Image default
Microsoft

Windows 10 – czyli konferencja Microsoftu moim okiem

Konferencja Microsoftu za nami i… no cóż, dawno chyba przestałem się podniecać tym co zespół z Redmond ma okazję pokazać. Wiem, że niektórzy mnie zjedzą za te słowa, ale dla mnie czas Windowsa minął. W moim prywatnym postrzeganiu, codziennym użytkowaniu jest co raz mniej miejsca dla “okienek”. Mój poczciwy PC, stoi czasami nieużywany kilkanaście dni, aż przychodzi moment, kiedy naprawdę muszę wykonać coś, czego inne systemy operacyjne nie pozwolą mi tego zrobić. Wtedy Windows staje się niezbędny, ale dzieje się tak coraz rzadziej. I nie piszę, że to co Microsoft robi jest złe. Nie mówię też, że pomysły Pana Nadelli i spółki są do bani. Dla mnie osobiście na dzień dzisiejszy nie są po prostu tak atrakcyjne.

Tyle słowem dość przydługiego wstępu, nie o tym miał być ten wpis, jednakże dla opozycji muszę powiedzieć, że z całej konferencji ciekaw byłem informacji na temat nowej wersji mobilnego Windowsa, na którym będziemy działać na smartfonach. Nie mam często przyjemności korzystania z Windows Phone i choć wersja 8.0 była dla mnie bardzo klaustrofobiczna i… “dusząca”, tak 8.1 był łykiem świeżego powietrza. To, co zobaczyłem przy okazji “dzisiątki” na screenach i w zapowiedziach wygląda całkiem obiecująco, choć od razu zastrzegam: tyłka mi to nie urwało, ponieważ spodziewałem się czegoś absolutnie rewolucyjnego. I dlatego podsumowanie zacznę od…

Tak prezentuje się Windows 10 - 90sekund.pl
Tak prezentuje się Windows 10 – mat. pras. Microsoft

NOWY WYGLĄD

Muszę przyznać, że to co zobaczyłem wizualnie prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Zgrabne połączenie tego co mamy w Windowsie 7 i 8, choć w dalszym ciągu wydaje mi się to wszystko ciężkie, przypakowane mnóstwem niepotrzebnych rzeczy. To sprawia, że szczególnie w wersji deskopowej, odnoszę wrażenie, że strasznie to wszystko nieczytelne. Brakuje mi tutaj większej swobody i przejrzystości.

Co do wyglądu wersji mobilnej… tutaj jest bardzo sympatycznie. I tak jak pisałem wyżej, choć czekałem na mocniejszy strzał, to zastosowanie bardziej przejrzystych kafelków powoduje, że czuję tutaj więcej przestrzeni. Otwartości, do której system, aż prosi się o skorzystanie z jego możliwości.

Tak prezentuje się Windows 10 - 90sekund.pl
Tak prezentuje się Windows 10 – mat. pras. Microsoft

CORTANA

Asystentka głosowa trafia w końcu na inne urządzenia, (tablety, laptopy oraz PC) ale co z tego, skoro nie przemówi do nas po polsku? :(

KONIEC EXPOLERA. NADCHODZI SPARTAN

Niewątpliwie kończy się coś, co na zawsze chyba będzie kojarzyć się z początkami Internetu. Przynajmniej dla mnie. Internet Explorer to pierwsze kroki w sieci, lekcje informatyki, na której przeglądarka była chyba najważniejszym narzędziem obok Painta. Czas na zmianę i to bardzo poważną, która wiąże się z najprawdopodobniej uśmierceniem starej przeglądarki, choć nie jest to jeszcze do końca pewne. Pewne natomiast jest, że dostaniemy nowe narzędzie, które będzie do naszej dyspozycji na każdym urządzeniu.

Tak prezentuje się Windows 10 - 90sekund.pl
Tak prezentuje się Windows 10 – mat. pras. Microsoft

WINDOWS 10 DLA WSZYSTKICH…no prawie…

… prawie, ale dla dużej grupy użytkowników już TAK, ponieważ darmową aktualizację otrzymają konsumenci Windowsa 8.1, 8 oraz “siódemki”. I tak – dobrze przeczytaliście. ZA DARMO. Osobiście jest to dla mnie tak ciekawa informacja, że muszę szybko nadmienić, że za free będzie tylko przez rok. ;)

XBOX RÓWNIEŻ Z WINDOWSEM 10

Przyznaję się bez bicia, żaden ze mnie gracz, a już na pewno nie konsolowy, więc niespecjalnie mnie ta informacja zajarała. Przemek Krawczyk, jako nasz spec od gier, będzie miał więcej na ten temat do powiedzenia, a z mojej perspektywy mogę stwierdzić tylko, że podoba mi się to, że jedna wersja systemu pojawi się na wszystkich urządzeniach. Cieszy, że Microsoft w końcu to zrozumiał i do tego dąży.

Windows 10 również na Xboxie- 90sekund.pl
Windows 10 również na Xboxie- mat. pras. Microsoft

KIEDY JAKIŚ FLAGOWIEC?

W sumie to na konferencji nie padła żadna odpowiedź na to pytanie. A szkoda, ponieważ chętnie bym zobaczył nową odsłonę Lumii z logo Microsoftu i oczywiście z Windowsem 10 na pokładzie. Flagowej Lumii oczywiście ;). Obawiam się jednak, że możemy jeszcze poczekać na smartfona z wysokiej półki, tak więc… na tych nadziejach i oczekiwaniach chyba zakończę ten akapit.

Windows 10 - 90sekund.pl
Windows 10 – mat. pras. Microsoft

Krótko. Zawiodłem się trochę na wersji mobilnej Windowsa 10. Naprawdę liczyłem na coś więcej. Przynajmniej na razie nie wygląda to tak, jak bym chciał, choć i tak jest o wiele lepiej. Druga kwestia: Windows to nie kolejny Android, ani iOS, i jako fan szczególnie tego pierwszego pewnie zawsze będę miał jakieś “ale” do mobilnych okienek. Co do reszty nowości… cóż, bez szału…

Źródło, foto: microsoft

4 komentarze

patroklu Styczeń 22, 2015 at 9:23 am

Ja tam jestem zadowolony z przedstawionych nowych możliwości. Nie chodzi mi o zmianę tapety, czy (w końcu) skategoryzowanie ustawień itp. Chodzi mi o multiplatformowość nowej wersji systemu. Mój telefon, komputer w końcu zgrane razem. Spójrzmy też poza naszym schematem “i tak cortana nie trafi do polski”. W mojej opinii unifikacja wszystkich usług i brak problemu z aktualizacjami na wszystkie modele i platformy (cześć android) to super skok naprzód. Przepraszam, że zapożyczę z tytułu. Moim okiem nie ma porządnego asystenta głosowego na inne platformy. I też nie widziałem, aby wszystkie urządzenia tworzyły zgrany zespół. W tym co można wywnioskować z konferencji to oczywisty cel MS: wszystkie urządzenia mają się nawzajem uzupełniać. Zobaczymy, czy to im wyszło kiedy dostaniemy ten system w nasze ręce.

* Sam byłem użytkownikiem Androida do grudnia tamtego roku. Super system. Ale denerwowała mnie fragmentacja wersji (bezpieczeństwo) jak i brakowało mi prostoty w interfejsie (nie mówiąc o freezach ) Przeszedłem na WP i narazie na nic nie narzekam (oprócz niedopracowanych aplikacji w sklepie)

BojaR Styczeń 22, 2015 at 10:21 am

Rzeczywiście zasada wzajemnego uzupełniania się systemu, na każdej platformie jest świetna. Założenie Microsoftu również mi się bardzo podoba, ale jak słusznie zauważyłeś, czy to wypali okaże się już wkrótce.

Co do Androida. Rzeczywiście problem fragmentacji jest ogromny. Wystarczy spojrzeć na ostatnie wyniki, które boleśnie pokazały, że Lollipop praktycznie nie istnieje w tej chwili. Przesiadki na WP póki co nie planuje, mimo wszystko Android jest moim nr 1 i tak zapewne jeszcze zostanie, choć oczywiście kibicuje WP.

MarqoBiker za-miedza Styczeń 22, 2015 at 2:55 pm

Nowy Windows za darmo dla użytkowników Windows 7 przez rok . A potem co jeśli nie będę chciał zapłacić ??

Jakub Jabłoński Styczeń 29, 2015 at 10:39 am

Czekając na konferencje nie spodziewałem się wodotrysków i w sumie się nie zawiodłem tzn. nic mnie nie powaliło. Windows 10 PC dodali parę fajnych elementów, ale poza tym bez rewelacji. W Windowsie brakuje mi trochę spójności wersji tzn. każdy nowy Windows to nowe spojrzenie na niego. Brakuję płynnego przechodzenia z wersji do wersji. Mieli dużo pomysłów na nowy system – fajnych pomysłów, ale to wszystko tak nas atakuje.

Co do WP 10 to na niego czekałem najbardziej tu mam największy zawód. Może to kwestia tego że pojawiało się parę wizji ludzi jak może wyglądać system i pokazane było to super. Rzeczywistość trochę rozczarowuje tzn. zmiany idą w dobrym kierunku, ale brakuje takiej prawdziwej świeżości w systemie. Miejmy nadzieję że trochę poszaleją przed finalną wersją ;)

Komentowanie zamknięte