Image default
Android

Użytkownicy tabletów Nexus 7 wreszcie doczekali się aktualizacji OTA do Lollipopa!

Znam co najmniej 2 osoby, które posiadają tablety Asus Nexus 7 i jeszcze nie otrzymały swoich aktualizacji do najnowszego systemu Android 5.0 Lollipop. Obydwie te osoby to blogerzy. Jeden pisze u mnie – to Krzysztof Bojarczuk, a drugi pisze u siebie – TUTAJ – to Maciej Sola. O ile Krzysztof w ferworze testów sprzętu ma większy luz na tą aktualizację przy tym tablecie – w końcu sam pobrał sobie paczkę do swojego Nexusa 4 i wgrał nowy system – o tyle rozmawiając z Maciejem Solą na Hangouts widziałem, że się niecierpliwi. I w ogóle mnie to nie dziwi, natomiast przyszedł wreszcie kres jego oczekiwania – i tych z Was, którzy macie któryś z Asusów z linii Nexus.

Obydwa tablety dostaną aktualizację, która rusza już teraz. Otrzymają ją osoby, które kupiły edycje z 2012 i 2013 roku. W pierwszej kolejności będą to właściciele modeli z WiFi. Dopiero na początku grudnia 2014 roku zostanie udostępniony Lollipop dla nabywców modeli z LTE/3G. Sam zawsze celuję w taki sprzęt z możliwością łączenia się z siecią operatorską, zatem chyba bym skonał w oczekiwaniu na ostatni miesiąc br. ;)

Asus Google Nexus 7 (2013) - 90sekund .pl
Asus Google Nexus 7 (2013) – 90sekund .pl

Nie chcę być złośliwy… No dobra – trochę chcę – Google długo zwlekał z tą aktualizacją. Pomimo entuzjazmu w notce prasowej Asusa, że już posiadacze Nexusów mogą cieszyć się nowym Androidem, jako jedni z pierwszych, ja tego tak nie widzę. Po raz pierwszy bowiem zdarzyło się tak, że to właściciele innych urządzeń mogli rozkoszować się w pierwszej kolejności jeszcze ciepłym Androidem. LG przeszedł sam siebie w udostępnianiu go na swoim flagowcu, czym chyba wprawił cały technologiczny świat w pełen uznania pomruk zadowolenia. Podobnie postąpiła Nvidia z tabletem Shield, który również dostaje Lollipopa. Asus Nexus 7 niby też, ale lekki niesmak myślę, że jest wyczuwalny…

Nexus 7 (2012) - 90sekund.pl
Nexus 7 (2012) – 90sekund.pl

Może nie zawsze warto być pierwszym, ale w tej sytuacji, kiedy mieliśmy już solidny zwiastun samego systemu funkcjonującego jako Android L, aż się prosiło, aby aktualizować wszystko, co tylko możliwe – a od Nexusów poczynając – i do tego najszybciej jak się da. Może nie wszyscy czekają na swój update. Może są i tacy, którzy mają to w nosie, bo nic o tym nie wiedzą. Ale dla mnie – obserwatora i komentatora technologicznej rzeczywistości – jest to jeden z priorytetów. Wydaję pieniądze na sprzęt z określonych powodów. Mam prawo oczekiwać wsparcia i szybkich aktualizacji. Wystarczy spojrzeć na Apple z udostępnianiem iOS, czy nawet ostatnie aktualizacje Windows Phone 8 od Microsoftu. Szkoda, że Google wystawiał naszą cierpliwość tak bardzo na próbę. I szkoda, że cierpi na tym wizerunek marki Nexus.

19 komentarzy

MarqoBiker za-miedza.pl Listopad 18, 2014 at 7:02 pm

U mnie też ani widu ani słychu aktualizacji ( wersja wifi 2013 ) . Czekam dalej ale bez jakiegoś specjalnego ciśnienia .

Michał Brożyński Listopad 18, 2014 at 7:07 pm

Dziś ruszyli zatem myślę, że to kwestia godzin. Musisz ręcznie sprawdzać w Informacjach o telefonie (ostatnia pozycja w Ustawieniach).

MarqoBiker za-miedza.pl Listopad 18, 2014 at 9:18 pm

Tak właśnie zawsze sprawdzam, ale i sam Nexus co jakiś czas sam wyszukuje aktualizacji .

Michał Brożyński Listopad 18, 2014 at 10:54 pm

Daj znać, jak już otrzymasz, bo jestem ciekaw, jak to OTA rzeczywiście trafia od momentu oficjalnej wiadomości prasowej.

MarqoBiker za-miedza.pl Grudzień 11, 2014 at 10:31 am

No i mam i ja wreszcie :) . Jak na razie pozytywne wrażenia ale tez i nie wszystkie zmiany mi się podobają . Jedno mnie zdziwiło bardzo, a konkretnie to że znikła ikonka albumu u musiałem zainstalować jakąś aplikację z marketu .

Michał Brożyński Grudzień 11, 2014 at 11:10 am

Bo jest teraz aplikacja Zdjęcia :)

Nazir Listopad 19, 2014 at 10:09 pm

Nexus5 nadal bez Lolipop
Czas sprzedać badziewie i nigdy więcej Android Nexus a w zamian należy kupić Lumia 930

jaraczek Listopad 21, 2014 at 2:46 pm

Tiaaa, google staje coraz mniej rzetelne, u mnie sie pojawil monit 4 dni temu o aktualizacji,nie mialem niestety dostepu do wifi . Dzis wlaczam uzadzenie ,podlaczam wifi i komunikat nagle znika a aktualizacji wciaz niet !,,,nawet reset danych uslugi google play nie pomaga !
Pozdrawiam androidowych nexusow ;)

Michał Brożyński Listopad 21, 2014 at 4:04 pm

Nie no, wszystko powinno zaskoczyć. Odśwież jeszcze sprawdzanie dostępności aktualizacji. I daj znać, co wyszło?

jaraczek Listopad 24, 2014 at 11:28 pm

No niestety wciaz cisza, nic nie pomaga i nadmienie ,ze urzadzenie jest oryginalne i nie rootowane :(
Pozdrawiam

Michał Brożyński Listopad 24, 2014 at 11:40 pm

Wiem z doświadczenia, że czasami trzeba czekać nawet do dwóch tygodni. Cóż, trzymam kciuki i czekam na radosną nowinę! Ale uspokajam – na pewno o Tobie nie zapomną! :)

pittowa Listopad 22, 2014 at 9:45 pm

Ciekawe, mam nexusa z konca 2012. Nadal z Adroidem 4.4.4 z informacja “system jest aktualny”. Magia!

Michał Brożyński Listopad 22, 2014 at 9:48 pm

O właśnie, na takie wieści czekam! Byłem ciekaw, jak szybko ludzie otrzymują Lollipopa. Proszę zresetować tablet i spróbować sprawdzić raz jeszcze lub nawet kilkukrotnie pod rząd. W końcu powinna się informacja o aktualizacji pojawić.

pb Listopad 23, 2014 at 7:45 pm

Hm,a taka informacja na stronie support.google chyba jednak oznacza,że nie wszyscy posiadacze nexusa otrzymają aktualizacje.

Czas udostępniania aktualizacji oprogramowania

Nexusy

Użytkownicy urządzeń Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9 i
Nexus 10 otrzymają najnowszą wersja Androida bezpośrednio od Google.
Aktualizacja pojawi się na urządzeniu w ciągu dwóch tygodni od momentu
jej udostępnienia. Najnowsza wersja Androida może nie zostać pobrana na
urządzenie Nexus, jeśli nie mieści się ono w harmonogramie aktualizacji.
Zazwyczaj jest to około 18 miesięcy od daty wprowadzenia na rynek.

Michał Brożyński Listopad 23, 2014 at 7:57 pm

To jest zdanie z oficjalnej informacji prasowej Asusa rozesłanej do mediów: “Pierwszą falą aktualizacji objęto modele z 2012 i 2013 roku, wyposażone w Wi-Fi.” Zatem wątpię w pomyłkę.

jaraczek Styczeń 5, 2015 at 9:49 pm

Witam, jest antek 5,1 w moim nexus 7 nareszcie od 2-ch dni i powiem szczerze ,ze lekkie rozczarowanie, lekko muli ,bateria pada szybciej niz w 4,4 nawet z opcja oszczedzania, brak galerii a apka zdjecia dziala sprawnie tylko gdy wlaczony internet ,inaczej niektorych zdjec po prostu nie widac :(
pozdrawiam w nowym roku

Michał Brożyński Styczeń 5, 2015 at 9:53 pm

Dziwna sprawa z tymi spowolnieniami. Jeśli mogę coś zasugerować, to przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, to często pomaga. Co do fotek, to ja sobie zacząłem chwalić aplikację Zdjęcia zamiast Galerii. Można je edytować, nawet dość zaawansowanie i wszystko jest zsynchronizowane z Chmurą Google Drive. Może jeszcze się przekonasz do tego rozwiązania? W każdym razie życzę jak najlepszej przygody z Lollipopem. Ja nie mogę się oderwać na moim LG Nexusie 5 ;)

pittowa Marzec 25, 2015 at 6:06 pm

Niet, nadal działam na Andku 4. :)

Michał Brożyński Marzec 25, 2015 at 8:17 pm

Ciekawe ile jest takich “zapomnianych” osób, jak Ty?

Komentowanie zamknięte