Image default
Android

Wow – Samsung bierze się solidnie za aktualizacje Androida!

Mam dzisiaj straszne urwanie głowy, ale kiedy przeczytałem najświeższą informację prasową od Samsunga, musiałem przysiąść gdzieś, żeby podzielić się z Tobą tym, co ten producent postanowił wdrożyć. Jego posunięcie jest genialne i jeśli będzie dokładnie tak, jak brzmi założenie, to nawet Nexusy nie będą tak często aktualizowane, jak smartfony tego południowokoreańskiego producenta!

[showads ad=rek3]

Samsung postanowił bowiem, że raz w miesiącu (oczywiście, jak tylko okaże się to możliwe) będzie dostarczał swoje aktualizacje do systemu Android, który zainstalowany jest w jego telefonach! Ale to nie wszystko – otrzymasz je w najbardziej wygodnej formie, jaką można sobie wyobrazić – przez OTA (Over-The-Air), czyli pobierzesz na swojego smartfona bezpośrednio dzięki połączeniu WiFi!

Samsung Galaxy Note 4 - góra urządzenia - 90sekund.pl
Samsung Galaxy Note 4 – 90sekund.pl

I nie myślcie sobie, że to jakiś nadmuchany news, który tak naprawdę skończy się na dużym szumie, a skorzystają z niego tylko nieliczni. Samsung nie ujawnił jeszcze listy smartfonów, które załapią się do tego programu, ale podchodzi do sprawy bardzo poważnie. Do tej pory, jeśli kupiłeś/-aś telefon przedłużając umowę u operatora, a pojawiła się nowa wersja systemu, którą również wdrożył producent sprzętu, to jeśli Twój dostawca usług sieciowych, czyli np. T-Mobile, Plus, Play, Orange etc. nie podjął starań ze swojej strony, to i tak musiałeś/-aś obejść się smakiem.

[showads ad=rek2]

Proces aktualizacji jest bardzo żmudny, czeka go długa ścieżka weryfikacyjna, a każde zmiany – pomimo, że Android jest darmowym systemem – musi zatwierdzić Google, co dodatkowo wydłuża dostarczanie ich na konkretne słuchawki, a to ostatecznie sprawia, że nie do końca opłaca się komukolwiek o nie dbać, bo mniej więcej raz w roku wchodzi całkowicie nowa odsłona systemu, z nowymi funkcjami, a dodatkowo proces ten wspiera sprzedaż flagowych urządzeń, które zwykle jako pierwsze otrzymują update.

Nowa seria A bardzo przypadła mi do gustu - fot. 90sekund.pl
Nowa seria A bardzo przypadła mi do gustu – fot. 90sekund.pl

Ale Samsung chce wyjść naprzeciw tym problemom. A właściwie to wychodzi, bowiem jego aktualizacje na bieżąco mają usuwać błędy związane z bezpieczeństwem, a do tego mają być przeprowadzane w ścisłej współpracy z Google. Co więcej, na tej ścieżce gigant nie pomija też operatorów sieci komórkowych, z którymi prowadzi rozmowy, jak efektywnie wdrożyć nowe rozwiązanie. Cholera – brzmi pięknie! Bo nawet, gdyby takie aktualizacje trafiały raz na kwartał do osób posiadających nie tylko flagowce, ale też średniopółkowe smartfony, to bez dwóch zdań ich atrakcyjność na rynku byłaby nie tylko większa, ale i znacznie wydłużała się żywotność!

[showads ad=rek1]

Obecnie większość producentów oszczędnie wdraża nowości w telefonach komórkowych. Jeśli już, to te debiutują z nowymi sztandarowymi modelami, ale na tym zwykle koniec. Od czasów KitKata i Lollipopa nieco się zmieniło przy uaktualnianiu systemu Android, który trafia w najnowszej wersji nawet na najtańsze urządzenia lecz na sklepowym debiucie najczęściej się kończy. Propozycja Samsunga może być naprawdę przełomowa. Współpraca z Google i operatorami to prawdziwa szansa na ciągle aktualny i bezpieczny system. Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, do czyich rozwiązań pod względem bezpieczeństwa będą przekonywać Cię przy podpisywaniu następnej umowy handlowcy operatorów komórkowych? No właśnie! Tyle, że przed Samsungiem mrówcza praca. Niemniej kibicuję temu pomysłowi i oczywiście czekam na więcej szczegółów, które mają pojawić się wkrótce!

Źródło: samusung

4 komentarze

GLOCK Sierpień 11, 2015 at 7:09 pm

dopóki nie zobaczę lolipopa na swoim note 2 nie uwierzę :) zreszta samsung nie raz obiecywał ze zaktualizuje również starsze słuchawki to nigdy z tego nic nie wychodziło.ja juz nie mówie o aktualizowaniu najniższej półki ale porzucenie 2 letniego flagowca to lekka przesada.

Michał Brożyński Sierpień 12, 2015 at 9:01 am

Myślę, że większość producentów ma z tym problem z jednego względu – tworzą własne nakładki, wszystkie zmiany idą przez Google, a wiele telefonów sprzedawanych jest przez operatorów, którzy też dokładają swoją cegiełkę. Dlatego jestem zwolennikiem Nexusów ;) Mój smartfon (prawie) zawsze aktualny :)

GLOCK Sierpień 12, 2015 at 10:21 am

tak tylko nexus nie rozwiązuje wszystkich problemów i nie wszystkim odpowiadają czy spełniają oczekiwania,tak samo jak wgrywanie softów.klient chce wyciągnąć telefon z pudełka i się nim nie martwić a nie kombinować co dalej. nie mam pretensji do samsunga o brak aktualizacji mojego note bo wybierając androida byłem świadomy tego ze wsparcie to 2-3 lata niemniej uważam ze firmy powinny bardziej dbać o klientów wybierających topowe słuchawki a nie po 2 latach pokazywać im środkowy palec.niesmak pozostaje a apple tylko czeka! kiedy gruchnęła wiadomość ze taki N2 dostanie nowego androida wszyscy byli zdumieni i przyklasnęli koncepcji- w końcu samsung zaczyna dbać o klienta- tymczasem minęło już chyba 6m-cy od tego momentu a lolipopa jak nie było tak nie ma, a dodam ze mam niebrandowany soft.

Michał Brożyński Sierpień 12, 2015 at 11:07 am

Trudno się nie zgodzić. Liczę, że teraz wyjdą z twarzą, tym bardziej, że to raczej podyktowane przez ostatnią wielką dziurę odkrytą w Androidzie, ale w tym przypadku nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!

Komentowanie zamknięte