Image default
Aplikacje

Zapisz te dwa numery w telefonie – 601 100 100/601 100 300, a ja Ci powiem dlaczego

Kalendarz wskazuje 23 czerwca, a to oznacza, że wkraczamy w ulubioną porę roku dzieci i nauczycieli ;). Okres wakacyjny można uznać za otwarty. Morze, góry, a może wyjazd za granicę? Ja osobiście preferuję pobyt w granicach naszego pięknego kraju i sam zapewne wybiorę się w tym roku właśnie w górzyste rejony Polski. Za morzem specjalnie nie przepadam, za to do południowych czści naszej Ojczyzny uwielbiam wracać. Każdy z Was również ma zapewne takie miejsca, a plany na zbliżający się urlop za chwilę (w końcu) zostaną zrealizowane. W całym tym przyjemnym szaleństwie jednak warto zadbać o bezpieczeństwo.

BEZPIECZNY WYJAZD ZAGRANICZNY

W zależności od tego, gdzie w tym roku się udasz – oraz od tego, jakim typem turysty/turystki jesteś – dobrze mieć pod ręką niezbędnik w postaci ważnych adresów, czy numerów telefonów, które czasami mogą uratować czyjeś życie. W sytuacjach podbramkowych, gdzie pojawia się różnego rodzaju niebezpieczeństwo mimo wszystko zdarza się “tracić” głowę, trudno zebrać myśli, a pojawiająca się pustka nie pozwala wyszukać w pamięci żadnego istotnego numeru, pod który można byłoby zadzwonić i wezwać pomóc.

Aplikacja iPolak 3.0
Aplikacja iPolak 3.0

Rok temu pisaliśmy dla Was o aplikacji iPolak 3.0, która jest oficjalną aplikacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przyda się ona szczególnie do wyjazdów poza Polskę, z którą szybko znajdziesz adresy naszej ambasady czy konsulatu, co często może się przydać w najmniej odpowiednim momencie. Zawiera również ostrzeżenia dotyczące krajów, w których pojawiają się pewne niebezpieczeństwa. Naprawdę warto skorzystać z tej aplikacji podczas wyjazdu, a więcej szczegółów dowiesz się wracając do naszego tekstu, do czego serdecznie zachęcam:

Jedziesz na wakacje za granicę? Nie zapomnij pobrać aplikacji iPolak 3.0!

BEZPIECZNY WYJAZD NAD MORZE I W GÓRY

Wysoka temperatura powietrza zachęca do ochłodzenia się w różnych akwenach wodnych. Niewątpliwie to bardzo przyjemna forma odpoczynku, ale jak pokazują coroczne statystyki – również bardzo niebezpieczna. Góry z kolei również stanowią zagrożenie szczególnie dla osób, które lekceważą pogodę, zakazy czy komunikaty o pozostaniu w schronisku. Niestety wyobraźnia nie jest mocną stroną takich ludzi, przez co zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. Z drugiej strony, sami przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności możemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia, w której trzeba wezwać pomoc.

Aplikacja RATUNEK - 90sekund.pl
Aplikacja RATUNEK – 90sekund.pl

RATUNEK – kolejna aplikacja, którą warto zainstalować będąc nad wodą, czy w górach. Jest ona bardzo prosta i podzielona na dwa przyciski. WODA i GÓRY, w zależności od potrzeby szybko można skorzystać z konkretnego przycisku. Dzięki temu, zintegrowany z konkretnym numerem telefonu pozwoli Ci się połączyć z numerem ratunkowych w górach, jak i odpowiednią Służą Ratowniczą, która pomoże w warunkach wodnych. Warunkiem skorzystania z aplikacji jest włączona lokalizacja (GPS) w smartfonie, dzięki temu zostaniesz zlokalizowany/a nawet do 3 metrów, co pozwoli dokładnie określić miejsce ewentualnego wypadku. W przypadku, gdy nie wiesz, gdzie się znajdujesz taka funkcja jest bardzo przydatna, a Twoje położenie wysyłane jest SMS-em do odpowiednich służ podczas rozmowy telefonicznej.

Aplikacja RATUNEK - 90sekund.pl
Aplikacja RATUNEK – 90sekund.pl

Bardzo dobry pomysł, jednak twórcy m.in. sieć komórkowa PLUS, który jest patronem całej akcji ograniczyli się tylko do urządzeń z Androidem na pokładzie. A gdzie Windows? Gdzie iOS? Może i większość korzysta z Androida, ale jednak nie wszyscy i tak istotna aplikacja MUSI być dostępna na każdą z tych platform. Nie wyobrażam sobie by było inaczej. Mam nadzieję, że to niedopatrzenie to tylko kwestia czasu.

Jeśli nie możesz zainstalować aplikacji RATUNEK, warto żebyś zapisał/zapisała sobie te dwa numery:

601 100 100
601 100 300

Przy pomocy pierwszego połączysz się z Ratownictwem wodnym, drugi zaś to wezwanie pomocy w górach. Mam jednak nadzieję, że nikt z Was nie będzie musiał korzystać ani z opisywanej aplikacji, ani z powyższych numerów. Nie zmienia to faktu, że trzeba być przygotowanym na szybkie i zdecydowane akcje i wezwanie pomocy to bardzo istotna rzecz i oprócz podstawowego numeru 112, warto pamiętać też o tych, pozwoli to na pewno na szybszą reakcję.

Życzę CI udanych i BEZPIECZNYCH wakacji!

Ps. Warto również odwiedzić dwie strony – 601100300.pl oraz 601100100.pl