy moduł jest w pełni kompatybilny. Z resztą, po cholerę kupować co roku telefon, nie lepiej trzy lata z rzędu na WOŚP dać tyle kasy albo jechać na kanary?

– w zasadzie dobra cyfrówka kosztuje podobnie, też jej bym nie dawał komuś do cyknięcia a poza tym, telefon ma namierzanie

przez GPS + czytnik linii papilarnych więc życzę szczęścia złodziejowi

– lampa w module jest xenon, statywy do
telefonów są dostępne od czasów kiedy były one wyposażone w aparaty,
sam miałem do swojego C905

Komentowanie zamknięte